🛡️ Posilněte svou imunitu! Vyberte si doplňky stravy pro posílení imunity ZDE.

10 důvodů proč užívat kreatin

  • Výživa

10 důvodů proč užívat kreatin

1. Napomáhá svalovým buňkám produkovat více energie

Formou energie, kterou využívá svalstvo je adenosintrifosfát, nebo zkráceně ATP. Tuto vysoce energetickou molekulo si naše buňky vyrábějí převážně z glukózy, ale také z jiných zdrojů. Jednou z molekul, které napomáhají tvorbě ATP je kreatinfosfát, jehož množství resp. zásoby můžeme zvýšit suplementací kreatinem. Z toho již logicky vyplývá, že čím více ATP – zdroje energie, tím lepší sportovní výkon.

2. Kreatin podporuje ostatní svalové funkce

Kreatin je populární suplement, jelikož účinně napomáhá k růstu svalové hmoty. Kromě toho má ovšem mnoho dalších, pro sval výhodných funkcí, jako je například alterace procesů vedoucích k tvorbě nových svalových vláken a jejich růstu, zvýšení množství vody ve svalových buňkách či jeho výjimečná schopnost snižovat hladiny myostatinu, což je látka, která zpomaluje růst svalové hmoty .

3. Zvyšuje výkon při HIIT trénincích

Přímý efekt kreatinu na syntézu ATP má značný vliv na výkon při tréninku. Zlepšuje sílu, výkonnost při sprintech a efekt je značný i při všech ostatních fitness aktivitách. Kromě toho, že zlepšuje sportovní výkon, je nápomocný i při regeneraci.

4. Urychluje růst svalstva

Kreatin je bezkonkurenčně nejpoužívanějším fitness suplementem. Během různých dlouhodobých, ale i krátkodobých studií byl prokázán jeho pozitivní efekt na růst svalové hmoty. Z těch nejzajímavějších zmíníme například studii, ve které se po 6ti týdnech cvičení obohaceného o suplementaci kreatinem zvýšila svalová hmota pozorované skupiny o 2 kg svalstva, což bylo signifikantně vyšší číslo, než u kontrolní skupiny, která se sice věnovala stejnému tréninku, avšak bez užívání krea !

Rast svalov.jpg

5. Může pomoci při léčbě Parkinsonovy choroby

Kreatin má podle nejnovějších studií vysoký potenciál při léčbě některých onemocnění centrálního nervového systému, jakými je i Parkinsonova choroba. Dokázalo se, že pokud pacienti s diagnostikovanou Parkinsonovou chorobou ke standardní terapii přidají i silový trénink obohacený o suplementaci kreatinem, jejich denní režim a výkonnost, která je za běžných okolností omezena nemocí se signifikantně zlepšuje!

6. Může pomoci při léčbě dalších onemocnění nervového systému

V posledních letech se často skloňují i ​​potenciální pozitivní efekty kreatinu i na ostatní onemocnění nervového systému, jakými jsou Alzheimerova či Huntingtonova choroba, ischemická cévní mozková příhoda či Amyotrofická laterální skleróza, kterou určitě znáš jako nemoc, kterou trpěl například Stephen Hawking!

7. Může snižovat hladinu glukózy v krvi

Dalším z prokázaných benefitů užívání kreatinu je i jeho schopnost snižovat hladinu glukózy v krvi. Pokud bychom zašli až do komplikovaných fyziologických procesů, kreatin dokáže zvyšovat funkci glukózového transportéru GLUT-4, čímž příznivě ovlivňuje glykémii (hladinu cukru v krvi). Jelikož zvýšená glykémie je hlavním problémem diabetiků, kreatin může napomoci i při léčbě diabetiků.

8. Ovlivňuje ostatní funkce mozku

Kromě účinků kreatinu na onemocnění nervového systému se prokázala i jeho pozitivní funkce na základní mozkové funkce. Užívání kreatinu například zlepšuje paměť a slouží také jako prevence před onemocněními, které jsme si vzpomněli.

Mozgové funkcie.jpg

9. Redukuje příznaky únavy

Jak jsme si vzpomněli při efektech kreatinu na svalstvo, má schopnost zlepšovat potréninkovou regeneraci svalstva. Kromě toho však prokazatelně snižuje i celkovou únavu

10. Je bezpečný a snadný k užívání

Poslední, ale neméně důležitou výhodou kreatinu je fakt, že žádná studie nedokázala negativní vedlejší účinky kreatinu ani jeho toxicitu. Je proto jedním z nejbezpečnějších a zároveň nejúčinnějších doplňků stravy, po kterých by měl sáhnout každý správný fitnessák!

VPLab Creatine Capsules, 90 kps
VPLab VPLab Creatine Capsules, 90 kps
460 Kč
Vyprodané / Na objednávku
VPLab Pure Creatine, 300 g
VPLab VPLab Pure Creatine, 300 g
625 Kč
874 Kč
Vyprodané / Na objednávku

Reference:

Beáta Loffayová

Naše další webové stránky

Od roku 1992 přinášíme novinky ze světa fitness, kulturistiky a zdravého životního stylu.

Navštivte

Každoročně motivujeme a vyhlašujeme soutěž Do formy s Muscle&Fitness.

Navštivte

Revoluční skupinový trénink kombinující hudbu, světla a senzory do interaktivního a motivujícího zážitku.

Navštivte

Souhlas se zpracováním cookies

Abychom mohli náš web vylepšovat, potřebujeme si o návštěvnícíh ukládat soubory Cookies.
Zakázat vše
Povolit vše