Pro správnou funkci by mělo být švihadlo vyrobeno z těžšího materiálu, aby se co nejvíce využila jeho setrvačná síla při kroucení. Rukojeť by měla být pohodlná do ruky. Nejdůležitější je zvolit správnou délku. Změřte si ho tak, aby vám při stoji na středu lana a uchopení rukojetí do každé ruky sahaly až pod ramena.
Trénink se švihadlem:
Skákání přes švihadlo sice není obtížné, ale při špatné technice se brzy unavíte. Ještě horší je, pokud prostě nerozvíjíte dynamický odraz, na který byste se měli primárně zaměřit.
< 1. Nejlepším způsobem, jak trénovat techniku švihadla, je uchopit oba konce švihadla do každé ruky a kroužit se švihadlem bokem podél těla. Do pohybu zapojte pouze zápěstí, lokty držte ve výšce pasu u těla. Vyvarujte se nesprávných krouživých pohybů celých paží.
2. Efektivitu práce s tímto náčiním zvýšíte, pokud se nejprve zaměříte na nácvik důkladné práce s kotníky při odrazu bez použití švihadla.
3. Na začátku cvičení se postavte před švihadlo a pohybujte jím před tělem tak, že budete současně krouživě pohybovat oběma zápěstími.
4. Odrážejte se pouze tak, že přehodíte kotníky a dopadnete na špičky. Při skocích by se paty neměly vůbec dotýkat podložky. Jedině tak můžete dostatečně rozvinout běžecký odraz. Při dopadu na paty by otřesy zbytečně zatěžovaly páteř, klouby a šlachy.
5. Švihadlo je jako metronom, který vám pomáhá udržovat stálý rytmus skoků. Pro zpestření tréninku kombinujte skákání na místě ze stoje bez meziskoku nebo s meziskokem, skákání na jedné noze, střídavé skákání na pravou a levou nohu (při střídání dopad na pravou a pak na levou nohu).
Další možnosti: - dvojskok (při vyšším skoku vás švihadlo obkrouží 2x), - skoky s rukama zkříženýma před trupem, - střídavé kroužení švihadla vpřed a vzad.