Jste každý den na nohou, váš program končí pozdě večer a těžko se vám usíná? Znáte melatonin? Vězte, že spánek je jednou z klíčových součástí každého dne.
Přemýšleli jste někdy o tom, proč s přibývající tmou začínáme vždy častěji zívat a jsme více unavení? Kromě toho, že jsme celý den na nohou, je na vině melatonin a jeho řízení spánkových cyklů. Jak je to možné? Hormon tmy a spánku, který produkuje epifýza, způsobuje zvýšenou touhu po spánku. Jednoduše řečeno, reguluje naše cirkadiánní cykly. Řekneme si, co se stane, když ho máte nedostatek nebo nadbytek, proč nespavostí častěji trpí starší lidé a zda je bezpečný, pokud se konzumuje v doplňcích stravy.
Melatonin je hormon, který nám říká, kdy máme jít spát, nebo dává tělu signál, aby tak učinilo. V současné době se stává stále vyhledávanějším doplňkem stravy pro řadu problémů. Zejména pokud mají lidé problémy se spánkem nebo nemohou usnout.
Nevypne vás sama od sebe a nepřiměje vás na místě omdlít, ale umožní vašemu tělu uvolnit se a uvědomit si, že je čas jít spát, a pomůže vašemu tělu přejít do hlubokého spánku. Je velmi oblíbený u lidí trpících nespavostí (insomnií) nebo u cestovatelů s jet lagem.
Melatonin byl objeven v roce 1958. V Kanadě a Spojených státech se prodává bez lékařského předpisu, ve Spojeném království je to lék na předpis, v Austrálii a Evropské unii je indikován při potížích se spánkem u osob starších 54 let. [V Evropské unii je indikován k léčbě nespavosti u dětí a dospívajících. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) považuje melatonin za doplněk stravy a jako takový ho neschválil pro žádné lékařské použití. V Evropské unii byl schválen pro lékařské použití v roce 2007.
Úřad pro kontrolu potravin a léčiv nereguluje melatonin jako lék, takže informace o bezpečném a zdravém dávkování jsou omezené. I dávky použité v různých vědeckých studiích se značně lišily, od 0,1 do 10 mg. Melatonin se obvykle užívá asi hodinu až dvě. Podle našich zkušeností jsou dostačující dávky v rozmezí 1 až 5 mg.
Melatonin spolupracuje s cirkadiánním rytmem. Zjednodušeně řečeno, cirkadiánní cyklus jsou vnitřní biologické hodiny těla. Díky nim víte, kdy máte spát, jíst a vstávat. Pomáhá také regulovat tělesnou teplotu, krevní tlak a produkci některých hormonů. Hladina melatoninu se začíná postupně zvyšovat s přibývající tmou ve vašem prostředí. Signál pro tělo, že je čas jít spát. Dokonce se váže na receptory a pomáhá tělu relaxovat a snižovat nervovou aktivitu. Může snižovat produkci dopaminu, hormonu, který pomáhá tělu zůstat vzhůru.
Stres, kouření, vystavení příliš velkému množství světla v noci (ano, patří sem i modré světlo z vašeho velkého chytrého telefonu), nedostatek přirozeného světla během dne, práce na směny a stárnutí - to vše ovlivňuje produkci melatoninu. Konzumace doplňků stravy s melatoninem může pomoci s jeho nízkou hladinou v těle a normalizovat vnitřní hodiny a nastavit zdravý spánkový režim.
Analýza 19 studií na lidech s poruchami spánku zjistila, že melatonin pomáhá zkrátit dobu potřebnou k usnutí v průměru až o 7 minut. Několik studií prokázalo zlepšení kvality spánku. Méně časté probouzení, delší hluboký spánek a lepší vstávání.
Melatonin může také pomoci při jet lagu, což je dočasná porucha spánku způsobená narušením biorytmů v důsledku překročení několika časových pásem v letadle. U lidí pracujících na směny se tato porucha může vyskytnout, tj. mohou mít její příznaky, pokud pracují v době, kdy normálně spí, a naopak.
Každý člověk je jiný, a proto každý reaguje na melatonin jiným způsobem. Častou příčinou příjmu melatoninu je právě nespavost. Tedy nespavost. Většina osob užívajících melatonin byla s výsledky obecně spokojena, často však jednotlivci užívali jinou dávku. Potřeba užívání melatoninu se často liší nebo je hlavním důvodem nespavost, která je však způsobena různými příčinami. Někdy se objevuje klasicky s postupujícím věkem, jindy po výkyvech v hormonálním stavu jedince v důsledku změny zdravotního stavu. Někdy se stává, že melatonin musí 100% užívat noční sovy, které se musí přizpůsobit zaměstnání a životu během dne.
Pokud zkoušíte melatonin, začněte užívat menší dávky. Před přidáním volně prodejného melatoninu do léčebného režimu je však důležité poradit se s odborníkem. Začněte s 0,5 mg nebo 1 mg 30 minut předtím, než chcete jít spát. Pokud vám to nevyhovuje, můžete dávku zvýšit na 3-5 mg. Cílem není užít co největší množství, aby to fungovalo rychleji, ale spotřebovat co nejmenší množství, které funguje spolehlivě.
Odhaduje se, že až 25 % zdravých dětí a dospívajících má problémy s usínáním. U dětí s neurovývojovými poruchami, jako je porucha autistického spektra a porucha pozornosti s hyperaktivitou, je tento podíl vyšší (75 %). Účinnost melatoninu u dětí a dospívajících je stále předmětem zkoumání. Celkově bylo zjištěno, že děti užívající melatonin jako krátkodobou léčbu měly lepší nástup spánku než děti užívající placebo. Stejně jako u dospělých není k dispozici mnoho informací o optimálním dávkování u dětí. Záleží také na věku dítěte. Melatonin se doporučuje užívat 30 až 60 minut před spaním, v závislosti na věku. 1 mg pro kojence, 2,5 až 3 mg pro starší děti a 5 mg pro dospívající.
Má melatonin vedlejší účinky? Současné důkazy naznačují bezpečnost doplňků stravy s melatoninem. Je melatonin návykový? Podle dosavadních výzkumů není a není ani toxický.
Nežádoucí vedlejší účinky se mohou vyskytnout výjimečně, individuálně. Zejména pokud je dotyčná osoba citlivější. Mohou se objevit závratě, bolesti hlavy, nevolnost. Co se stane, když užijete příliš mnoho melatoninu a dojde k předávkování? Vyšší dávky vedou k několika nežádoucím účinkům, mezi které patří: pocit ospalosti a letargie. Bolest hlavy, nevolnost zvýšené močení, pomočování u dětí, závratě.
Méně časté nežádoucí účinky jsou: podrážděnost, žaludeční křeče, mírná zimnice, pocity deprese nebo úzkosti, zmatenost nebo dezorientace, nízký krevní tlak. Pokud se u vás vyskytne jakýkoli nežádoucí stav, okamžitě přestaňte přípravek užívat a poraďte se se svým lékařem. Může doporučit jinou dávku nebo navrhnout jiný způsob léčby jiným lékem.
Existuje také obava, že nadměrné užívání zabrání tělu v jeho přirozené tvorbě. Existuje však několik studií, které toto tvrzení vyvracejí. Dokonce nebylo pozorováno ani vytvoření závislosti.
Melatonin jako doplněk stravy často představuje skvělou možnost řešení problémů se spánkem. Celkově je dobře přijímán dospělými i dětmi. I když se mohou vyskytnout některé vedlejší účinky. Lidé se specifickými zdravotními problémy by se měli při konzumaci vždy poradit se svým lékařem. Pokud se rozhodnete umístit ho na poličku v lékárničce nebo v koupelně, zvažte jeho nákup zodpovědně.
Forma produktu
Výrobce
Dostupnost
Naše další webové stránky