Jak si zlepšit spánek a maximalizovat kondici? Jednoduché tipy, které určitě vyzkoušíš

Spánek je pro tvé celkové zdraví nesmírně důležitý - a je nezbytný pro regeneraci svalů po náročném tréninku. Někdy může být náročné dopřát si dostatek spánku, ať už kvůli dětem, studiu, práci či jiným okolnostem. Jeho dostatek je ovšem rozhodující pro každý aspekt tvého života, včetně maximálního nasazení v tréninku!

Lepší spánek ti pomáhá podávat nejlepší výkony během dne a dokonce ti může pomoci cítit se víc motivovaně, intenzivněji cvičit a mít celkově lepší náladu.

Jak si jednoduše vylepšit spánek?

Pravidelně cvič

Studie ukázaly, že cvičení třikrát až čtyřikrát týdně může zlepšit tvůj spánek mnohem efektivněji než doplňky. Také bylo zjištěno, že vysoce intenzivní tréninky, při kterých se více namáháš, mohou zlepšit spánek.

Připrav se na další den

Zrekapituluj si, co všechno jsi dnes stihl a uděl si za to drobnou pochvalu. Pak si přejdi v hlavě, co bys měl stihnout zítra, kdy je pro kterou činnost nejvhodnější čas a podle toho si naplánuj den, oblečení, stravu a pod.

Pokud víš, že ráno budeš muset spěchat, připrav si třeba snídani už večer předem a ráno je jen sníš, nebo si je zabal do dózičky a sníš si je později v klidu, když budeš mít prostor.

Pokud se chystáš do fitka, připrav si tašku s oblečením, vodou a vším potřebným. Pokud nejdeš po cvičení rovnou domů, nezapomeň si přibalit i nějaký potréninkový snack, který tvým svalům dodá potřebné bílkoviny a energii.

Přidej si večerní strečinkovou rutinu

Ať už celý den sedíš nebo stojíš, můžeš mít napjaté svaly, bolesti a ztuhlost, která může ovlivnit tvůj spánek.

Každý večer před spaním si dej pár minut na strečink, aby si uvolnil svalové napětí. Začni s několika dynamickými strečinky, aby se rozproudila krev v těle, a pak přejdi do statických strečinků, abys uvolnil svalové napětí.

Můžeš se soustředit na celé tělo, horní nebo spodní část těla v závislosti na tom, kde cítíš, že potřebuješ relaxovat!

Vychutnej si bylinkový čaj

Když dokončíš drobné úkoly večerní rutiny, zkus si vychutnat kvalitní bylinkový čaj k relaxaci. Heřmánkový čaj je jedním z nejlepších pro večerní popíjení, protože pomáhá cítit se klidně – vůně je opravdu uvolňující a naladí tě na spánek.

Víme, že to může být obtížné, ale musíš odolat nutkání zkontrolovat svůj telefon ještě 10x před spaním. Stanov si čas, kdy je vhodné usnout, vypni mobil i sítě a jednoduše se pokoušej usínat ihned. Když budeš sledovat mobil, nemusíš únavu vůbec registrovat.

Tak odlož mobil na noční stolek o něco dříve, uvidíš, že dobrý noční spánek bude stát za to a na každou zprávu můžeš ráno odpovědět s novým nadhledem ve skvělé náladě z dobrého spánku.

Snaž se o brzkou dobrou noc

Může být obtížné přežít den, kdy jste se dobře nevyspali. Víš o tom, že velmi záleží na tom kdy jdeš spát, ne jen kolik spíš? Předpůlnoční spánek je totiž ten nejlepší a nejrevitalizující pro naše tělo.

Dej sbohem seriálům do ranních hodin či skrolování sociálních sítí a účtů lidí, které ani neznáš. Odměň se raději dlouhým a kvalitním spánkem.

Pokud máš problém usnout, kdy potřebuješ, v tomto případě ti umí efektivně pomoci dávka MELATONINU 30 minut před spaním.

Uvolni se při večerní péči o pleť

Dalším způsobem, jak večer můžeš relaxovat, je péče o pleť. Najdi si čas na pečlivé umytí obličeje a nanesení hydratačního krému.

Každých pár nocí změň i povlak na polštář – pomáhá to dobře spát a tvoje pokožka bude méně náchylná na kožní problémy!

Jez potraviny bohaté na hořčík

Hořčík je jedním ze základních minerálů, který se v těle nevytváří. Hořčík je důležitý při cvičení pro udržení optimální funkce nervů a svalů, regulaci rovnováhy tekutin a zvládání stresových reakcí v těle.

Většinu hořčíku můžeme přijmout ze zelené listové zeleniny, mléčných výrobků, luštěnin a dokonce i tmavé čokolády – máš-li však problémy se spánkem celou noc, může ti pomoci doplněk hořčíku.

Hořčík může také pomoci u žen, které mají během menstruace křeče.

Poslouchej uklidňující hudbu

Když se snažíš zbavit se špatných spánkových návyků, může ti pomoci nastavení si jakýchsi signálů, které tvůj narušený spánkový rytmus usnadní!

Jedním ze způsobů, jak můžeš začít měnit svůj spánek, je použít hudbu, která ti pomůže uvolnit se v době, kdy chceš jít spát. Pravidelně poslouchej jemnou uklidňující hudbu, která ti pomůže vyčistit mysl před spaním a navodit relaxační pocit. Tělo si časem zafixuje, že tato hudba souvisí se spánkem a bude se ti mnohem lépe usínat, ať se ocitneš kdekoli.

Dobrou zprávou je, že existuje několik malých změn, které můžeš učinit ke zlepšení svého celkového zdraví včetně spánku.