Tribulus terrestris a ostatní adaptogeny vhodné pro ženy

Je Tribulus terrestris vhodný pro ženy? Tribulus terrestris je bez debaty jedním z nejznámějších adaptogenů. Jedná se o rostliny, které disponují širokým spektrem zdraví prospěšných vlastností. Mezi jejich největší benefity patří pozitivní vliv na imunitní systém, posílení obranyschopnosti, udržování rovnováhy hormonálního profilu, podpora regenerace a zvýšení energie, nejen při sportu, ale také v běžné dny. Podporují hojení ran, správnou funkci reprodukčního systému, dokonce se mluví o jejich protizánětlivém efektu. Konkrétně Tribulus terrestris se využívá hlavně v mužských řadách, pro jeho vliv na hladinu testosteronu či zvýšení libida a sexuální výkonnosti. V jistých indikacích je vhodný i pro ženy, ale jelikož testosteron u něžnějšího pohlaví nehraje tak důležitou roli jako u mužských uživatelů je vhodnější sáhnout po jiných přírodních adaptogenech. Mezi nejznámější „ženské“ adaptogeny patří Ashwagandha, Maca či Ženšen!

Ashwagandha jako zázračný adaptogen

Toto krkolomné slovo za sebou skrývá zázračnou bylinu pocházející z Indie. Známe ji i pod názvy jako indický ženšen či zimní třešeň. V ájurvédské medicíně se pro své blahodárné účinky využívá již více než 2000 let! Ashwagandha roste v subtropických pásmech Indie, odolává vysokým, ale také extrémně nízkým teplotám. Mohli bychom ji popsat jako keř, který roste do výšky kolem jednoho metru, má malé listy, drobné žluté kvítky a plodem jsou oranžově červené bobule chráněné zelenými lupínky. Nejvíce látek zodpovědných za její účinky se nachází v kořeni, který se před použitím suší, mele a je tak dostupný ve formě prášku či tablet. Které látky jsou to, a proč mluvíme spolu s Ashwagandgou io Tribulusu? Čti dál!

Co najdeme v Ashwagandhe a k čemu ji můžeme použít?

Podobnost mezi vlastnostmi populárního TribulusuAshwagandhy vůbec není náhodná. Podíváme-li se blíže co kořen zimní třešně obsahuje, najdeme velké množství přírodních látek, mezi nimiž dominují saponiny, které jsou i hlavní složkou Tribulusu. Ty jsou zodpovědné za pozitivní účinek na srdce a krevní tlak, dále v ní najdeme antioxidanty, které podporují imunitu, snižují tvorbu volných radikálů a zvyšují tak celkovou vitalitu. V malém množství jsou obsaženy také alkaloidy, které mají stimulační vliv na centrální nervový systém a tím i na psychiku. To, čím se však Ashwagandha liší od ostatních adaptogenů, je obsah withanolidů, což jsou bioaktivní látky, které mají pozoruhodný vliv na obranyschopnost a nervový systém. Podle složení je tak víceméně jasné, k čemu všechno můžeme Ashwagandhu použít. Napomáhá duševní rovnováze a psychické pohodě, pozitivně ovlivňuje hladinu hormonů čímž působí na zdraví vlasů, nehtů a dokonce dokáže zajistit stabilnější průběh menstruačního cyklu, také je vhodná jako afrodiziakum a to nejen pro ženy!

Maca Peruánská jako další z populárních adaptogenů

Jak už vyplývá z názvu, další z našich super rostlin pochází z Peru. V tradiční medicíně se používá téměř tak dlouho jako Ashwagandha a disponuje širokým spektrem tělu prospěšných vlastností. Kořen rostliny Maca obsahuje velké množství vlákniny, aminokyselin, vitamínů či minerálů. Co však dělá z této rostlinky adaptogen a díky čemuž má tolik prospěšných vlastností je vysoký obsah bioaktivních látek, konkrétně makaridinu, alkaloidů a glukosinolátů. Díky svému složení zvyšuje libido, zlepšuje sexuální funkce, ve studii z roku 2015 se dokonce prokázalo, že pozitivně ovlivňovala pacienty trpící antidepresivy indukovanou sexuální dysfunkcí. Rovněž může zvyšovat počet spermií v 1 ml ejakulátu, čímž ovlivňuje plodnost. Také však zmírňuje příznaky menopauzy a obecně zlepšuje náladu a dodává energii. Macu Peruánskou užíváme ve formě tablet či prášku a při dodržení doporučeného dávkování je riziko vedlejších účinků minimální.

Ženšen pravý – elixír zdraví

O našem dalším adaptogenu se často mluví také jako o kořeni života či elixíru zdraví. V Tradiční čínské medicíně se používá již od nepaměti, a myslíme, že nebudeme zavádět, pokud řekneme, že iv současnosti je jedním z nejpoužívanějších adaptogenních suplementů. Kořeň ženšenu je bohatý na aminokyseliny, vitamíny a polysacharidy. Kouzelnou složkou jsou v tomto případě glykosidy nazývané ginsenosidy. Díky nim ženšen příznivě ovlivňuje sexuální funkce, vitalitu, paměť a učení, zmírňuje menopauzální příznaky, podporuje však i sportovní výkon, rekonvalescenci a také, stejně jako ostatní výše uvedené adaptogeny, působí jako antioxidant. Ženšen má více druhů, nejčastěji pojmenovaných podle místa odkud pocházejí. Nejčastěji se však setkáváme s druhy rodu ženšen pravý. Užíváme ho ve formě kapslí, ale také kapek či ve formě ženšenového čaje. Jeho příjem je vhodné rozdělit do dvou až tří dávek denně, s maximální koncentrací od 200mg do 3g podle konkrétního druhu ženšenu.

Výhody ženských adaptogenů

Mezi výhody ženských adaptogenů bezpochyby patří jejich magické účinky, přírodní původ, ale také jednoduché a dostupné způsoby užívání. Na trhu je k dispozici velké množství druhů či lékových forem, a tak si každý může vybrat to, co mu nejvíc pasuje. Výhodou oproti zázračnému Tribulusu terrestris je to, že adaptogeny, které jsme si přiblížili, neovlivňují hladinu testosteronu, tedy jsou vhodnější pro ženské uživatelky.

Reference:

B.L.