🛡️ Posilněte svou imunitu! Vyberte si doplňky stravy pro posílení imunity ZDE.

Výživové strategie pro různorodé cíle. Jak nabrat svaly a hubnout tuk?

  • Výživa

Ne všechny výživové plány jsou určené pro všední situace. Vyzkoušejte tyto akční vychytávky a zlepšete vaše výsledky!

Výživové strategie pro různorodé cíle. Jak nabrat svaly a hubnout tuk?

Pokud je vaším cílem nabrat svalovou hmotu a přitom vypadat vyrýsovaně, budete zřejmě muset měnit svůj výživový plán každých osm týdnů. Vaše tělo si totiž postupně zvykne na stálý příjem kalorií a makronutrientů a proces nabírání svalů se přirozeně zpomalí. To znamená, že se výsledky nedostaví tak rychle, jak jste je zaznamenávali například během prvních osmi týdnů cvičení. Ano, můžete jíst celoročně zdravě, ale když jíte konstantně, nebudete tolik růst!

Tento článek vám poskytne tipy, jak obměnit váš současný výživový plán, abyste dosahovali přírůstků svalové hmoty pokud možno trvale.

Pokud některé strategie selžou, nemusíte se k nim již vracet. Poměry kalorií a makronutrientů je třeba neustále měnit, aby vznikl plánovaný metabolický „zmatek“, který může iniciovat růst svalové hmoty a spalování tuku. Držte se realistické zásady: všechno funguje, ale ne nastálo!

Jak tedy po každých osmi týdnech měnit výživu?

DOPŘÁVEJTE SI VĚTŠÍ MNOŽSTVÍ VLÁKNINY K LEPŠÍMU TRÁVENÍ

BENEFIT: Zvýšení podílu příjmu vlákniny dlouhodobě podpoří vaše zdraví a zlepší trávení. Díky vláknině získáte z jídla ještě více dalších látek, prospěšných pro vaše zdraví.

VHODNÉ PRO TY, kteří byli určitou dobu na dietě s nízkým podílem vlákniny. Například mnoho vysokoproteinových diet má nízký obsah vlákniny, takže je dobrým nápadem dodat po této dietě do těla potřebnou vlákninu. Vláknina také podpoří ty z vás, kteří se chtějí zbavit tuku. Dodá vám pocit sytosti, zpomalí a zefektivní trávení bílkovin a sacharidů.

JAK NA TO? Zkuste nejprve zjistit, kolik vlákniny denně přijímáte. Minimálně budete potřebovat 30 g denně, měli byste jí ale spotřebovat 60 g a více. Zvyšujte příjem vlákniny každých 4–5 dní o 10 g, dokud nedosáhnete minimálně 60 g denně.

Musíte ale hodně pít a před cvičením a po cvičení vlákninu rozhodně omezte. V této době totiž potřebujete rychle stravitelné kalorie! Vláknina je obsažena v celozrnných potravinách nebo v doplňcích stravy. O zdrojích vlákniny se dozvíte dále.