Kreatin – podléhá expirační době?

 

K čemu nám je kreatin?

Kreatin je populární výživový doplněk hlavně mezi atlety, bodybuildery a všemi nadšenci fit životního stylu. Je známý pro svůj pozitivní boosting efekt na sportovní výkon, ale také na růst svalstva či zkvalitnění regenerace. Kromě toho však podle posledních výzkumů může být užitečný i při léčbě některých neurologických onemocnění a zároveň sloužit i jako užitečná prevence.

Jak tomu je u každé potraviny, léku či výživového doplňku, existuje doba - tzv. expirační doba. Je to vlastně období, po které výrobce zaručuje nejvyšší kvalitu výrobku. Po této době se potraviny mohou „zkazit“, u léků hovoříme spíše o snížení účinku. Měli bychom si na expirační dobu dávat pozor iu kreatinu? Čti dál!

Jak dlouho kreatin vydrží?

Udělali jsme si rychlý průzkum různých druhů kreatinu od různých výrobců. U drtivé většiny přípravků se expirační doba pohybuje mezi 2-3 lety. Studie však ukazují, že ve skutečnosti mohou vydržet „dobré“ a účinné mnohem déle!

Co se stane s kreatinem po expirační době?

Jistý rozdíl byl zjištěn i při odlišných formách kreatinu. Jako nejstabilnější se ukázal být kreatin monohydrát ve formě prášku. Jedná se o mimořádně stabilní formu, která jen výjimečně podléhá rozpadu na svůj odpadní produkt – kreatinin. Dokázalo se dokonce, že prášek kreatinu monohydrátu může být stejně kvalitní i při expozici vyšším teplotám. Pokud se však již kreatin přemění na svůj odpadní produkt kreatinin, stává se tak mnohem méně účinným a je jen vysoce nepravděpodobné, že by mohl mít stejné vlastnosti.

Jak jsme si však již vzpomněli, kreatin monohydrát ve formě prášku je stabilní a přehled více výzkumů ukázal, že kvalita kreatinu se snížila až po 4 letech, navíc při skladování v teplotách kolem 60 stupňů Celsia. Ideální pro skladování kreatinu je tedy udržovat jej v suchu a v chladu.

A co ostatní formy kreatinu?

Při porovnání práškového kreatinu monohydrátu s ostatními suplementy na bázi kreatinu – například s kreatin ethyl esterem a ostatními formami kreatinu prodávaného hlavně v tekutých formách se zjistilo, že tyto jiné formy jsou méně stabilní a po své expirační době jejich kvalita klesá mnohem rychleji.

Může mi starý kreatin ublížit?

Obecně je kreatin dobře studován a jeho konzumace je považována za bezpečnou s minimálním rizikem vedlejších účinků. Může mi však konzumace kreatinu po záruce uškodit? Pojďme se na to společně podívat!

Vzhledem k vysoké stabilitě kreatinu ve formě monohydrátu je velmi nepravděpodobné, že by jeho konzumace po záruční době mohla způsobit závažné vedlejší účinky. Důležité je také zmínit, že pokud je tvůj kreatin hrudkovitý, nemusí to hned znamenat že je zkažený. Pravděpodobnější je, že byl vystaven vlhkosti, která způsobila tuto změnu. To mu však na účincích neubírá a je jen velmi nepravděpodobné, že by ti mohl způsobit závažné obtíže. Pokud si však všimneš, že tvůj kreatin změnil barvu, nebo začal zapáchat, nejlepší co můžeš udělat je přestat jej užívat a informovat svého distributora. Takové změny by mohly poukazovat na přítomnost bakterií, jsou však velmi ojedinělé.

Jak správně skladovat kreatin?

Jak to platí u všech potravin či léků, správným skladováním můžeš uchovat, případně prodloužit období, po které má výrobek nejvyšší možnou kvalitu. Stejně jako ani jogurt nenecháváš vytažený na stole při pokojové teplotě, i při kreatinu je nejlepší dodržovat doporučení týkající se jeho skladování.

Dobré je kreatin po každém použití pořádně zavřít a skladovat jej na suchém a chladném místě, ideálně nevystavovat balení přímému slunečnímu záření.

Doporučení na závěr

Kreatin je ve fitness světě nejznámější a zároveň i nejstudovanější pomůcka, jak zvýšit svůj výkon či nabrat svalovou hmotu. Jeho benefity výrazně převyšují jeho možné nežádoucí účinky a při správném skladování jej můžeš klidně užívat v nejvyšší kvalitě i 1-2 roky. Navštiv náš eshop www.fitplus.cz a vyber si svůj nejlepší kreatin!

Reference:

Beáta Loffayová