Jak se zdravě opalovat

Obrázek článku

Je nejvyšší čas říct si něco o tom, jak trávit čas na slunci a opalovat se zdravě a bez rizika. Opálená pokožka sice vypadá krásně a přitažlivě, s pobytem na slunci však přicházejí i zdravotní rizika, kterou mohou mít až fatální následky. Podívejme se proto spolu na to, jak trávit čas na slunci bezpečně!

Oblíbené opalování

Opalování je populárním letním „sportem“ ve všech věkových kategoriích. Ležet na slunci, odpočívat a přitom udělat i něco pro svůj vzhled – přiznejme si, opálená pokožka vypadá opravdu dobře. Už méně lidí však ví, jaká rizika sebou nosí opalování, přičemž nemluvíme jen o vylíhování na lehátku u pláže. Jakékoliv vystavování se slunečnímu záření, plavání, plážový volejbal procházka na sluníčku či práce v zahradě bez ochrany oděvem je prakticky také opalování. Ať tak či onak, při pobytu na slunci je třeba se chránit a my ti hned vysvětlíme proč!

UV záření

Sluneční záření se skládá z mnoha paprsků různé vlnové délky. Záření může být patrné, při opalování je však důležitější to neviditelné záření o vlnové délce 280 – 400 nm. Toto záření je známé také jako ultrafialové záření (UV záření). Ostatní vlnové délky se zřejmě na poškozování kůže a tkání nepodílejí. Zato když UV záření působí na kůži a kožní buňky, způsobuje vznik volných radikálů, které jsou jakýmisi škodlivými částicemi se schopností vyvolávat podráždění a poškozovat kožní buňky a tkáně. V závislosti na délce, pravidelnosti a intenzitě opalování, ale i na genetice může jít o poškození jako jsou pigmentové skvrny či vrásky, ale i mnohem závažnější stavy, jako je například rakovina kůže!

A, B, C

Ultrafialové záření se vyskytuje ve třech různých formách. UV záření A (UVA) napomáhá k předčasnému stárnutí. UV záření typu B (UVB) podporuje tvorbu vitamínu D v pokožce, ale zároveň je i tím faktorem, který způsobuje spálení a poškození DNA. UV záření typu C (UVC) se na pokožku vlivem fyzikálních poměrů v atmosféře nedostává. Opálení je sice hezké, ale vidíš, že je dokázáno, že krásný odstín není zadarmo!

Hlavně se chránit!

Dobrou zprávou je, že opalování se nemusíš vzdát úplně. Důležité je vědět, jak na to. Během pobytu na slunci (mimo cíleného opalování) se snaž své tělo zakrývat volným a vzdušným oděvem. Při cíleném opalování se polohuj aby nedošlo ke spálení konkrétních částí a střídej pobyt ve stínu a na slunci. Pokud se ti zdá, že jsme na něco zapomněli, to nejdůležitější teprve přichází. Klíčem ke zdravému opalování je opalovací krém a ochrana v podobě SPF ochranných faktorů.

SPF

Tato zkratka znamená ochranný sluneční faktor a jde o složku obsaženou v opalovacích krémech a olejích. V létě na přímém slunci je ideální používat alespoň SPF 30, hlavně pro citlivější typy pokožky až SPF 50. Takové krémy ochrání tvou pokožku, ale zajistí také pěkné hnědé opálení.

Něco navíc

Kromě rad, jak se chovat na slunci a používání opalovacích krémů však existují i další prostředky, kterými si můžeš zajistit krásné a dlouhotrvající opálení. Zkus zařadit do své pravidelné rutiny užívání vitamínu D, i mimo slunečné období. Právě tehdy je užívání Déčka nejpotřebnější, jelikož v kůži se tvoří působením slunečního záření. Naše speciální rada – konzumuj co nejvíce potravin obsahujících beta-karoten a jejich příjem ještě navýš 3 měsíce před letem, respektive před dobou, kdy plánuješ začít s pobytem na slunci. Asi si umíš představit jak těžké je jíst každý den jen mrkev a batáty. Zkus proto doplňovat beta-karoten ve formě výživového doplňku. My ti doporučujeme WEIDER Sun Bronze Gummies. Jedná se o gumové bonbóny s obsahem beta-karotenu, luteinu a zeaxantinu. Díky tomuto složení přispívají k ochraně pokožky, ale zároveň podporují krásné rovnoměrné opálení, které vydrží delší dobu. Beta-karoten navíc díky své vysoké antioxidační kapacitě chrání tvé buňky a napomáhají zpomalit proces stárnutí. Lutein a zeaxantin doplňují účinky beta-karotenu a také mají antioxidační účinek.

 

Hydratuj se!

Hydratace jak zevnitř tak zvenčí je důležitá, což platí dvojnásob během vystavování pokožky slunečnímu záření. Nezapomínej na navýšený pitný režim. Během teplých měsíců můžeš klidně vypít 3 a více litrů čisté vody denně. Kromě toho nezapomínej svou pokožku po opalování hydratovat tělovým mlékem nebo olejem. Pokud se přece jen spálíš, sáhni po uklidňujících přípravcích jakými jsou například Panthenol, nebo přípravky s obsahem aloe vera.

Bezpečně a efektivně!

Pokud jsi četl pozorně určitě jsi pochopil, že letního bronzu se nemusíš vzdát. Stačí dodržovat naše rady, vyhýbat se přímému slunci od 12 – 15té hodiny, chraň se volným a vzdušným oblečením a doplňuj beta karoten jako potravinu, ale můžeš zkusit i doplňky jako WEIDER Sun Bronze Gummies pro delší a souměrnější opálení. Alfou a omegou však zůstává ochrana v podobě krémů z SPF faktorem. Nemusíš se bát, bronz chytíš i když se pořádně natřeš a navíc navíc ochráníš svou pleť před předčasným stárnutím, nebo i před rizikem vzniku rakoviny kůže. Nezapomínej, hlavně se opaluj bezpečně!