Jak začít s během

Běh je celosvětově jedním z nejoblíbenějších sportů bez rozdílu věku či pohlaví a není se čemu divit. K běhání nepotřebuješ žádné vybavení, stačí ti kvalitní tenisky a motivace. Běh má řadu zdravotních benefitů, které jsou podloženy vědeckými studiemi, jde o efektivní kardio, pomáhá při hubnutí, buduje kondičku, formuje a zpevňuje celé tělo. Pro většinu běžců funguje také jako relax či psychohygiena. Pokud ještě neběháš, teď je ideální čas začít. Jak na to, co ti běh přinese ti vysvětlíme v tomto článku!

Podpoříš své zdraví

Pravidelný běh, ať už rychlý nebo pomalý ve formě joggingu přináší mnohé zdravotní benefity. Běh podporuje stabilitu kostí, podporuje sílu všech svalových skupin a zlepšuje kondičku. Jelikož jde o aerobní cvičení, podporuje i normální fungování kardiovaskulárního systému, zvyšuje kapacitu plic a buduje kondičku. Při běhu navíc spálíš velké množství kalorií a pomůže ti udržovat optimální hmotnost. Hlavně v dnešní době kdy většina z nás žije ve stresu a má řadu povinností se pohyb zanedbává, což má na naše těla negativní důsledky. Se sedavým životním stylem si sami zvyšujeme riziko vysokého krevního tlaku, koronární choroby srdeční, cévní mozkové příhody, obezity a dalších vážných chronických onemocnění. Odborníci potvrzují, že pravidelný pohyb, který si zajistíš i během zlepšuje fyzické i mentální zdraví, podporuje zdravé stárnutí a značně zvyšuje kvalitu života!

Běh nebo jogging?

Pro začátečníky může být běh náročný a často se stane, že právě kvůli tomu, že nedokážeš to vzdáš hned v počátcích. Proto je třeba začínat postupně. Rozdíl mezi během a joggingem je v intenzitě. Samotný běh je rychlejší, fyzicky více náročný, spálíš při něm více kalorií a více „trénuješ“ své srdce, oběh a plíce. Jogging, neboli „poklus“ je sice pomalejší, ale stejně jako při běhu při něm zapojuješ všechny svalové skupiny a buduješ si kondičku. A tak tedy oba - běh i jogging ti přinášejí mnohé benefity.

Jak začít?

Pokud nedokážeš hned od začátku zaběhnout 10 kilometrů ve vyšší rychlosti, nic se neděje. Tak jako s každým sportem is během je třeba začít postupně. Pro úplné začátečníky se doporučuje začít nejprve rychlou chůzí a intenzitu postupně zvyšovat. Důležité je nastavit si realistické cíle – například během roku zvládnu zaběhnout 10 kilometrů bez přestávky. Pro začátečníky se doporučuje začít s rychlou chůzí. Když zvládáš rychlou chůzi, zkus ji kombinovat s pomalejším joggingem a střídat poklus s rychlou chůzí. Když setrváš, pokrok přijde rychle a uvidíš, že každý den zvládneš o kousek víc. Když už zvládneš bez přestávky zaběhnout 1 – 2 kilometry, můžeš kombinovat běh s poklusem, eventuálně rychlou chůzí a postupně svého cíle dosáhneš rychleji než si myslíš!

Nyní je ten správný čas

Pokud se stále vymlouváš na nevhodné podmínky, v této době roku už více nemáš na co. Počasí je pro začátek běhu jako stvořené. Na přelomu jara a léta je příjemné počasí bez extrémně vysokých teplot nebo mrazů, díky čemuž se ti bude běhat opravdu příjemně. Pokud se ptáš, který denní čas je na běh ideální záleží to jen na tebe, ráno, odpoledne či večer – efekt bude vždy příznivý.

Pomocníci

Pokud pořád nevíš jak začít a jak se motivovat, máme pro tebe pár užitečných tipů. Existují aplikace, které ti přesně naplánují běžecký program na každý den tak, abys postupně zvyšoval i rychlost, ale i dojeté vzdálenosti. Mezi oblíbené běžecké appky patří například Runastic, Nike Run club nebo Strava. Tyto aplikace navíc sledují a ukládají tvůj výkon a progres a sám uvidíš, jak tě namotivují zlepšující se výsledky! Nechce-li se ti běhat samému nebo samé, najdi si parťáka. Ať už kámoše, který bude chodit běhávat s tebou, nebo „online parťáka“, se kterým si budeš porovnávat výsledky a vzájemně se motivovat – tvé výsledky se zlepší extrémním tempem! Úplným must have při běhu jsou kvalitní běžecké boty, které ti poskytnou podporu a pohodlí!

Už žádné výmluvy

Jak jsme ti vysvětlili, zdravotní benefity běhu nepopře žádný odborník. Pokud chceš udělat něco pro své zdraví, kondičku, ale také postavu a mentální zdraví, běh je pro tebe to pravé. Pokud se ti zdá, že po celodenních povinnostech už na běh nezbývá energie, můžeš sáhnout po energetických gelech a tyčinkách, které najdeš na eshopu fitplus.cz, které ti dodají rychlou energii a běh zvládneš levou zadní. Nezapomeň, začátky jsou nejtěžší, ale výsledky zaručeně stojí za to, a to je přesně to co chceme – být fit, neboť zdraví je to nejdůležitější!