Je na čase se zásobit, nebo jste to už propásli? Co se stalo s cenou syrovátky?

Je na čase začít si dělat zásoby oblíbených syrovátkových proteinových doplňků, nebo jste to už nestihli? Řada globálních i místních faktorů nutí dodavatele a výrobce zvyšovat ceny, které se již dostávají ke spotřebitelům prostřednictvím prodejců doplňků stravy.

Jak říká Greg Hendrikz, národní senior nákupčí a manažer kategorie pro tuto kategorii ve společnosti Dis-Chem (řetězec lékáren), již na podzim loňského roku mnoho značek oznámilo, že dojde ke zvýšení cen až o 36 % u všech syrovátkových výrobků, a dalším zdražováním to nemusí skončit.

Případ nabídky a poptávky

"Rostoucí celosvětová poptávka a nedostatek nabídky jsou hlavními faktory, které v současné době vedou k růstu cen," vysvětluje Hendrikz.

Pandemie tuto obchodní nerovnováhu ještě prohloubila, protože ovlivnila globální dodavatelské řetězce v důsledku omezení cestování a nedostatku surovin, včetně obalů a dalších vstupů. Je obtížné sehnat kvalitní syrovátku, protože se pomalu stává nedostatkovým zbožím a náklady na její výrobu rostou.

Výsledné zvýšení vstupních nákladů, od dražších uzávěrů a plastových obalů až po vyšší náklady na přepravu a dopravu, má rovněž vliv na cenu.

A COVID-19 vyvolal opětovný zájem spotřebitelů o zdraví a pohodu, kdy se mnozí obracejí k doplňkům stravy. Poptávka se ještě zvýšila, protože tělocvičny se po výlukách znovu otevřely.

Mezi další faktory ovlivňující poptávku patří prudký růst v odvětví funkčních potravin, které nyní vyrábí dlouhý seznam výrobků obsahujících syrovátkové bílkoviny, od palačinkových směsí a cereálií až po arašídové máslo a snacky.

Dynamika trhu

Tato tržní dynamika zvyšuje ceny, protože syrovátka je obchodována jako komodita na volném trhu. Obchodované formy zahrnují syrovátkový proteinový koncentrát 90 (WPC90), WPC80 a WPC34. WPC90 a WPC80 jsou syrovátkové prášky prémiové kvality s obsahem bílkovin 90 %, resp. 80 %, zatímco WPC34 má obsah bílkovin 34 %.

Výrobci používají tyto základní složky k obohacení různých potravinářských výrobků o bílkoviny, včetně dětské výživy a krmiv pro zvířata, a dále jako doplňky stravy a látky zvyšující výkonnost.

Jelikož se jedná o obchodované komodity, jsou faktory nabídky a poptávky a směnné kurzy úzce spjaty s cenou syrovátky. Období globální ekonomické nestability má proto závažné důsledky pro průmysl doplňků stravy.

Co to všechno znamená pro vaši peněženku?

Jakmile toto zvýšení vstoupí v platnost, cena syrovátky se během 12 měsíců fakticky zdvojnásobí, což se dotkne mnoha kategorií výrobků.

"Například 90 % proteinových koktejlů obsahuje nějakou formu syrovátky, včetně dietních koktejlů a náhražek jídla. Dotkne se to také proteinových tyčinek, hotových koktejlů a funkčních potravin, jako jsou cereálie a svačiny, které obsahují syrovátku," pokračuje Hendrikz.

Zatímco ještě na konci loňského roku se různé značky a prodejci snažili udržet ceny na staré úrovni, postupně všichni přidali, protože ceny, za které své zboží vyrábějí nebo nakupují, jim tak či onak dýchají na záda.

Je čas doplnit zásoby?

Co by tedy měli spotřebitelé dělat? Stejně jako v případě astronomických cen benzínu, které se budou dále zvyšovat, to ani se syrovátkou nevypadá růžově. Proto řada společností doporučuje zákazníkům, aby si udělali zásoby oblíbených syrovátkových výrobků a částečně tak zmírnili dopad tohoto zvýšení cen v nadcházejících měsících a v roce 2022.

Jedním z možných řešení úspor je také nákup větších objemů (balení 1+1 nebo 2+1 atd.), kdy jsou ceny o něco nižší.

"Kupujícím bych také doporučil, aby využili výprodeje a zásobili se produkty s kreatinem monohydrátem, protože očekáváme, že i v této kategorii produktů dojde v průběhu roku ke zvýšení cen," říká Greg Hendrikz.

Při zásobování syrovátkou můžete přijmout opatření, která prodlouží kvalitu a neporušenost prášku:

Mezi ideální způsoby skladování syrovátkových výrobků patří:

  • Prášky skladujte v chladném a suchém prostředí.
  • Skladování výrobků při teplotách nižších než 26 °C a relativní vlhkosti nižší než 65 %.
  • Skladování prášků ve vzduchotěsných sáčcích nebo nádobách.

"Můžete však také využít této příležitosti a přejít na rostlinné bílkoviny, které mají řadu dalších zdravotních výhod," dodává Hendrikz. V našich prodejnách a internetovém obchodě najdete širokou nabídku rostlinných proteinových doplňků a my vám rádi pomůžeme s výběrem.

Pokud vás rostlinné bílkoviny nelákají, doporučujeme se zásobit osvědčenými oblíbenými produkty za zvýhodněné ceny.