6 důvodů proč jsi měl "špatný" trénink

Říká se, že ten nejhorší trénink je ten, který si neprovedl. A tak je! Ale prostě jsou dny, kdy se ti trénuje skvěle a jindy téměř potíš krev a ne a ne se nakopnout k pořádnému výkonu. Čím to je a jak tomu zamezit?

1. Nesoustředil ses

Odpověz si upřímně, byl jsi v posilce naplno soustředěný? Nebo si posílal zprávy, prohlížel si sociální sítě a věnoval se více ohlížení ostatních než své technice provedení? Pozoroval(a) ses při cvičení v zrcadle nebo ti oči utíkal spíše směrem na ten sexy zadek vedle?

Pokud se plně nesoustředíš na práci svalů, buď si jistý, že se maximálních výsledků nedočkáš. Studie výzkumníků z Ohio Muskuloskletal and Neurological Institute ukázala, že mentální představování si a uvědomování si práce svalů dokáže prospět jak k uchování, tak k podpoře síly.

2. Tvé svaly se nudily

Studie prokázaly, že zkoušení rozmanitých technik a cviků může pracujícím svalovým vláknům poskytnout nové výzvy, změnit poměry syntézy bílkovin a stimulovat nervový systém novými způsoby, takže tělo se musí adaptovat a rozvíjet. Samotné změny tréninku mohou napomoci motivaci.

Jedna studie z Univerzity of Florida zjistila, že lidé, kteří měnili své tréninky každé dva týdny, byli více odhodlanější trénovat a udržovat si soustavnost ve cvičení.

3. Tvá výživa byla nedostatečná

Pro nejlepší výkonnost musíš mít nejen správně vyváženou stravu a nejen v rozmezí bílkovin, sacharidů a tuků, ale iv poměru jejich konzumace bezprostředně před tréninkem. Bílkoviny a tuky jsou důležité, ale klíčovou živinou jsou pro výkony v posilovně jednoznačně sacharidy.

Jedna odborná zpráva publikovaná na webu PubMed Central, došla k závěru, že "jediný faktor, zbývající pravdivý stejně dnes, jako před desítkami let je ten, že klíčovou složkou sportovce je nezastupitelná potřeba sacharidů."

Před tréninkem proto usiluj o konzumaci středního množství, tzn. 30 - 60 gramů sacharidů ve formě rychle stravitelných potravin jako bílý rýže, ovoce, brambory, ovesné vločky.

4. Zapomněl jsi na suplementy

Zatímco před 30 lety byla většina suplementů jen o něco více než rybí olej, dnes máme spoustu účinných produktů, které pomohou tvému ​​výkonu i když zrovna nemáš svůj den. Kreatin, beta-alanin, bylinné přípravky, energetické gely či kofein nebo jiné předtréninkové pumpy mohou značně přispět k výkonu během tvých náročných tréninků.

Z nich právě kreatin patří k nejvíce studovaným a svalům zlepšujícím suplementům. Mnohonásobnými studiemi byl vychválen v mezích výkonnosti i bezpečnosti současně se zvýšením síly. Kofein je zase levný a snadný způsob k rozjetí tvého motoru před výkonem.

Studie v Journal of Applied Physiology ukázala, že kofein může pomoci při doplnění svalového paliva po tréninku. Další studie z University of Georgia zjistila, že může omezit potréninkovou bolest o téměř až 50%. Pokud si přeješ dovést tvou výkonnost (a svalový růst) na vyšší úroveň, nevyužití těchto výhod a vědeckých poznatků je poněkud osudnou chybou.

5. Byl jsi unavený a ospalý

Výzkumy ukázaly, že nedostatek spánku může prostřednictvím poklesu aktivity syntézy bílkovin zvýšit úbytek svalové hmoty, zatímco studie zveřejněná ve Sleep Medicine ukázala, že spánková deprivace snižuje hladiny bílkovin opravujících svaly a tím zhoršuje jejich regeneraci.

Bez šesti až osmi hodin klidného spánku může být rozvráceno i vylučování růstového hormonu, somatotropinu, který je nepostradatelný pro růst svalů a kostí, stejně jako pro správnou funkci metabolismu, což povede k tomu, že se ve fitku budeš cítit jako bez života.

6. Neměl jsi dostatek motivace

Je těžké být den co den správně namotivován bez něčeho, o co by ses měl snažit, pokud se zrovna například nechystáš na soutěž či není vrchol letní sezóny. Chození do posilovny bez žádného konkrétního důvodu může vést k tréninkům, které jsou absolutně k ničemu. Proto ti doporučujeme, aby sis před samotným tréninkem našel cíl, kterému se chceš věnovat.

Dej si za cíl něco, co tě donutí vyniknout, jako například překonání ostatních či překonání vlastních rekordů, lenosti ale klidně to mohou být i zdravotní benefity, které plynou z kvalitního tréninku.

Kromě soutěží či srovnávání se s ostatními je ideální motivací trénink s parťákem, se kterým se navzájem budete motivovat, povzbuzovat, heceovat a společnými silami si užijete trénink plný makačky a zábavy.