Kondička – jaký trénink a pomůcky potřebuješ!

Když řekneme kondička, každý si zřejmě představí něco jiného. Někdo možná maratónského běžce, jiný zase kulturisty s těžkými činkami či sportovce, který zvládá trénink například crossfitu levou zadní. Všichni mají z části pravdu. Dobrá kondička je složena z více prvků a jsou to síla, rychlost, vytrvalost, ohebnost a obratnost. Jak tedy co nejefektivněji budovat kondičku a posilovat všechny její parametry a jaké pomůcky nám k tomu účinně pomohou? Podívejme se na to spolu!

Jaký trénink pro získání kondičky?

Zřejmě jsi už pochopil, že na vybudování dobré kondičky ti jednosměrně zaměřený trénink stačit nebude. Ideální pro budování kondičky je kombinace běhu (na dlouhé tratě i sprinty), silového tréninku, kvalitního strečinku, izometrických cvičení, plavání atp. Kombinaci je nepočítaně a tak si můžeš vybrat ty sporty a druhy tréninků, které tě nejvíc baví. Pokud však chceš budovat kondičku ještě efektivněji, vyzkoušej při tréninku používat i pomůcky, které jsme odzkoušeli místo tebe. Tvoje kondička s touto malou pomůckou poroste raketovou rychlostí!

Expander

O expandérech jsi už určitě slyšel. Znáš však všechny způsoby, jak se dají využívat? Tato pomůcka je ve fitness světě mimořádně oblíbená hlavně díky své všestrannosti. Jedná se o gumové, nebo textilní, elastické tréninkové pomůcky, které efektivně pomohou při různých druzích cvičení. My v redakci jsme odzkoušeli expandery značky SKLZ, které mají ve světě fitness dobré jméno a jsou typické svojí kvalitou. Například textilní posilovací expander SKLZ Pro Knit Mini Band doporučujeme pro zlepšení pohyblivosti, ale i zvýšení síly ať už horní nebo dolní části těla. Můžeš ho umístit na kotníky, nebo na zápěstí a trochu jiným, než tradičním silovým tréninkem tak efektivně budovat svou sílu a flexibilitu. Výhodou expanderů je jejich flexibilita, jelikož je kromě tréninku můžeš použít i na efektivní strečink. SKLZ navíc nabízí různé druhy a sety expanderů, mezi nimiž nás nejvíce oslovil set expanderů pro rychlejší nohy či nastavitelný expander SKLZ Lateral Resistor Pro ideální pro zvýšení výbušnosti!

Zátěžové pomůcky

Při budování nejen síly, ale také rychlosti, vytrvalosti a obratnosti jsou ideálními parťáky zátěžové pomůcky. Ať už se chystáš na důležitou soutěž, nebo chceš jednoduše schopnější cvičit či běhat s lehkostí, vyzkoušej různé zátěžové pomůcky. My ti doporučujeme například zátěžový pytel SKLZ Super Sandbag v různých hmotnostech od 5 až do 20 kg. Takový vak na posilování je vynikající pomůckou pro silový, kondiční a vytrvalostní trénink. Další populární pomůckou z kategorie zátěžové je SKLZ Speedsac vak na tahání. Je na něm možné nastavit různou zátěž i obor a ať už jsi v tělocvičně nebo na tartanu, oceníš ho jako účinného pomocníka při posilování dolních partií či zlepšení rychlosti – hlavně při krátkých vzdálenostech. Dalšími účinnými pomocníky mohou být zátěžové vesty či závaží na kotníky a zápěstí o různých vahách. Při posledních třech si dej ale záležet na kvalitě a materiálu. Takové pomůcky přicházejí do přímého kontaktu s pokožkou a při pocení se snadno může stát, že když nejde o kvalitní materiál, neobejdeš se bez pupínků či ekzému. Proto doporučujeme vybírat si pomůcky z kvalitních materiálů, na které se specializuje právě značka SKLZ!

Frekvenční pomůcky

Pokud ses někdy věnoval kolektivnímu sportu nebo atletice, určitě znáš frekvenční žebřík a jiné podobné pomůcky zaměřené na zlepšení rychlosti a koordinace. My si tyto pomůcky nemůžeme vynachválit. Jedná se o roztahovací žebřík, nebo pomůcky různé tvaru, na kterých lze trénovat obrovské množství různých cvičení zaměřených na rychlost, koordinaci, ale i flexibilitu či rychlostní cviky. Našimi favority jsou žebřík s překážkami SKLZ Elevation Ladder, který kombinuje možnost používat žebřík na plocho, ale také s překážkami a také SKLZ Reactive Agility Ladder, který využívá barevných a zvukových signálů pro kvalitnější propojení mozku a těla během tréninku! Díky těmto pomůckám zlepšíš koordinaci pohybů, ale také rychlost a reaktivitu.

Skupiny pomůcek, které jsme si ukázali a odzkoušeli jsou ideálními pomocníky hlavně proto, že se v nich kombinuje efekt na všechny složky kondice. Nesmíme však zapomínat ani na ohebnost a obratnost. Ty nejlépe vytrénuješ na SKLZ Trainer Mat Sport Performance podložce s cvičebním plánem, která je ideální na cvičení kdekoli jen jsi. Dalším pomocníkem, kterého určitě oceníš jsou balanční podložky SKLZ Balance Pods, které podpoří tvou obratnost a flexibilitu.

Neváhej a vykroč spolu s kvalitními pomůckami od značky SKLZ za novou, lepší kondičkou!

Beáta Loffayová