Adaptogeny (rostlinné extrakty, které obsahují řadu alkaloidů, fytosterolů, které mají pozitivní vliv na funkčnost organismu.) Adaptogeny rostlinného původu mohou nespecificky posilovat lidský organismus.
Adaptogeny jsou užitečné pro zvýšení výkonnosti, zlepšení imunity, detoxikaci a ochranu jater, zvládání fyzického a psychického stresu, zlepšení cirkadiánního rytmu a spánku. Na rozdíl od léků, které mohou mít vedlejší účinky, adaptogeny působí na organismus blahodárně, aniž by ho narušovaly nebo poškozovaly.
Adaptogeny mohou pomoci organismu udržet ideální homeostázu za nepříznivých nebo stresových podmínek.
Mnoho z těchto rostlinných adaptogenů lze nalézt v produktech na posílení imunity, výkon, libido, vytrvalost a další.
přizpůsobit se, přizpůsobit se situaci, protože udržují vnitřní rovnováhu a harmonii v těle. Pomáhají tělu přizpůsobit se změnám a stresu.
Přírodní adaptogeny mají schopnost zvyšovat odolnost organismu vůči stresovým změnám způsobeným různými typy stresorů. Na rozdíl od syntetických adaptogenů se jedná o přírodní extrakty s mimořádně bohatým fytochemickým složením. Jejich adaptogenní vlastnosti nejsou způsobeny jedinou molekulou, ale kombinací různých látek. Užívání přírodních adaptogenů lidmi má bohatou historii - používaly se při rekonvalescenci po nemoci, fyzické slabosti, zhoršených duševních funkcích a dalších stavech. Rostlinné adaptogeny jsou již přibližně 50 let využívány profesionálními sportovci díky svému vysokému potenciálu zvyšovat odolnost organismu a zlepšovat fyzickou vytrvalost.
Mezi nejpoužívanější rostlinné adaptogeny v současnosti patří Panax ginseng, Eleutherococcus senticosus a Rhaponticum carthamoides. Od roku 2020 je ekdysteron, který je bohatý na extrakt z leuzey, zařazen do monitorovacího programu WADA s vyhlídkou na zařazení na seznam zakázaných látek.
Adaptogeny jsou užitečné pro obnovu fyzických a psychických sil, jejich stimulační účinky v případě fyzické zátěže předčí účinky ženšenu kombinace několika adaptogenů. Jsou vhodné po infekcích, intoxikaci organismu, fyzických a psychických traumatech, v období po těžkých somatických onemocněních, při únavě a hypotenzi (nízký krevní tlak). Celkově regenerují, stimulují a detoxikují organismus, zlepšují imunitní systém, sexuální aktivitu, chrání játra (hepatoprotektivum) před negativními vlivy prostředí, regulují a snižují hladinu cukru v krvi.
Některé přísné vědecké experimenty prokázaly, že adaptogeny mohou jako nespecifické regulátory zvýšit odolnost lidského organismu vůči různým vnějším podnětům. Adaptogeny působí především na osu hypotalamus-hypofýza-nadledviny (HPA) v reakci na stimulaci vnějším stresem.
Primární adaptogeny mohou nejen udržovat nebo obnovovat homeostázu a alostázu, ale mohou také podporovat anabolické zotavení. Primární adaptogeny mohou vyvolat pozitivní stresovou reakci a s ní spojenou expresi hormonů. Primární adaptogeny zlepšují fungování jednotlivých systémů, podporují optimální reakce, podporují obnovu funkcí a pomáhají regulovat spotřebu energie tím, že zlepšují neuroendokrinní funkce a zlepšují přenos energie v buňkách, čímž umožňují tělu velmi efektivně využívat kyslík, glukózu, lipidy a bílkoviny, a tím nám zajišťují stálý přísun energie.
Další kategorií adaptogenů jsou druhotné adaptogeny, které splňují většinu tradičních definic adaptogenů, ale ne všechna kritéria primárních adaptogenů. Sekundární adaptogeny nemohou přímo ovlivňovat osu HPA, mohou však ovlivňovat imunitní, nervový a endokrinní systém. Sekundární adaptogeny mají několik společných rysů: za prvé, tyto adaptogeny obvykle působí na imunitní, nervový a endokrinní systém; za druhé, tyto adaptogeny neovlivňují přímo osu HPA; za třetí, tyto adaptogeny rostlinného původu obsahují mastné kyseliny, steroly a fenoly; za čtvrté, tyto látky mohou zvyšovat anabolismus. Přestože sekundární adaptogeny mohou splňovat většinu charakteristik primárních adaptogenů, musí být ještě podrobně prozkoumány(National Library of Medicine, 2021 Aug 20. doi: 10.3390/nu13082861)
Forma produktu
Dostupnost
Naše další webové stránky