Zpátky do školy s posílenou imunitou

Obrázek článku

Podzim a návrat do školy je (hlavně) pro rodiče náročným obdobím. Děti se vracejí po létě v kruhu rodiny a menšího okruhu kamarádů do kolektivů, kde si opět mezi sebou přesdílí všechny možné i nemožné nemoci a virózy. K tomu se přidává období přechodu do podzimu, kdy je počasí ošidné, mění se z minuty na minutu, sluneční světlo se ztrácí a nachladit vůbec není složité. Oslabená imunita během podzimu však netrápí jen děti, ale i dospělé, sportovce nevyjímaje. Jak si tedy s tímto „přechodným obdobím“ poradit a zachovat si pevné zdraví i během podzimu si povíme v dalších řádcích!

Komplexní systém

Imunitní systém je celá věda a v medicíně se mu dokonce i věnuje samostatný vědní obor – imunologie. Imunitní systém se skládá ze samostatných orgánů, buněk, receptorů, protilátek a dalších pro laika poměrně komplikovaných prvků. Správně fungující imunitní systém nás chrání před infekčními onemocněními, ale má také obrovské množství jiných funkcí. Aby však správně fungoval musíme ho podporovat ak našemu tělu přistupovat zodpovědně. Jak na to?

Životospráva pro silnou imunitu

Určitě tě nepřekvapí, že podstatnou, snad nejdůležitější podporu našemu imunitnímu systému dodáme vyváženou a pestrou stravou bohatou na ovoce a zeleninu a tím pádem i na vitamíny, které se v těchto potravinách nacházejí. Vitamíny jsou mikroživiny, které potřebujeme v malých množstvích, avšak na správném fungování našeho těla se podílí v obrovské míře. Vědci říkají, že abychom dosáhli optimálního množství denního příjmu vitamínů, měli bychom každý den sníst alespoň 5 porcí ovoce a zeleniny. Extra dávky vitamínů však svému tělu umíš dodat i ve formě výživových doplňků, což ovšem neznamená že ovoce a zelenina se tě už netýkají – ideální je přípravky jen doplňovat plnohodnotnou a kvalitní stravu! Na eshopu FIT PLUS najdeš kvalitní doplňky s obsahem vitamínu C, multivitamínů či potřebných minerálů.

Vitamin D

Vitamin D je snad nejpotřebnějším vitamínem vzhledem k jeho suplementaci. Zatímco většinu ostatních vitamínů dokážeme našemu tělu dodat prostřednictvím pestré stravy, vitamín D vzniká jen v naší pokožce působením slunečního světla. Proto když se na podzim dny začínají zkracovat a slunečné počasí už není tak běžné, produkce vitamínu D výrazně klesá. Vitamin D je zodpovědný za normální fungování biochemických procesů, podporuje normální stav kostí a správné využití fosforu a vápnia. Proto je vhodné vitamín D3 suplementovat například prostřednictvím vitamínu D3 od VPLab Nutrition.

Není nad pohyb

Náš imunitní systém podporuje také pravidelná fyzická aktivita a pobyt na čerstvém vzduchu. Jakákoliv forma pohybu je tvoje oblíbená, podporuješ tak i svoji obranyschopnost. Samozřejmě při posilování malých dětí je není třeba hnát do fitka už v plenkách, ale pobytem a hrou s dětmi na čerstvém vzduchu nemůžeš šlápnout vedle ani v případě, že jsi rodič malého dítěte, které čeká škola či školka!

Spánek

Odpočinuté tělo funguje lépe, což platí i pro imunitní systém. Určitě se i tobě alespoň jednou stalo, že po stresujícím a hektickém období ve škole či práci, špatné životosprávě a nedostatku spánku jsi najednou onemocněl(a). Spánek je důležitý proto, že při něm odpočívá nejen naše tělo, ale také náš mozek. Dopřej si proto každý den kvalitní a ničím nerušený spánek 7-9 hodin!