10 důvodů proč užívat kreatin
1. Napomáhá svalovým buňkám produkovat více energie
Formou energie, kterou využívá svalstvo je adenosintrifosfát, nebo zkráceně ATP. Tuto vysoce energetickou molekulo si naše buňky vyrábějí převážně z glukózy, ale také z jiných zdrojů. Jednou z molekul, které napomáhají tvorbě ATP je kreatinfosfát, jehož množství resp. zásoby můžeme zvýšit suplementací kreatinem. Z toho již logicky vyplývá, že čím více ATP – zdroje energie, tím lepší sportovní výkon.
2. Kreatin podporuje ostatní svalové funkce
Kreatin je populární suplement, jelikož účinně napomáhá k růstu svalové hmoty. Kromě toho má ovšem mnoho dalších, pro sval výhodných funkcí, jako je například alterace procesů vedoucích k tvorbě nových svalových vláken a jejich růstu, zvýšení množství vody ve svalových buňkách či jeho výjimečná schopnost snižovat hladiny myostatinu, což je látka, která zpomaluje růst svalové hmoty .
3. Zvyšuje výkon při HIIT trénincích
Přímý efekt kreatinu na syntézu ATP má značný vliv na výkon při tréninku. Zlepšuje sílu, výkonnost při sprintech a efekt je značný i při všech ostatních fitness aktivitách. Kromě toho, že zlepšuje sportovní výkon, je nápomocný i při regeneraci.
4. Urychluje růst svalstva
Kreatin je bezkonkurenčně nejpoužívanějším fitness suplementem. Během různých dlouhodobých, ale i krátkodobých studií byl prokázán jeho pozitivní efekt na růst svalové hmoty. Z těch nejzajímavějších zmíníme například studii, ve které se po 6ti týdnech cvičení obohaceného o suplementaci kreatinem zvýšila svalová hmota pozorované skupiny o 2 kg svalstva, což bylo signifikantně vyšší číslo, než u kontrolní skupiny, která se sice věnovala stejnému tréninku, avšak bez užívání krea !
5. Může pomoci při léčbě Parkinsonovy choroby
Kreatin má podle nejnovějších studií vysoký potenciál při léčbě některých onemocnění centrálního nervového systému, jakými je i Parkinsonova choroba. Dokázalo se, že pokud pacienti s diagnostikovanou Parkinsonovou chorobou ke standardní terapii přidají i silový trénink obohacený o suplementaci kreatinem, jejich denní režim a výkonnost, která je za běžných okolností omezena nemocí se signifikantně zlepšuje!
6. Může pomoci při léčbě dalších onemocnění nervového systému
V posledních letech se často skloňují i potenciální pozitivní efekty kreatinu i na ostatní onemocnění nervového systému, jakými jsou Alzheimerova či Huntingtonova choroba, ischemická cévní mozková příhoda či Amyotrofická laterální skleróza, kterou určitě znáš jako nemoc, kterou trpěl například Stephen Hawking!
7. Může snižovat hladinu glukózy v krvi
Dalším z prokázaných benefitů užívání kreatinu je i jeho schopnost snižovat hladinu glukózy v krvi. Pokud bychom zašli až do komplikovaných fyziologických procesů, kreatin dokáže zvyšovat funkci glukózového transportéru GLUT-4, čímž příznivě ovlivňuje glykémii (hladinu cukru v krvi). Jelikož zvýšená glykémie je hlavním problémem diabetiků, kreatin může napomoci i při léčbě diabetiků.
8. Ovlivňuje ostatní funkce mozku
Kromě účinků kreatinu na onemocnění nervového systému se prokázala i jeho pozitivní funkce na základní mozkové funkce. Užívání kreatinu například zlepšuje paměť a slouží také jako prevence před onemocněními, které jsme si vzpomněli.
9. Redukuje příznaky únavy
Jak jsme si vzpomněli při efektech kreatinu na svalstvo, má schopnost zlepšovat potréninkovou regeneraci svalstva. Kromě toho však prokazatelně snižuje i celkovou únavu
10. Je bezpečný a snadný k užívání
Poslední, ale neméně důležitou výhodou kreatinu je fakt, že žádná studie nedokázala negativní vedlejší účinky kreatinu ani jeho toxicitu. Je proto jedním z nejbezpečnějších a zároveň nejúčinnějších doplňků stravy, po kterých by měl sáhnout každý správný fitnessák!
Reference:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10408330/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11357946/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3143906/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2780977/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2048496/
Beáta Loffayová