Tréninkové principy Weider – znáš je?

Weiderův systém existuje již více než 60 let as novými objevy se neustále vyvíjí a aktualizuje. Není to jen tréninkový systém, ale také průvodce, který ti pomůže navrhnout systém na míru na základě tvé postavy, cílů, zkušeností, síly, třísel, regenerace a výživy.

O čem jsou principy Weider?

WEIDEROVY PRINCIPY JSOU ROZDĚLENY DO 3 KATEGORIÍ:

* PRINCIPY, KTERÉ TI POMŮŽÍ PŘI PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKOVÝCH CYKLŮ

* PRINCIPY, KTERÉ TI POMŮŽÍ ZORGANIZOVAT SI CVIČENÍ PRO KAŽDÝ TRÉNINK A ZVÝŠIT INTENZITU

* PRINCIPY, KTERÉ TI POMŮŽÍ PROVÁDIT JEDNOTLIVÉ CVIKY

Jeden princip se objevuje ve všech třech kategoriích, a to princip instinktivního tréninku. Tento princip je jednoduchý, ale mimořádně důležitý. Jedná se o uplatnění vlastních zkušeností a naučení se poslouchat své tělo a to, jak reaguje na zátěž při cvičení, při provádění vysoce intenzivní techniky nebo specifického programu. Tento princip bys měl používat vždy. Dnes si trochu podrobněji vysvětlíme zásady první kategorie.

WEIDEROVY PRINCIPY, KTERÉ TI POMŮŽÍ PŘI PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKOVÝCH CYKLŮ:

1. TRÉNINKY SI ROZDĚLIŠ NA:

a) cykly na zvýšení síly

b) cykly na zvětšení objemu svalů

c) cykly na definici nebo přípravu na soutěž

Tím se co nejvíce vyhneš zraněním a zabráníš tomu, aby se tvé tělo přizpůsobilo a nadále reagovalo.

2. PRINCIP ROZDĚLENÍ SVALŮ: jde o rozdělení tvé rutiny mezi horní část těla v jeden den a dolní část těla v jiný den, což vede k větší intenzitě pro každou oblast těla.

3. PRINCIP DVOJITÉHO NEBO TROJITÉHO ROZDĚLENÍ SVALŮ: rozdělení týdenní rutiny na 2 nebo 3 kratší, a tedy intenzivnější části pro každý sval.

4. PRINCIP SOUSTAVY SVALŮ: svaly se adaptují nebo přizpůsobí určitému zatížení nebo podnětu, když na svaly neustále působíš stejným zatížením a podnětem během relativně dlouhého období. Aby ses tomu vyhnul, musíš tedy neustále měnit cviky, pořadí jejich provádění, série, opakování, váhy a techniky intenzity.

5. PRINCIP PROGRESIVNÍHO PŘETĚŽOVÁNÍ: tento princip je nejdůležitější ze všech, protože v podstatě každý fitness nebo kulturistický parametr je založen na tom, aby tvé svaly pracovaly těžší, než jsou zvyklé, a právě o tom je tento princip. Pokud ho přehlédneš, můžeš se rozloučit se svým pokrokem.

6. HOLISTICKÝ TRÉNINKOVÝ PRINCIP: Různé typy buněk svalové hmoty reagují na různé druhy zátěže odlišně, takže používání různých opakování, sérií a tréninkové frekvence zajistí maximální rozvoj svalů.

7. EKLETICKÝ TRÉNINKOVÝ PRINCIP: jde o kombinaci hmotnostních a silových (složených) cviků a izolačních a zdokonalovacích cviků, které ti pomohou dosáhnout komplexnějšího rozvoje tvé postavy, zaměřit se na slabá místa a dosáhnout lepšího pokroku.

8. PRINCIP INSTINKTIVNÍHO TRÉNINKU: nakonec každý sportovec dosáhne bodu, kdy instinktivně a již s důkladnou znalostí svého těla dokáže sestavit vlastní postupy, cykly intenzity, rozsahy opakování, série a cokoli jiného, co mu nejlépe vyhovuje, přestože je obvykle již velmi pokročilým a zkušeným sportovcům.

Kdo byl Joe Weider?

Dnes všichni víme a předpokládáme, že chceš-li být zdravý, musíš cvičit a mít nutričně vyváženou stravu. Ale nebylo to vždycky takhle. Svět vděčí za tento koncept z velké části celoživotnímu úsilí Joea Weidera. Joe Weider je uznáván jako muž, který změnil způsob, jakým svět chápe spojení mezi cvičením, výživou a zdravím.

Vytvořil impérium Muscle&Fitness, časopis, ve kterém publikoval informace o tréninku, výživě a jeho milovaném sportu – kulturistice. Zpopularizoval stroje a závaží, které dnes najdeme téměř v každé posilovně a dokonce i všude v domácnostech. Proslavil také výživové doplňky jako nepostradatelné nástroje v kombinaci s fyzickým cvičením. Dnes je jméno Weider synonymem zdraví a wellnessu. Je skutečným průkopníkem v přinášení síly a kondice do kolektivního povědomí veřejnosti.

Od roku 1936 Joeovo poselství vedlo sportovce, trenéry a sportovní vědce na celém světě k tomu, aby navždy změnili přístup k tréninku, výživě a regeneraci v souladu s „přikázáními“ stanovenými v jeho tréninkových principech. Podařilo se mu přimět lékařskou komunitu, vždy nepřátelskou a skeptickou vůči světu kulturistiky, aby přijala tento typ tréninku jako životně důležitou zbraň v boji proti stárnutí. To vedlo psychology k přijetí cvičení jako životně důležitého faktoru duševního zdraví. A z jeho vášně vznikl sport kulturistika, který se vynořil ze stínu a dnes má nespočet konkurentů po celém světě.

Život Joea Weidera

Joe Weider se narodil v roce 1920 a vyrůstal na předměstí Montrealu (Kanada) během těžkých let Velké hospodářské krize. Ve věku 12 let musel odjet ze státní školy, aby 10 hodin denně táhl vozík a rozvážel ovoce a jídlo na trh. Joe, příliš hubený na svůj věk, našel způsob, jak si vyrobit nějaká závaží ze železničního vybavení a tvrdě trénoval. Ve věku 17 let soutěžil na amatérské soutěži v Montrealu, kde porazil i těžké váhy okresu, což mu vyneslo národní hodnocení. Tento úspěch spolu s jeho fyzickou proměnou byl inspirován, aby osvítil ostatní. Jsme na konci roku 1930, temné době pro železný sport, s tělocvičnami vysloveně skrytými před společností. V roce 1946 si Joe a jeho bratr Ben pronajali Montrealské národní divadlo k pořádání první soutěže Mr. Canada. V roce 1965 vznikla soutěž Mr. Olympia, která je nejdůležitější soutěží v celé kulturistice. Mezi nejznámější vítěze Mr. Olympia patří Arnold Schwarzenegger, sedminásobný šampion. Jako uznání oddanosti žen tomuto sportu Joe v roce 1978 vytvořil soutěž Ms. Olympia a v roce 1995 přidal soutěž Olympia Gymnasium. V současnosti je 170 zemí přidružených k IFBB a nyní se řadí mezi jednu z sedmi hlavních mezinárodních sportovních federací na světě.