5 tipů, díky kterým zvládneš příchod podzimu ve zdraví a vitalitě

Opět zde máme podzimní období as ním i chladnější noci a nával různých změn, ne jen těch v počasí. Dny jsou zase o něco kratší, dostává se nám méně slunečních paprsků a bezstarostnému dovolenkovému období je konec. Jak nabrat energii na další pracovní měsíce a přitom zůstat zdravý?

Podzimní období je sice krásné, melancholické, je múzou mnoha umělců a často i ideálním obdobím pro pobyt v přírodě. Na druhé straně však chladné a kratší dny mohou v případě, že nepolevíme ze svého letního tempa způsobit vyčerpání, nachlazení, náchylnost k nemocem, únavě či v některých případech až vyhoření.

Dnes ti proto ukážeme 5 praktických tipů, které jsou velmi jednoduché a ochrání tě před nechtěnými podzimními scénáři.

1. Jez sezónně

Na podzim se doporučuje odklon od lehkých salátů a syrových jídel, které si obvykle vychutnáváme během letních veder. Namísto toho si talíř naplň množstvím čerstvého ovoce a sezónní zeleniny, které jsou nyní k dispozici! Ideální je také snížit či úplně vynechat konzumaci alkoholu.

Přidej více teplých vydatných jídel, jako je pečená kořenová zelenina, dýně a teplé polévky. Rostlinné bílkoviny (fazole, čočka, ořechy, semena) a živočišné bílkoviny (včetně vajec a mléčných výrobků) jsou také vhodné, jen pozor na to, že tyto potraviny mohou potenciálně způsobit zvýšenou zátěž na trávení, zejména mléčné výrobky jsou často zdrojem zánětů.

Bílkoviny proto můžeš efektivně doplňovat například i prostřednictvím proteinových prášků, které se hodí do kaší, šejků nebo i pečení. Pokud se chceš mléčné složce úplně vyhnout, sáhni po veganských variantách.

Mezi potraviny, které vyživují náš trávicí systém v tomto ročním období patří sladké brambory, jablko, avokádo, broskev, hruška, chřest, pak choy, zelí, endivie, topinambur, houby, ředkvička, špenát, dýně a řeřicha. Fermentované potraviny jako kysané zelí, kimchi, kefír a miso pomáhají posílit zdravou flóru ve střevech. Studie ukazují, že vaření s česnekem pomáhá posílit imunitní systém a snižuje počet dní bez nachlazení nebo chřipky o 61%.

Na závěr minimalizuj rafinované cukry a mouky, které vyčerpávají základní živiny a podkopávají imunitní systém. Soustřeď se na plnohodnotné potraviny a přísun všech důležitých makro živin ze stravy i vitamínů.

2. Vyvaruj se stagnaci těla

Prevence je nejlepší lék. Podpor imunitní systém lymfodrenážní masáží, peelingem suché pokožky před sprchováním. Výlet do sauny nebo parní lázně je skvělý pro odstranění toxinů přes pokožku (je to největší orgán lidského těla), stimulaci krevního oběhu a relaxaci, to vše zlepšuje imunitní funkce. Výborné jsou také esenciální oleje, které si můžeš dát do difuzéru a napomoci své imunitě pouze tím, že dýcháš. Výborné jsou eukalyptus, máta, rozmarýn, levandule, ale klidně si můžeš vybrat ze speciálních směsí, které jsou pro podporu imunity určeny.

3. Neměň příliš cíle svých tréninků

Mnoho lidí dnes doslova žije mottem „work hard, play hard“ (pracuj tvrdě, bav se stejně). Nicméně toto nastavení určitě není vhodné aplikovat v úvodu podzimu. Při změně ročního období se nevyplácí provádět radikální změny v trénincích, obzvláště ne prudce navyšovat intenzitu či četnost tréninků. Nárazové vyčerpání těla může způsobit oslabení imunity a náchylnost k různým onemocněním.

Namísto toho se raději věnuj tréninkům na běžné úrovni, případně zapoj více relaxační cvičení. Jóga, pilates, krátký výklus v lese a pod. Právě v tomto období ti skvěle padne pobyt na čerstvém vzduchu, který posílí imunitu, nezapomeň se však řádně obléknout. Když budeš v přírodě, zaměř se na pomalé a plynulé nádechy a výdechy. Uvidíš, jaký klid to přinese tobě i tvému ​​tělu.

4. Spi jako profík

Je známo, že každodenní fyzická aktivita zlepšuje kvalitu spánku. Ale kolik spánku opravdu potřebuješ? Tvé orgány jsou během spánku zaneprázdněny detoxikací těla, takže se ujistí, že streamovací platformy budou na žebříčku priorit až pod tvým spánkem.

Studie ukazují, že pokud máš nedostatek spánku, tvůj počet T-buněk klesá a zánětlivé cytokiny stoupají, čímž se zvyšuje riziko nachlazení nebo chřipky. Podzim je skvělé počasí na spaní, zatáhni žaluzie, dobře si vyvětrej, dopřej si hvězdičku melatoninu a užij si sladký spánek, který tě nabije energií.

5. Doplňky výživy a vitamíny

Podzim je ideální čas na čaj. Existuje mnoho úžasných bylin, které si můžeš vychutnat a posilují imunitní funkce. Také, když se počasí ochladí, neboj se toho a při přípravě jídla buď velkorysý s česnekem a zázvorem. Jsou to jedny z nejlepších přírodních posilovačů imunity.

Nech si zkontrolovat hladinu vitamínu D – mnoho lidí má dost nízký obsah D a proto je vhodná suplementace. Díky efektivnímu doplňování vitamínu D můžeš výrazně snížit frekvenci nachlazení a chřipky.

Zvažte také multivitamíny, multiminerály, probiotika, CoQ10, kvercitin s bromelainem, vitamin C, zinek (vyvážený mědí), chlorellu a kapustu. Potřeby každého člověka jsou jiné, proto je nejvhodnější nechat si udělat krevní obraz a podle toho jednotlivé vitamíny a minerály doplnit. Ale pro ty méně přemotivované klidně postačí držet se tipů výše a podzim bez nemocí máš zvládnutý.

I.Š.