Tribulus terrestris, jeho použití při sportu a vliv na libido.

Tribulus terrestris nebo i Kotvičník zemní. Tato nenápadně vypadající plíživá rostlina se žlutým květem a pichlavými plody roste na polích Austrálie, ale i ve Spojených státech, Asii či v jižních částech Evropy. Jeho kořeny, ale i plody pokryté trny se již po staletí používají v ájurvédské či Tradiční čínské medicíně. Pro své bájné účinky, kterými má tato zázračná bylina disponovat, se používala při mnoha zdravotních obtížích, jako jsou zvýšená hladina cukru či cholesterolu, jako booster imunity, testosteronu či jako všelék při erektilní dysfunkci a zvyšování libida. Tato žlutá rostlinka si rychle našla cestu i do zbývajících koutů světa a dnes je běžně dostupným doplňkem stravy a suplementem. Fanoušky si našel hlavně mezi sportovci, často jej však užívají i běžní lidé mající v oblibě přírodní varianty výživových doplňků.

Co Tribulus obsahuje?

Z plodů Tribulus terrestris získáváme extrakt, který je bohatý na velké množství produktů rostlinného metabolismu. Z těchto produktů k jeho „zázračným“ účinkům přispívají hlavně saponiny, které jsou standardně obsaženy v množství 40-60%. Jedná se o přírodní látky steroidní povahy, kterým se připisuje mnoho tělu prospěšných vlastností. Mezi známé biologické účinky saponinů patří jejich kardioprotektivní účinek, ale také jejich imunomodulační a protiúnavový efekt. Kromě saponinů tato rostlina obsahuje také flavonoidy, známé svými antioxidačními účinky. Antioxidanty zabraňují vzniku volných radikálů v organismu, proto působí protizánětlivě a antibakteriálně. Další čistě přírodní látkou obsaženou v této kouzelné bylince jsou fytosteroly, díky nimž Tribulus dokáže snižovat hladinu škodlivého LDL cholesterolu či indolové alkaloidy, které sice mají stimulační účinek na centrální nervový systém, jsou však také známé vysokou toxicitou, proto je třeba si dávat pozor . Finální poměr jednotlivých látek obsažených v Tribulusu samozřejmě závisí na době, ve které je rostlina sklizena, ale důležitý je i finální způsob úpravy a extrakce účinných látek.

Jaké účinky má Tribulus terrestris?

Extrakt z plodů Tribulus terrestris ve formě suplementů využívají hlavně sportovci pro jeho pozitivní účinky na hormonální profil, využívá se však také při léčbě erektilní dysfunkce. Toto jsou dva nejznámější důvody užívání Tribulusu, málokdo však ví, že mezi jeho účinky patří i snižování hladiny LDL cholesterolu či snižování hladiny cukru v krvi, čímž se stává prospěšným pro diabetiky. Zmírňuje návaly horka, pozitivně působí na krevní tlak a známé jsou i jeho pozitivní účinky při zánětech močových cest. Mimořádně zajímavý je i jeho vliv na mykotické infekce, ukázalo se, že je účinný proti kmenům Candida Albicans, které jsou rezistentní na standardní léčbu, kterou je flukonazol. Vzhledem k biologickým účinkům saponinů obsažených v této žluté rostlince existuje obrovské množství dalších, potenciálně tělu prospěšných účinků, jako je protizánětlivý nebo antibakteriální účinek. Na tyto další efekty však zatím nebylo vypracováno dostatečné množství klinických studií, které by potvrdily nebo vyvrátily tyto účinky.

Tribulus terrestris jako booster testosteronu

Tribulus terrestris je znám tím, že zvyšuje hladiny testosteronu v případech, kde se jeho hladiny nacházejí nižší, než jsou referenční hodnoty. Tento efekt je výhodný hlavně pro muže sportovce, používání adaptogenů jakým je Tribulus u žen probereme v další části. Pomáhá při po tréninkové regeneraci svalstva a také pozitivně působí na růst svalstva. Směs rostlinných metabolitů obsažených v rostlině Tribulus terrestris mimo jiné napomáhají k udržování správného napětí svalstva (svalového tonu) a také přispívá k udržení energie při cvičení. Hodí se hlavně ke sportům jako je fitness, bodybuilding, crossfit a vůbec ke všem výbušným typům sportů.

Pomáhá Tribulus terrestris při podpoře libida?

Dalším z důvodů, proč lidé sahají po této žluté bylince mohou být snížen sexuální apetit, nebo erektilní dysfunkce. Tribulus terrestris se využívá při podpoře potence, libida, ale také plodnosti. Má příznivý účinek i na tvorbu spermií a zároveň působí také jako přírodní afrodiziakum. Údajně zlepšuje také kvalitu erekce, od jejího nástupu, přes pevnost až po udržení. Tím pádem prodlužuje samotný pohlavní styk, jeho kvalitu či sexuální vitalitu. Kromě bezprostředního vlivu na samotné pohlavní orgány se často hovoří io jeho efektech na prostatu, podporuje její fyziologické fungování a udržuje ji ve zdravém stavu. Zatímco pozitivní efekt kolem zvyšování hladiny testosteronu platí spíše pro muže než pro ženy, dobrou zprávou je, že při užívání Tribulusu ženami, samozřejmě v doporučeném dávkování, tato rostlinka nejen zvyšuje libido, ale také zintenzivňuje a zkvalitňuje samotný sexuální zážitek u ženských uživatelek! V dnešní hektické a stresující době, kdy si na sebe mnoho párů nedokáže najít čas, jestli je trápí problémy s pokusy o početí, může být Tribulus terrestris použit jako účinná pomůcka.

Jak užívat Tribulus terrestris?

Užívání Tribulusu, hlavně v méně rozvinutých zemích nepodléhá téměř žádným regulacím, proto například v Asii převládá přímá konzumace rostliny bez větších úprav. Tribulus terrestris lze také užívat ve formě po domácku vyrobeného odvaru či čaje ze sušené rostliny. Vzhledem k nežádoucím účinkům, kterým se můžete vystavit při takovém nekontrolovaném dávkování, však výše uvedené způsoby užívání nedoporučujeme. Z běžně dostupných forem jsou významné hlavně prášky, kapky a kapsle. Pokud se rozhodnete pro prášek, užívejte jednu čajovou lžičku 2x denně, ideální je přidávat jej do potravin, smoothie nebo salátů. Další populární možností jsou kapky nebo tinktury. Rostlina se louhuje ve vysoce procentním alkoholu a následně se ve formě koncentrátu užívají 2x denně v množství 20-30 kapek. Bezkonkurenčně nejpopulárnější formou jsou tablety nebo tobolky, snadno se užívají a mohou obsahovat libovolné (až po velmi vysoké) koncentrace v závislosti na konkrétním výrobci. V naší nabídce naleznete Tribulus terrestris v tobolkové formě s různou koncentrací od 500 mg, 600 mg, 800 mg až do 1000 mg, dle individuálních požadavků každého uživatele.

Může Tribulus terrestris užívat každý?

Obecně platí, že výživové doplňky s obsahem Tribulusu jsou dobře tolerovány a při dodržování doporučeného dávkování jsou vedlejší účinky spíše ojedinělé. Kontraindikací k užívání Tribulusu jsou přecitlivělost (méně vážný projev, např. vyrážka buď konkrétně na Tribulus, nebo na pomocné látky, jak zvykne být protihrudkující složka), či alergie na pomocné látky. Užívání by se také měli vyhnout pacienti s deficitem vitamínů D, E, K, A, protože Tribulus může zhoršit jejich vstřebávání. Kvůli obsahu alkaloidů je naprostou kontraindikací těhotenství či kojení.

Tribulus terrestris je jedna z nejznámějších bylin s mnoha prospěšnými účinky, pozitivně ovlivňuje hladinu testosteronu, zvyšuje libido a pozitivně působí i na ostatní orgánové soustavy. Jedná se o čistě přírodní produkt a jediný rostlinný booster testosteronu, s minimálním rizikem nežádoucích účinků. Nabídka doplňků na trhu je pestrá a každý si může vybrat podle toho, co komu nejlépe vyhovuje!

Reference:

B.L.