K čemu jsou dobré opasky na cvičení? Všechno, co potřebuješ vědět

Vzpěračské pásky, resp. fitness opasky na cvičení jsou nezbytnou součástí vybavení ve většině fitness center a tréninkových center. Není náhoda, že je tam najdeš, protože jsou nezbytnou a potřebnou částí vybavení profesionálním trenérem i sportovcem. Díky jejich zvýšené popularitě používá opasky na cvičení většina cvičenců a vzpěračů všech kategorií.

Tyto pásy poskytují stabilitu a podporu pro páteř a svaly jádra při zvedání těžkých vah, které by bez nich nebylo možné bezpečně zvednout.

Co je vlastně opasek na cvičení?

Opasek na cvičení je druh podpory, který se nosí kolem pasu při zvedání těžkých vah. Rozličné pásy jsou vyrobeny z různých materiálů v závislosti na jejich typu, účelu a použití.

Opasky na cvičení jsou obvykle vyrobeny z hrubé kůže nebo jsou k dispozici také nylonové opaskyKožené opasky jsou běžněji používány, protože jsou dlouhotrvající, odolné a pevné. Vzpěračské fitness pásky se obvykle vyrábějí široké přibližně mezi 10 až 15 cm. Končí kovovou přezkou, která je zajišťuje po nošení v pase.

Jaký je účel opasku na cvičení a nač ho potřebuješ ty?

Snižují úroveň stresu vyvíjeného na dolní část zad při zvedání závaží. Toto napětí se snižuje, když pás stlačuje břišní dutinu a vytváří nitrobřišní tlak (IAB). Tento tlak poskytuje dodatečnou podporu pro oblast dolní části zad, což umožňuje svalům vzpřimovače páteře vyvíjet sníženou sílu při provádění zdvihu.

Musíš si však uvědomit jednu věc, že ​​opasek na cvičení sám o sobě neslouží k ukotvení zad. Není to nějaký super skelet, který ti zpevní záda jen tím, že ho nosíš. Dává jen podnět tvému ​​trupu, aby se pevně stáhly svaly jádra, když zvedáš těžkou váhu.

Jaké jsou výhody používání opasků na cvičení?

1. Opasek na cvičení způsobuje zvýšení nitrobřišního tlaku

Vzpěračský pás (opasek) je dobré používat, protože vede ke zvýšení nitrobřišního tlaku vytvořeného uvnitř břicha. To usnadňuje cvičenci provádět těžká a namáhavá vzpěračská cvičení.

2. Opasek na cvičení poskytuje páteři stabilitu

Jak jsme již zmínili, vzpěračský pás zvyšuje tlak v břiše, čímž v konečném důsledku vede ke stabilizaci páteře. Zvýšený tlak pomáhá páteři udržovat stabilitu a sílu i při náročných cvičeních zahrnujících zvedání těžkých vah.

To v konečném důsledku zabrání nežádoucím pohybům a tlakům na páteř a ochrání ji před kolapsem při vzpírání.

3. Díky opasku zatlačíš do břicha

Nošením vzpěračského opasku získá břicho něco, o co se může zapřít. Díky překážce, na kterou je třeba tlačit, se zvyšuje břišní tlak, což dále způsobuje, že vzpírání je plodnější a efektivnější.

Vnitrobřišní tlak lze zvýšit i tím, že se zhluboka nadechneš a zadržíš dech.

Potom už nevydechuj běžným způsobem, protože to ti jen odebere vzduch z plic, aniž by ti to poskytlo další výhody. Buď opatrný při vydechování vzduchu a vydechni jej pomocí svalů břicha. Tento specifický pohyb je známý jako Valsalvův manévr.

4. Opasek na cvičení omezuje rozsah pohybu beder

Nošením opasku na cvičení značně omezíš i pohyb beder a jádra do stran. Díky této stabilizaci je páteř chráněna při zvedání těžkých vah.

5. Fitness pásky umožňují cvičenci provádět dřepový zdvih lepším a vylepšeným způsobem

U dřepů s vyšší váhou mají cvičenci často tendenci zapojovat nadměrně zádovou část, v důsledku čehož může dojít k bolestem či zraněním. I tomuto můžeš díky používání opasku předejít.

6. Pomáhá udržovat správnou polohu zad

Opasek na cvičení poskytuje uživateli řadu výhod, včetně udržování vhodného postoje zad. To znamená, že nošení vzpěračského opasku zlepší držení zad cvičence, což v konečném důsledku zajistí polohu zad a správnou formu cvičence.

7. Udržuje svaly v teple

Během cvičení je samozřejmě nutné odpočinout a vydýchat se. Mezi jednotlivými sériemi tedy svaly přestávají pracovat a začínají se ochlazovat, což při zvedání těžkých vah není žádoucí.

Svaly by při namáhání se měly být co nejzahřátější, proto i zde opět pomůže opasek, který alespoň částečně fixuje teplo v bederní oblasti a usnadňuje tak plynulost a bezpečnost cvičení.

8. Nošením opasku na cvičení se budeš cítit pohodlněji a zlepšíš výkon

Někteří lidé se přirozeně cítí pohodlněji a chráněni při provádění vzpěračských praktik, nosí-li opasek na cvičení, než ti, kteří žádné takové pásky nenosí. Tento pocit hraje významnou roli při zlepšování jejich výkonnosti a výsledků.

9. Opasek na cvičení vede ke zlepšení biomechaniky těla

Podle výzkumných studií bylo zjištěno, že ti, kteří nosí opasky na cvičení, mají menší pravděpodobnost, že budou trpět abnormální flexí páteře, prodloužením páteře a laterální flexí páteře. Tyto pohyby se v podstatě týkají předklonu páteře, ohybu páteře vzad a ohybu páteře do stran.

Kromě této funkce opasek na cvičení způsobuje zvýšení ohybu kyčle a ohybu kolena. To umožňuje zvednout více váhy pomocí nohou než pomocí zad, což je správná biomechanická poloha, kterou si člověk musí zvolit při zvedání čehokoli ze země. Častokrát je náročné si tuto praxi osvojit a proto i tady pomůže právě opasek.

10. Zlepšuje činnost svalů a v konečném důsledku podporuje růst svalů

Podle některých výzkumů se dospělo k závěru, že nošením fitness opasku se svaly čtyřhlavého stehenního svalu a hamstringů stanou více funkčními a aktivními.

Zvýšená svalová aktivita při provádění těžkých cvičení bude pro cvičence z dlouhodobého hlediska přínosem, neboť v budoucnu povede k lepšímu růstu svalů.

Není důvod váhat, vyber si jeden z našich opasků na cvičení a napředuj i ty ve svých trénincích s bezpečností profi sportovců. Postarají se o to pásky šampionů Harbinger.

Iveta Škrabáková