Vitamíny a minerály při aktivním sportování: Důležitost, vliv a zajímavosti

Obrázek článku

Když jsi i ty aktivní sportovec/sportovkyně, máme tu dnes článek přímo pro tebe. Při aktivním sportování je totiž ta správná výživa nezbytným faktorem pro optimální výkon, regeneraci tvého těla a také tvé celkové zdraví. Vitamíny a minerály jsou jedním z klíčových prvků výživy, které hrají také velmi podstatnou roli v mnoha biochemických procesech tvého organismu.

Dnes jsme se tedy rozhodli pro tebe shrnout to nejdůležitější, co bys měl/a o vitamínech a minerálech při aktivním sportování vědět!

Každý sportovec má v rámci toho doplňování vitamínů a minerálů své individuální potřeby. I když je jejich nejlepším zdrojem pestrá a vyvážená strava, někdy mohou být zapotřebí doplňky výživy. Různé potraviny, jako maso, ryby, mléčné výrobky, ořechy, semena a zelenina, obsahují různé minerály.

Avšak v případě toho, že jsi i ty opravdu aktivním sportovcem, doporučujeme nejen dbát na kvalitní a vyváženou stravu, ale také doplňovat tyto živiny prostřednictvím zmíněných doplňků, které ti dnes chceme o něco více přiblížit.

Důležitost vitamínů

1. Energetický metabolismus: Vitamíny B-komplexu (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12) jsou nezbytné pro energetický metabolismus. Pomáhají organismu přeměňovat sacharidy, tuky a bílkoviny na energii, což je důležité zejména pro sportovce, kteří potřebují dostatek energie během tréninků a soutěží.

2. Svalová regenerace: Vitamíny C a E jsou silné antioxidanty, které chrání svalovou tkáň před jejím poškozením. Přispívají také k rychlejší regeneraci svalů a ke snížení svalového napětí po náročnějším tréninku.

3. Podpora imunitního systému: Vitamíny C a D mají klíčovou roli při posilování imunitního systému. Pravidelná fyzická aktivita může imunitní systém tvůj v jistém směru oslabit, a proto je opravdu důležité zajistit dostatečný přísun těchto vitamínů.

4. Zdraví kostí: Vitamin D (ale také minerál zinek) je klíčový pro zdraví kostí a kloubů. Sportovci, kteří provádějí opakované zatížení na kosti, musí dbát na jeho dostatečný přísun, přičemž umíš ho získat i například ze slunce. Ideální během jarních měsíců, kdy ještě tvoje pokožka není moc opálená.

Důležitost minerálů

1. Elektrolytová rovnováha: Minerály jako sodík, draslík, vápník, hořčík a fosfor jsou kritické pro udržení elektrolytové rovnováhy ve tvém organismu. Elektrolyty jsou důležité pro nervovou a svalovou funkci a jejich ztráta prostřednictvím pocení během tréninku a soutěže je nezbytná. Třeba tedy určitě myslet na jejich svědomité doplňování.

2. Svalová funkce: Hořčík, vápník a draslík jsou důležité pro správné kontrakce svalů a jsou také klíčové pro dosažení maximálního výkonu a vytrvalosti.

3. Obnova a regenerace: Minerály, jako například zinek a měď, jsou důležité pro obnovu a růst svalové tkáně (a kostí) po náročném tréninku, ale i zraněních.

4. Podpora imunitního systému: Zinek, měď a železo mají klíčovou roli při posilování imunitního systému a celkovém zvyšování odolnosti organismu vůči infekcím.

Vlivy nedostatku vitamínů a minerálů na sportovce

Nedostatek vitamínů může mít negativní vliv na výkon, regeneraci a celkové zdraví sportovců, přičemž zase nedostatek minerálů zahrnuje negativní důsledky, jako například únava, snížená svalová výdrž, náchylnost k infekcím a pomalá regenerace po zraněních.

Nedostatek hořčíku může způsobit svalovou křečovitost a únava, nedostatek vápníku zase může vést ke zlomeninám a oslabeným kostem, a nedostatek železa zároveň může způsobit anémii a snížený výkon.

Jak vitamíny a minerály poctivě doplňovat?

Různé druhy vitamínů jsou rozpustné a vstřebatelné v těle za jiných okolností. Například skupina vitamínů ADEK je rozpustná v tucích a vitamíny B a C zase ve vodě.

Obecně ti však můžeme doporučit doplňovat vitamíny buď při jídle nebo po něm. Tím, že vitamíny si tělo není schopno vytvořit samy, můžeme ti doporučit například něco z širokého výběru multivitamínů v našem eshopu. V nabídce máme například různé druhy kapslí nebo i chutných gumových bonbonů bez cukru od kvalitní značky Weider.

V případě minerálů ti naopak doporučujeme kapsle hořčíku od značky VPLab, které jsou momentálně nejkomplexnější formulí na trhu. Tyto kapsle v sobě obsahují 402 mg čistého elementárního hořčíku na denní dávku!

Kromě toho ovšem v naší nabídce samozřejmě najdeš i široký výběr všech důležitých minerálů jednotlivě. Umíš si ho celý prohlédnout na TOMTO ODKAZE.