Co říká absolutní mistryně světa v bikini fitness Aneta Tichá o světě fitness, tréninku, přípravě a jak vypadá taková fitness soutěž?

Obrázek článku

Kategorií z oblastí fitness a kulturistiky je mnoho. Fitness má spoustu podkategorií jako například bikini fitness, kterému se věnuje i Aneta, wellness fitness, fitness acrobatic, fitness artistic či další. Bikini fitness je nejzastoupenější kategorie na všech soutěžích a hodnotí se na ní víc než by si čekal. U bikiny fitness se nejedná pouze o svaly, důležitá je celková symetrie, adekvátní osvalení, adekvátní tvrdost svalstva, X shape – úzký pas, svalnatá ramena a hýždě, postava musí splňovat určité parametry. Neméně důležitý je i posing, zejména čtvrtobraty, ladnost, projev na pódiu, ale také celková vizáž – hodnotí se opravdu všechno, takový full package. Vysvětluje mistryně světa Aneta Tichá.

Na rozdíl od kulturistiky jde u bikiny fitness spíše o jakýsi sportovní modeling – žena zůstává ženou, je pěkná, ladná, ne tak svalově objemná jako u kulturistiky. „Nedávno vznikla nová kategorie, která se nazývá Fit model- V této kategorii jsou baby jsou méně osvalené než u bikiny fitness, na soutěžích nosí šaty a plavky, ne bikini jako my.“ Upřesňuje Aneta.

U bikiny fitness je „must have“ úzký pas. Ten je z velké míry záležitostí genetiky a stravy, která tvoří až 85% úspěchu. Co se týče tréninku, Aneta se až tak nezabývá silovým tréninkem, spíše o tu estetickou fázi. Podle vlastních slov se soustředí zejména na sarkoplasmatickou hypertrofii, žádné velké objemy či těžké váhy. „Soustředím se na techniku, dietu a vyrýsovanost. Z komplexních cviků nedělám těžké dřepy či mrtvý tah, preferuji spíše izolované cviky. Cvičím i břicho, ale tam hodně záleží i na genetice a stravě.“ Vysvětluje Aneta.

Ženy se často bojí, že když začnou cvičit, rychle naberou svaly a budou působit mužským dojmem. Jedná se o jeden z nejrozšířenějších fitness mýtů. Silový trénink je také podle Anety jeden z nejlepších způsobů, jak může žena zůstat krásná a pevná. Nesmíme zapomínat na to, že forma na pódiu trvá jen jeden den. „V civilu vypadáme jako normální dívky, takže se není čeho bát. Při tréninku je třeba dostat se k nějakému svalovému selhání a mít zátěž, jelikož i sval se postupně adaptuje na zátěž a tělo zvládá stále více. To že dáme na podřepu 50 kg ovšem neznamená, že ty svaly budou růst do nekonečna a ženy tak budou vypadat jako muži. Opět hodně závisí i na stravě.“ Vysvětluje Aneta v rozhovoru.

Pokud tě zajímá, jak vypadá příprava na soutěž, naše mistryně uvádí, že je to vždy velmi individuální, protože každý začíná z jiného startovacího bodu. Aneta se snaží udržovat stabilní režim během celého roku a nemá nějaké nutkání přejídat, když jí skončí sezóna. Udržuje si stabilní hmotnost po celý rok a nemění ani stravovací návyky. „Pro mě příprava většinou trvá 4 – 12 týdnů před první soutěží. Potom pokračuje sezóna. Jarní sezóna většinou začíná v dubnu a trvá do června. Podzimní sezóna začíná v říjnu a soutěžíme hlavně v říjnu a listopadu, dá se ale potáhnout i do prosince.“ Anetina příprava nebývá tak drastická jako by se mnohým mohlo zdát. Vysvětluje, že před sezónou si trochu vyčistí stravu od hloupostí, mimo sezónu si však dá i nanuk, sladkost či večeři v restauraci, aby i hlava byla v pohodě. Když už se příprava rozjede na 100%, Aneta konzumuje hlavně málo zpracované potraviny, sahá hlavně po kvalitě. Vysvětluje, že při kalorickém deficitu je třeba přijímat kvalitní a plnohodnotnou stravu. Preferuje hlavně komplexní sacharidy, maso a málo zpracované potraviny. A kde taková fitnesska nakupuje? „Běžně nakupuji v supermarketu, dá-li se, maso kupuji přímo od řezníka a preferuji domácí vajíčka, ale pokud nemám takovou možnost dostat se k domácí stravě, nemám problém nakoupit ani v řetězcích. Zdravě žít se dá naprosto v pohodě a také relativně levně. Stačí umět správně nakupovat a vařit.“ Dodává Aneta Tichá.

Bikini fitness je však finančně i časově náročný sport. Příprava jídel či tréninkový režim jsou často náročné. Aneta s úsměvem vysvětluje, že se už naučila za hodinu navařit i na dva tři dny. Výmluvy, že někdo nemá čas zdravě jíst jsou podle ní není vůbec na místě „V kuchyni už mám různé vychytávky. Během přípravy mi však i vaření zabere více času a můj sociální život je velmi bídný, protože se věnuji hlavně sobě, vaření, cvičení, přípravě, spánku... Během přípravy vařím minimálně hodinku denně. Připravuji si čerstvé jídlo, ale často si připravuji i předem, když vím, že nebudu mít čas.“ Říká Aneta. V restauraci se podle ní dá také najíst zdravě a kvalitně, je třeba mít správný odhad. Aneta jako profesionální sportovkyně však potřebuje vědět přesné hodnoty, mít jídlo navážené a mít jídlo takové, jak chce a potřebuje, proto během přípravy jídlo v restauracích vynechává. Tento sport je však i finančně náročný, takže Aneta ve volném čase pracuji vedle školy, ale dodává, že má i podporu od rodiny. Soutěže jako MS a ME má Aneta proplácené asociací, což je výhoda, protože výdaje na soutěže jsou velmi nákladné. „Slovenské soutěže se dají zvládnout, ale ostatní mezinárodní soutěže si hradíme sami, plavky, doplňky výživy a strava jsou také dost nákladnými položkami.“ Vypočítává Antea.

Bikini fitness ovšem ne pro každého. Chce to trpělivost, disciplínu a sebeobětování. Jde o estetický sport, neboli roli hraje i genetika, dívky musí být hlavně symetrické. Podle Anety je zbytečné cvičit jen proto, aby se někdo postavil na pódium. O disciplíně by uměla mluvit i samotná Aneta. „Před soutěží i když mám chuť na něco dobrého, nedám si to. Tam už je třeba extra disciplínu jako při každém vrcholovém sportu. Ráda vařím a peču, takže má rodina se má dobře iv přípravě. Naučila jsem se vařit a péct i bez ochutnávání, já si alespoň přivoním.“ Směje se Aneta. Před soutěží jde postupně do diety a podle toho jak vypadá forma nastavuje makroživiny, příjem, trénink nebo přidává kardio. Poslední týden dělá tzv. superkompenzaci, ale už to dávno není starý kulturistický styl jako kdysi, když sportovci úplně vynechali sacharidy, tuky a manipulovalo se s vodou a solí. „Dá se to dělat i zdravě a my ženy v naší kategorii takové extrémy nepotřebujeme. V bikini fitness musíme být hlavně zdravé.“ Uvádí věci na pravou míru Aneta.

Podle Anety se lidé se na cestě za zdravým stylem nemusí ničeho vzdávat. Jako problém vidí, že často podhodnocují svůj příjem. Často si myslí, že jedí zdravě, ale to, že je něco zdravého, neznamená, že to nemá kalorie. Například sáček ořechů má dost kalorií i když samotné oříšky jsou zdravé. Velká chyba je také to, že lidé se málo hýbou. Aneta radí omezit rychlá, nezdravá jídla. I když někdo nemá čas, vždy umí sáhnout například po dobré alternativě i v obchodě – dobrou volbou jsou mléčné výrobky, cottage, tuňák či celozrnné pečivo (které Aneta miluje). „Krajec chleba při normálním výdeji není žádný problém. Při hubnutí není třeba vyhazovat potraviny, stačí jíst adekvátní množství a pomáhá i zapisování. Ani pro psychiku není dobré si zakazovat věci, které máme rádi.“ Radí Aneta. Co se týče výživových doplňků, běžný člověk s kvalitní stravou podle Anety nemusí brát vůbec nic, pokud přece jen chceš, protein je v pořádku pokud nesníš dostatek bílkovin ve stravě.

Aneta je aktivní člověk a jak sama říká, nejraději dělala všechno co se dá. Má ráda kolo, brusle, volejbal, outdoorové sporty, lyže, běžky, snowboard... Má ráda exteriérové aktivity a když se dá raději dělá kardio venku než v posilce. Podle vlastních slov by však neměla běhat, protože sporty vysokokondičního a aerobního charakteru jsou pro ni spíše kontraproduktivní. A jaké jsou její nejbližší plány? „Já už jsem dosáhla všeho, co se dalo, teď se můžu pokusit obhájit a budu pokračovat v tom, co mě baví. Soutěže jsou pro mě jen třešničkou na dortu, mě tento životní styl velmi baví.“ Uvádí Aneta. Našim čtenářům odkazuje, aby každý dělal to co ho naplňuje a co ho baví i když nejde zrovna o bikini fitness.