Melatonin pro kvalitní spánek

Spánek je bez nadsázky jedním z nejdůležitějších procesů probíhajících v lidském těle. Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je nezbytný pro správné fungování organismu a ovlivňuje všechny orgánové soustavy. Při poruchách spánku jsme často svědky neuróz, psychických, ale i fyzických obtíží a výjimečné nejsou ani poruchy paměti či potíže s učením. Kvalitní spánek je alfou i omegou zdravého života a my se proto spolu podíváme na to, jak takový spánek vlastně funguje, jaké jsou jeho poruchy a co můžeš udělat na to, abys ten svůj zlepšil!

Jak spíme?

Spánek je normální - tedy fyziologický stav a je rozdělen na fáze. Během spánku se střídají fáze REM (rapid eye movement) a non REM spánek. Během REM fáze je mozek mimořádně aktivní, oči se rychle pohybují, což často můžeme vidět pod víčky, tělo však zůstává paralyzované. REM fáze je důležitá pro odpočaté tělo a regeneraci. Při non REM spánku naopak odpočívá mozek a tato fáze je důležitá pro konsolidaci paměťové stopy a je mimořádně důležité například pro studenty během zkouškového nebo pro každého, kdo si chce zapamatovat nové informace. Fáze spánku mohou být narušeny různými poruchami, což se při delší době trvání poruch může negativně podepsat na tvém zdraví.

Proč spíme?

Kvalita spánku úzce souvisí s hormonem, který se nazývá melatonin. Melatonin je produkován v epifýze v mozku a je úzce spjat s cirkadiánním rytmem – rytmem střídání dne a noci, spánku a bdění. Uvolňující se melatonin indikuje, že je čas jít spát. Podporuje usínání i udržení kvalitního spánku. Z věkem však produkce melatoninu klesá, což je často důvodem, proč starší lidé trpí poruchami spánku. Hladinu melatoninu však může ovlivňovat i nadměrný stres, požívání alkoholu, stimulantů či fyzická aktivita jako například trénink bezprostředně před spaním. Dalším faktorem, který působí negativně na uvolňování melatoninu je modré světlo z elektroniky jako jsou telefony, tablety či laptopy. Proto se pro zkvalitnění spánku doporučuje 2 hodiny před spaním už nepoužívat mobilní zařízení.

Poruchy spánku

Paleta poruch spánku je ve skutku pestrá a může postihovat usínání, buzení se v noci, hloubku spánku, dokonce existuje i porucha spánku charakterizovaná nadměrnou spavostí. Mezi ty nejčastější poruchy spánku však patří přechodná nespavost – odborně insomnie. Nejčastěji je způsobena stresem a pokud jsi student, určitě ses s ní už setkal. V takovém případě je melatonin nejvhodnějším pomocníkem. Horší už je to s chronickou nespavostí. Ta se dříve či později negativně podepíše nejen na vašem psychickém, ale i fyzickém zdraví a je při ní třeba vyhledat odborníka!

Melatonin nejen na jetlag

Dobrou zprávou je, že melatonin lze získat iz externích zdrojů. To znamená, že pokud tvá přirozená produkce melatoninu poklesla, můžeš ho doplnit ve formě výživového doplňku a zkvalitnit tak svůj spánek. Melatonin je vhodný jako první pomoc například při jetlagu – přechodné poruše spánku po dlouhé cestě například v letadle. Takový meatonin ti pomůže usnout a nenarušit tak svůj biorytmus! Melatonin je však výborným pomocníkem i na zkvalitnění spánku ať už trpíš nespavostí nebo ne. Samozřejmě, při déletrvajících stavech je třeba vyhledat lékaře. Při únavě, stresových obdobích, nebo pokud prostě toužíš být ráno vyspalý do růžova je melatonin tím pravým výživovým doplňkem, po kterém bys měl sáhnout! Kvalitní spánek ovšem není jediný benegit, který ti melatonin nabízí. Je totiž znám také pro své antioxidační účinky a anti-aging efekt!

Zkvalitni svůj spánek!

My z redakce FITPLUS doporučujeme Melatonin od značky Weider. Weider Melatonin Up je vysoce kvalitní melatonin, který ti pomůže ulevit od únavy, podpoří kvalitní spánek bez nočního probouzení a navíc je efektivní i při ochraně buněk před oxidačním stresem. Weider Melatonin Up je dostupný ve formě gumových bonbonů v příchuti borůvka. Navíc je zcela bez cukru, lepku či jiných přidaných látek. Je obohacený io vitamín B6 díky čemuž nabízí komplexní podporu. Melatonin od značky Weider se užívá každý den 30 minut před spaním.

Melatonin je účinným prostředkem na podporu kvalitního spánku, což podporují i výsledky mnoha mezinárodních výzkumů a studií. Pokud tě trápí problém s usínáním, časté noční buzení či mělký spánek, neváhej už ani chvíli a vyzkoušej Weider Melatonin Up! Podpoříš tak své zdraví. Vždyť přece kvalitní spánek je základ!

Beáta Loffayová