Opasek a rukavice – mají význam při cvičení?

Obrázek článku

Obojí, rukavice i opasek jsou oblíbenými pomůckami při cvičení a určitě jsi i ty už viděl/a ve fitku lidí, kteří je používají. Pokud se ptáš k čemu slouží, jestli má opravdu smysl je používat a investovat do nich čti dál.

Rukavice

Rukavice na cvičení spadají do jemně odlišné kategorie než opasek – vysvětlíme. Od opasku očekáváme určité benefity, ať už silové nebo zdravotní. Rukavice jsou spíše estetickou pomůckou, nebo pomůckou, která sice není pro cvičení nezbytná ani markantně nezvyšuje výkon či nezlepšuje techniku, někteří lidé je však oceňují proto, že poskytují určitou formu ochrany. Při cvičení, obzvláště při cvicích, kdy visíš na rukou, mohou rukavice pomoci předcházet vzniku nepěkných a často i bolestivých puchýřů a mozolů, ale pomohou i když ti klouže. Pokud máš problém s tím, že se ti potí dlaně, rukavice z kvalitního materiálu dokážou pot odvádět a ruce udržet v suchu, což je určitě benefit. Rukavice oceníš určitě iz hygienického hlediska jelikož – řekněme si rovně, ne všichni máme stejný hygienický standard a činky a nástroje před tebou denně pochytá mnoho rukou. Rukavice jsou pomůckou z kategorie „nepomůže-neuškodí“ takže v tomto případě je čistě na zvážení každého z nás, zda se mu s nimi cvičí lépe, nebo ne. U opasku je však situace poněkud komplikovanější.

K čemu slouží opasek?

Pásky jsou fitness pomůcky, které však mají mít také potenciální zdravotní efekt či vliv na efektivitu tréninku a budování svalstva. Vhodně zvolený fitness pásek má potenciál stabilizovat a fixovat nejen spodní záda, ale také hluboké svalstvo středu těla. Díky opasku by tedy mělo být díky větší stabilitě sníženo riziko poranění páteře při zvedání vah a také by se měl zefektivnit tvůj trénink, jelikož s páskem bys měl být schopen/a zvednout větší váhu než bez opasku. Je tomu však opravdu tak?

Potřebuji opasek na cvičení?

Aby měl fitness pásek skutečný efekt, musíš ho umět používat. To neznamená nasadit si pásek v šatně a sundat jej až na konci tréninku. Používání opasku má význam při komplexních silových cvicích, jakými jsou například dřepy či mrtvé tahy, kdy podle studií dokáže napomoci výkonu a ty tak dokážeš zvednout až do 10-15% více než bez opasku. Na to, aby však pásek pomohl ti musí sedět. Nesmí být přítěsný ani přivolný a určitě tě nesmí tlačit. Při používání opasku se zvyšuje vnitřek břišní tlak, jelikož opasek tvoří jakousi bariéru a břicho se do něj tak říkajíc zapírá. Tím se sice ulevuje páteři a tak ji nadměrně nezatěžuješ, avšak při excesivním zvýšení nitrobřišního tlaku mohou hrozit i zdravotní komplikace. U lidí se zvýšeným krevním tlakem či tlakovými výkyvy může být použití opasku spíše ke škodě než k užitku. Rovněž opasek není vhodný pro lidi s oslabenou břišní stěnou (diastázou či herní...). Naopak opasek jistě ocení zejména cvičenci zaměřený na nárůst svalové hmoty, kteří mají v oblibě silové cviky s těžšími váhami. Opasek sice slouží jako prevence zranění páteře, avšak nikdy není třeba zapomínat na to, že ani pásek ani žádná jiná zázračná pomůcka nenahradí technicky správné provedení cviků. Ať už tedy saháš po opasku kvůli prevenci zranění nebo kvůli zefektivnění silového tréninku, vždy mysli na to, že v první řadě je třeba ovládat správnou techniku.

U rukavic i pásku tak jako u všeho platí, že nejpodstatnější je, aby ses při cvičení cítil/a komfortně. Pokud ti rukavice a pásek zavazují, nebo prostě nevyhovují nepoužívej je, pokud se naopak s rukavicemi, páskem, nebo oběma cítíš jistější a pohodlnější, jen směle do toho! Pokud se rozhodneš pro investici do rukavic a opasku, vždy sahej po kvalitních značkách a ověřených výrobcích a dej si záležet zejména na tom, aby ti správně seděla velikost, jelikož bez správně padnoucího opasku z něj žádné benefity nevytáhneš. Širokou nabídku kvalitních rukavic a pásků najdeš i na našem e-shopu – www.fitplus.cz