Průvodce předtréninkovek: Co je předtréninovka a jak ji používat?

Předtréninkový doplněk je navržen tak, aby návštěvníkům posilovny dodal extra dávku energie během cvičení. Posílení kofeinu, které pochází z doplňku ti umožní maximalizovat čas strávený v posilovně tím, že ti dodá energii na to, aby ses dostal do posilovny připravený na výkon delších tréninků, s větším počtem opakování a vyšší intenzitou. Existují dvě kategorie předtréninkových přípravků: produkty se stimulanty a produkty bez stimulantů. Předtréninkovky se nejčastěji nakupují ve formě prášku a poté se smíchají s vodou, nebo ve formě shotu. Jak už název napovídá, předtréninkovku by sis měl dát před tréninkem, a přestože je mnoho lidí pije na cestě do posilovny nebo během tréninku, měl bys ji užít alespoň 15 až 30 minut před tím, než sáhneš na činky nebo kardio stroje.

Benefity předtréninovky

Zlepšení výkonu při cvičení je hlavní výhodou předtréninkovek a mnozí návštěvníci posiloven na něj přísahají. I když je třeba poznamenat, že tento doplněk nepřináší výsledky sám o sobě. Namísto toho je to doplněk produkující energii. Teorie za používáním předtréninkovky je taková, že když máš energii a vytrvalost trénovat déle a tvrději, výsledky se pravděpodobně zrychlí. Samotné předtréninovky neovlivňují hubnutí ani růst svalů, ale dodají ti dávku energie, která ti pomůže zvýšit soustředění a vytrvalost, a zlepšit tvůj fyzický výkon. Nemluvě o tom, že se pravděpodobně budeš cítit více motivován jít do posilovny.

Na trhu je několik druhů předtréninkových doplňků, které obsahují prospěšné složky jako kofein, sacharidy, aminokyseliny, antioxidanty a vitamíny B. Tyto běžné složky jsou klíčovými hráči, které ti dodají energii, abys vydržel náročný trénink. Každý produkt se může pochlubit jinou kombinací složek, proto je důležité, aby sis pozorně přečetl etikety a prohlédl si klíčové složky předtím, než je přidáš do nákupního košíku.

Složky předtréninkovek

Složky předtréninkovek se liší od produktu k produktu au tolika produktů na trhu může být matoucí vědět, která z těchto složek ti dodá impuls, který hledáš.

  • Kofein

Kofein je jednou z nejznámějších předtréninkových složek a je do značné míry zodpovědný za zvýšení úrovně energie a soustředění. Je důležité přečíst si etiketu a znát množství kofeinu v každé velikosti porce. Některé produkty mají stejné množství přírodního kofeinu, jaké bys našel v šálku kávy, ale jiné mají podstatně víc. Pokud cvičíš později odpoledne, večer nebo máš citlivost na kofein, možná budeš chtít vyhledat předtréninkovky bez kofeinu. Tyto typy doplňků se spoléhají na jiné stimulanty.

  • Kreatin

Kreatin monohydrát je doplněk, který pomáhá při budování svalů. Je to přirozeně se vyskytující látka, která se nachází ve svalových buňkách a studie ukázaly, že doplnění příjmu kreatinu může pomoci při budování svalů. Většina předtréninkových produktů obsahuje kreatin pro urychlení tvorby svalových buněk při silovém tréninku nebo vysokointenzivním cvičení. Více svalových buněk buduje svalovou hmotu a samozřejmě silnější svaly umožňují tvrdší tréninky. Pokud jsi vášnivým vzpěračem nebo je-li vzpírání tvým hlavním typem cvičení, kreatin by měl být jednou z tvých nejvyšších priorit v předtréninkové receptuře.

  • Aminokyseliny

Aminokyseliny s rozvětveným řetězcem, běžně nazývané BCAA, hrají důležitou roli v účinnosti předtréninkovek, protože pomáhají kontrolovat, jak se bílkoviny využívají v těle. Zvyšují produkci bílkovin a zároveň minimalizují rozklad bílkovin díky kombinaci aminokyselin leucinu, isoleucinu a valinu. Jednoduše řečeno, BCAA pomáhají budovat svaly a mohou minimalizovat bolestivost a poškození svalů.

  • Beta-alanin

Beta-alanin je oblíbeným doplňkem mezi mnoha sportovci a fitness nadšenci. Důkazy naznačují, že se jedná o bezpečný a účinný doplněk, který může pomoci oddálit únavu a zlepšit výkonnost. Někteří lidé, kteří užívají beta-alanin, pocítí jemné brnění. Pokud jsi někdo, kdo to zažil, můžeš to zlepšit tím, že budeš užívat malá množství beta-alaninu během delšího časového intervalu.

  • Oxid dusnatý (NO)

Oxid dusnatý pomáhá rozšiřovat tvé cévy, což zvyšuje průtok krve. Poskytuje volnou cestu kyslíku a živinám, aby se dostaly do krevních cév, což ti může poskytnout další podporu během tréninku.

  • L-tyrosin

L-tyrosin je aminokyselina, která pomáhá produkovat adrenalin a norepinefrin, dva hormony, které se aktivují, když je tělo pod stresem. Na první pohled to může znít špatně. Ale stres není vždy špatná věc; někdy to znamená, že procházíš náročným tréninkem! A kvůli jeho vztahu s těmito dvěma hormony studie ukázaly, že l-tyrosin může skutečně pomoci zlepšit výkon při cvičení, když jsi ve stresu.

  • L-theanin

L-theanin je přírodní složka nacházející se v čaji. Pokud hledáš předtréninkovku, která neobsahuje kofein, pravděpodobně se setkáš s l-theaninem, protože se ukázalo, že zlepšuje soustředění, pozornost a bdělost.

  • Acetyl l-karnitin

Acetyl l-karnitin je aminokyselina, která přispívá k tvorbě energie. Pomáhá tvému ​​tělu přeměňovat tuk na energii, takže je-li tvým cílem ztráta tuku, je dobré ji užít před tréninkem.

  • Vitamin B-6

Kromě různých typů aminokyselin můžeš vidět i vitamín B-6 uvedený na štítku tvé předtréninovky. Vitamin B-6 je klíčovým hráčem při produkci energie tvého těla, konkrétně při rozkladu svalového glykogenu. Je klíčový pro tvůj metabolismus, zvláště během cvičení, a jeho dostatek ve stravě ti může pomoci i při hubnutí.

Která je nejlepší předtréninovka?

Hodně z toho závisí na osobních preferencích, preferovaném typu cvičení a cestě osobního zdraví. Hledej konkrétní ingredience, které ti pomohou dosáhnout tvých cílů. Pokud například trénuješ na závod, můžeš hledat doplňky na podporu vytrvalosti, konkrétně produkty s kofeinem a stimulanty. Případně možná jdeš cestou budování svalů a chceš rychlejší zotavení. V takovém případě si chceš vybrat předtréninkovku s přísadami jako kreatin a BCAA, které jsou k tomuto účelu určeny. Když si určíš, jaké ingredience potřebuješ přijmout, věnuj zvýšenou pozornost množství každé složky a dávej si pozor i na umělé příchutě a přísady. Zatímco mnohé z aminokyselin a sloučenin v předtréninkovce mohou znít uměle, mezi těmito vysoce kvalitními ingrediencemi a umělými příchutěmi a cukry je velký rozdíl. Proto je vždy dobré vědět, co hledáš, když čteš štítek, a proto jsme tady, abychom ti pomohli.

Jak je dlouhý účinek?

Pokud si průměrný návštěvník posilovny vezme doporučené množství podle své tělesné hmotnosti, pocítí účinky předtréninovky za několik minut. To je důvod, proč bys je měl konzumovat před odchodem do posilovny, aby ses rozběhl hned po příjezdu. V závislosti na produktu bude předtréninovka trvat tři až šest hodin – dost dlouho na to, aby sis prošel seriózním tréninkem.