10 tajemství jak si udržet mladistvý vzhled a krásnou pleť

Kolagen, důležitý protein v naší pokožce, který ji udržuje mladou a kyprou, začíná po věku 25 tak trošku stávkovat. Právě po tomto věku se jeho přirozená produkce v těle postupně snižuje, což ovlivňuje nejen viditelné změny na kůži či nehtech, ale pocítit to může i náš pohybový aparát. Co můžeš udělat, abys zachoval to, co máš, a zároveň stimuloval tvé tělo k produkci nového kolagenu?

Musíme s přibývajícími svíčkami na narozeninovém dortu vypadat i my starší? Pokud se o sebe správně staráme, samozřejmě nám to nezabrání ve stárnutí, ale můžeme zpomalit příznaky, které přibývající roky prozrazují. Klíčem k udržení mladistvého vzezření je zachování a oživení kolagenu v naší pokožce, který jí zachovává mladistvý vzhled.

Přečtěte si o tom, co můžete udělat pro to, aby se kolagen posílil a zpomalil proces stárnutí.

Kolagen: Proč ho potřebuješ a jak si ho uchovat?

Kolagen je protein produkovaný našimi buňkami, který pomáhá „držet“ pokožku pohromadě, udržuje ji mladší a dodává jí pevnost a pružnost. Když jsme mladí, naše pokožka je přirozeně plná a hladká, díky neustále se obnovujícímu kolagenu.

Tvrdou realitou je, že počínaje našim 25-30. rokem se produkce kolagenu začíná zpomalovat. Po čtyřicítce už produkce kolagenu v podstatě úplně přestává. Stávající kolagen naší pokožky nadále snáší poškození sluncem, vystavením se životnímu prostředí a špatným návykům, jako je například kouření. Výsledky? Zbylý kolagen se dále rozkládá rychleji, a proto vytváří vrásky a ochabování pokožky, které si obvykle spojujeme s pokročilým stárnutím.

Takže co s tím můžeš udělat?

Dobrou zprávou je, že tento proces můžeš zpomalit hned teď. A co je ještě lepší, můžeš opravdu pomoci stimulovat tvorbu nového kolagenu. Zde je několik tipů, které ti s tím pomohou:

1. Omez cukr a rafinované sacharidy

Cokoli, co je cukr nebo se rychle mění na cukr (sacharidy, jako je bílá rýže, bílé pečivo nebo těstoviny), se může připojit ke kolagenu (proces zvaný glykace) a způsobuje ztuhlost pokožky a urychluje proces stárnutí, tedy způsobuje vrásčitou pokožku. Takže staré známé „krása vychází zevnitř“ se skutečně neříká jen tak nadarmo. Kvalita tvé stravy je přímo úměrná kvalitě tvé pokožky.

2. Zvyš příjem vitamínu C

Studie publikovaná v American Journal of Nutrition zjistila, že ženy nad 40 let s nejvyšším množstvím vitamínu C ve své stravě mají menší pravděpodobnost vzniku vrásek než ty, které konzumují nižší dávky. Vitamin C je rozhodující pro tvorbu kolagenu. Ne nadarmo už dnes vitamín C přidávají i do mnoha kosmetických přípravků. Vyber si z našich vitamínů s obsahem vitamínu C.

3. Stav na pravidelný peeling!

Odumřelé kožní buňky na vnějším povrchu tvé pokožky se neodlupují tak snadno, jako když jsi byla mladší. Odstranění svrchní, odumřelé vrstvy pokožky pomocí exfoliace pomáhá urychlit přirozený proces obnovy kožních buněk a kolagenu.

4. Vyber si opravdu kvalitní kolagenový doplněk

Dnes už na nás kolagenové přípravky doslova vypadávají z chladničky. V takovém množství produktů může být obtížné se zorientovat. Proto ti doporučujeme sledovat hlavně původ a koncentraci kolagenového přípravku, který si vybereš. Krásné obaly ani poutavé reklamy bohužel v mnoha případech za sebou neskrývají ty nejkvalitnější výrobky.

Vyber si jeden z našich nejoblíbenějších kolagenů, ověřený stovkami spokojených zákazníků VPLAB Beauty Collagen – najdeš jak v práškové formě, tak v koncentrované tekuté, v praktických ampulkách.

5. Dopřej si více masáží

Každodenní masáž obličeje pomůže zvýšit produkci kolagenu, dodá tvé pleti kypřejší vzhled a pomůže stimulovat lymfatické uzliny, aby se pokožka stala čistší.

6. Nezapomínej na pohyb

Během tréninku či kardio cvičení dochází v těle k prokrvení a zvýšenému okysličování pokožky i ostatních orgánů. Díky cvičení se i dobře vypotíš, díky čemuž z těla dostaneš spoustu odpadních látek. Nezapomeň, že pro krásnou a zdravou pleť bys neměla cvičit s nánosem make-upu a hned po cvičení se osprchovat a dobře hydratovat.

7. Sáhni po retinolu

Retinoidní krémy prokazatelně pomáhají zvýšit produkci kolagenu. Retinoidy redukují látky v pokožce, které rozkládají kolagen po slunění a také se zaměřují na receptory v kůži, které zvyšují produkci kolagenu.

8. Přestaň kouřit

Kouření vytváří enzymy zvané matricové metaloproteinázy (MMP), které poškozují kolagen v kůži, a proto je pro mnohé kuřáky typické stáří prozrazující ochabnutí pleti. Mnozí kuřáci dokonce vypadají na svůj věk mnohem starší.

9. Přidej antioxidanty

Antioxidanty pomáhají chránit kůži před volnými radikály, které způsobují stárnutí pokožky. Pojem „volný radikál“ popisuje poškozenou kožní buňku. Je „volný“, protože mu chybí elektron (zdravé buňky mají dva elektrony, poškozené jeden). Volné radikály se naváží na vaše zdravé kožní buňky a v podstatě vysají elektrony, které potřebují, přičemž zdravé kožní buňky zanechají poškozené.

Tento proces spouští v pokožce uvolnění enzymu a tento enzym rozkládá kolagen. Antioxidanty pomáhají neutralizovat volné radikály, takže se nevyživují z vašich zdravých kožních buněk. Popíjejte zelený čaj – obsahuje antioxidanty zvané katechiny – a jezte potraviny s vysokým obsahem luteinu, antioxidantu, který se nachází v zelené listové zelenině, jako je špenát. Hledejte krémy a séra s obsahem antioxidantů.

V neposlední řadě nezapomeňte na pestrou stravu, bohatou na vitamíny, minerály, dostatek tekutin, zdravých tuků a pod.

10. Praktikuj zdravé opalování

Vystavení slunci je hlavním viníkem urychlení ztráty kolagenu. UVA paprsky pronikají hluboko do pokožky a poškozují hluboké kolagenové podpůrné struktury. Nikdy nevycházej z domu bez opalovacího krému a ujistěte se, že neděláš běžné chyby v opalování. Ujisti se, že tvůj denní krém má alespoň OF20. Naopak zdravé a střídmé opalování pokožku zásobí potřebným vitamínem D.

I.Š.