Vyvážená strava je u diabetiků nutností. Strava má totiž na vznik onemocnění velký vliv. Dieta při cukrovce nemusí být vůbec jednotvárná. Strava by měla obsahovat strukoviny, zeleninu, ovoce, bílé maso, libové červené maso a ryby.
Diabetická dieta však zahrnuje také řadu speciálních dietních potravin, které pomáhají podporovat svalovou hmotu, nebo přípravky na zahušťování nápojů a potravin.
Diabetická dieta však zahrnuje i různé speciální dietetické potraviny, které pomáhají podpořit tvorbu svalové hmoty či přípravky na zahuštění nápojů a potravin. Do této kategorie jsme zahrnuli produkty, které nepřekračují 1 sacharidovou jednotku (10g sacharidů celkem) v porci. Jejich užití by nemělo přesáhnout zvýšení cukru v krvi o více než 2 mmol/l.
Jednou z nejtěžších změn při stravování je počítání sacharidových jednotek. Zdravý člověk se SJ vůbec nezabývá a po diagnostikování diabetu si musí pacient najednou osvojit, co SJ je, které potraviny mají kolik SJ a jak si vypočítat SJ ve stravě.
Počítání SJ je poměrně snadné. Všechny doplňky výživy i zdravé potraviny, proteiny a proteinové tyčinky mají výživové údaje na 100g i na porci uvedené na obalu.
Např. pokud 100 g tabulka čokolády obsahuje 50 g sacharidů, toto číslo si předělte 10 a zjistíte, že v daná čokoláda má 5 SJ. Nezapomínejte, že přestože se údaje zobrazují na 100 g výrobku, jedno balení může mít více nebo méně g. Např. SJ čokoládové tyčinky vážící 50 g, která má na 100 g výrobku 70 g sacharidů, vypočítáte tak, že si nejprve zjistíte SJ na 100 g, tedy 70 g/10 = 7 SJ. A jelikož tyčinka obsahuje jen 50 g, tak 7 SJ / 0,5 = 3,5 SJ.
To, kolik SJ musíte přijmout v jednotlivé časy dne, je velmi individuální a je třeba se o tom poradit se svým lékařem. SJ přijatá za den se mohou časem měnit. při změně léků nebo změně inzulínu. Od toho se odvíjí i to, kolik jídel a v jakých množstvích SJ má pacient během dne zkonzumovat.
Forma produktu
Dostupnost
Naše další webové stránky