JAKÝ JE ROZDÍL MEZI KOLAGENOVÝMI PEPTIDY A HYDROLYZOVANÝM KOLAGENEM?

Slovní spojení "kolagenové peptidy" vychází z konečného produktu, kterým jsou peptidy získané z kolagenu; zatímco "hydrolyzovaný kolagen" pochází z procesu hydrolyzace, tedy metody, kterou se kolagenové peptidy vyrábějí. Pojmy kolagenové peptidy a hydrolyzovaný kolagen jsou synonyma a používají se zaměnitelně pro tentýž výrobek.

Je to jen otázka sémantiky a tedy v těchto dvou pojmech není žádný rozdíl. Pro jednoduchou ilustraci si uveďme složku „pšeničná mouka“. Můžete ji nazvat „mletá pšeničná mouka“ podle procesu mletí. Nebo "pšeničná mouka" podle konečného produktu, t. j. mouky. Hydrolyzovaný kolagen je tedy jen jiný způsob, jak říci kolagenové peptidy.

Hydrolyzovaný kolagen versus kolagenové peptidy: Které slovní spojení používat?

Buď jedno, nebo druhé. Obě jsou legitimní. I když v posledních letech je trend používat název „kolagenové peptidy“. Je to proto, že peptidy odvozené z kolagenu jsou klíčovou bioaktivní složkou; jinými slovy, jsou to bioaktivní peptidy, které přidávají hodnotu širokému spektru výživových a nutraceutických výrobků, takže má smysl používat „kolagenové peptidy“.

Co je kolagen?

Kolagen je důležitý strukturální protein, který se nachází v živočiších. V podstatě drží tělo pohromadě, dodává pevnost, strukturu, pružnost a soudržnost kostem, kůži, svalům, šlachám, vazům a chrupavkám.

V těle existují různé typy kolagenu. Například kolagen typu I se skládá z velmi dlouhých, pevně uložených vláken, která dodávají pevnost vazům, šlachám a kůži. Vlákna kolagenu typu II jsou naopak kratší, čímž umožňují chrupavce absorbovat nárazy mezi kostmi a tlumit klouby. Je to tedy látka nezbytná k udržení dobrého fyzického zdraví.

S přibývajícím věkem tělo produkuje méně kolagenu, což má za následek viditelné známky stárnutí, jako jsou linky a vrásky. Je to proto, že je méně kolagenu, který poskytuje pokožce pružnost a strukturální podporu.

Kolagen (obvykle kůže a kosti z ryb, prasat a skotu) je surovinou, ze které se vyrábějí produkty, jako jsou želatina a kolagenové peptidy.

Co jsou kolagenové peptidy a jaký je proces hydrolyzace kolagenu?

Kolagenové peptidy jsou krátké řetězce aminokyselin extrahované z nativního (plnodélkového) kolagenu procesem zvaným enzymatická hydrolýza (také enzymatická hydrolýza).

Nativní kolagen (např. hovězí kůže) tedy musí projít procesem změkčení, který umožní uvolnění kolagenových peptidů z vazeb a jejich bezpečnou extrakci. Na molekulární úrovni se kolagen skládá ze tří dlouhých řetězců aminokyselin, které tvoří trojitou spirálu s vysokou molekulovou hmotností. V důsledku toho jsou kolagenové peptidy součástí pevné a nerozpustné matrice kolagenových vláken.

Kolagen pak prochází procesem zvaným enzymatická hydrolýza. Při ní se používá specifický enzym k rozbití peptidových vazeb, aby se mohly extrahovat kolagenové peptidy. Stupeň hydrolýzy má vliv na průměrnou molekulovou hmotnost konečného produktu. Proces enzymatické hydrolýzy se přísně kontroluje, aby se zajistila reprodukovatelnost.

Proč jsou kolagenové peptidy (hydrolyzovaný kolagen) prospěšné?

Kolagenové peptidy jsou bioaktivní. To znamená, že po vstřebání do krevního oběhu mohou ovlivňovat činnost buněk v těle několika způsoby. Kolagenové peptidy mohou například stimulovat fibroblasty v pokožce, aby vytvářely více kyseliny hyaluronové, která je nezbytná pro hydrataci pokožky.

Bioaktivní kolagenové peptidy pomáhají tělu opravit poškozenou tkáň. Může poskytovat strukturální podporu pokožce, přispívat ke zdravým vlasům a pomáhat udržovat hustotu kostí. Proto se kolagenové peptidy používají pro celou řadu zdravotních, kosmetických a fitness potřeb.

Různé vědecké studie například prokázaly, že kolagenové peptidy mohou pomoci zlepšit zdraví kloubů tím, že chrání chrupavku před degradací a pomáhají snižovat záněty v okolí kloubů. To má příznivé účinky pro lidi s onemocněním kloubů, neboť může pomoci zlepšit pohyblivost a snížit bolest.

Další využití kolagenových peptidů:

Sportovní regenerace

Kolagenové peptidy využívají sportovci, kulturisté a sportovní nadšenci ke zkrácení doby regenerace po intenzivním tréninku. Namáhavá aktivita zatěžuje svalová vlákna a obalový plášť pojivových tkání, proto tělo potřebuje čas na zotavení před dalším tréninkem.

Kolagenové peptidy podporují regeneraci tím, že zkrátí dobu zotavení, což znamená, že sportovci mohou maximalizovat svůj tréninkový plán a zlepšit výkon. Kromě rychlejší doby regenerace může užívání kolagenových peptidů snížit i bolest svalů.

Zdraví kostí

Kolagenové peptidy podpoří zdraví kostí. Kosti se skládají převážně z kolagenu a vápenatých solí. Během celého života se kosti neustále obnovují a regenerují v procesu známém jako remodelace kostí.

Kolagenové peptidy mohou být jako doplněk stravy používány k podpoře procesu remodelace kostí ak udržení dobrého stavu kostí. V nedávné průkopnické studii vědci zjistili, že suplementace kolagenovými peptidy může ovlivnit metabolismus kostních buněk na více úrovních, čímž podporuje proces remodelace a pomáhá tělu udržovat pevnost kostí.

Krása pleti

Kolagenové peptidy se používají ke zlepšení zdraví pokožky a zpomalení viditelných známek stárnutí, jako jsou vrásky. Existuje několik vědeckých studií, které dokazují schopnost kolagenových peptidů pomáhat kráse pleti.

V roce 2015 výsledky dvou klinických studií ukázaly, že suplementace kolagenem zlepšila vzhled a hydrataci pokožky u žen kavkazského původu, resp. iu japonských žen.

Další studie z roku 2019 potvrdila, že suplementace kolagenovými peptidy má pozitivní účinky na pleť u účastníků s různými typy pleti.wwq