Jak se stravovat a podpořit zdraví při přechodu na podzim?

Obrázek článku

Podzim a také samotný přechod ročních období je pro náš imunitní systém často problematickým obdobím. Své o tom vědí rodiče malých dětí, které jsou s nástupem do školky či školy stále nemocné, ale týká se to i nás ostatních. Určitě i ty znáš z vlastní zkušenosti podzimní nachlazení, virózy či ospalost a únavu. Jak se tedy stravovat a co dělat abychom se udrželi ve zdraví a kondici i během podzimu?

Pestrá strava

Základem pro tělo plné energie a správně fungující imunitní systém je pestrá strava bohatá na dostatek všech makroživin, vitamínů a minerálů. Obzvlášť tedy na podzim si dej pozor na to, aby tvá strava obsahovala dostatek komplexních sacharidů, jako například celozrnné pečivo a výrobky z obilovin, bílkoviny v podobě libového masa, vajec či tvarohu, ale také tuky. U tuků zbystři svou pozornost a místo vysmážených jídel či mastných druhů masa a těžkých sýrů jejich doplň například konzumací ryb, oříšků či avokáda. V kuchyni se vyhýbej používání palmového či slunečnicového oleje a sáhni raději po kvalitním olivovém či kokosovém oleji a používej je s mírou. Dodržuj i dostatečný pitný režim, jehož základem by měla být čistá voda, případně při podzimním zchlazení i neslazený čaj, který příjemně zahřeje.

Sezónní

Tvůj podzimní jídelníček naboostuje široké spektrum sezónní zeleniny, kterou nám podzim nabízí. V obchodě si sice můžeš koupit jahody či chřest, už však nebudou tak dobré jako když si je domů přineseš čerstvé z pole a navíc sáhneš za dovážené a nedozrálé suroviny i hluboko do sáčku. Využívej proto sezónní potraviny – kořenovou zeleninu, dýni, jablka či hrušky, které tvému tělu dodají dostatek vitamínů.

Vitamíny

V období, kdy se počasí ochlazuje a je nepředvídatelné jako dubnové, dny se pomalu zkracují a slunce se schovává je důležité podpořit svou obranyschopnost dostatkem vitamínů ještě více než během zbytku roku! Obecně platí, že v dostatečně pestré stravě s obsahem zeleniny a ovoce dokážeme obsáhnout dostatek potřebných vitamínů a minerálů. Ruku na srdce, kdo z nás má však v jídelníčku každý den nejméně 5 porcí ovoce a zeleniny (na čísle 5 porcí se shodují více odborníci, avšak skutečná potřeba může být mnohem vyšší)? Nemusí jít jen o syrovou zeleninu či jablko na svačinu. Zeleninu dokážeš jednoduše zakamuflovat do salátu či husté zeleninové polévky bez problémů tak v jednom chodu obsáhneš i 3-4 porce ovoce a zeleniny. Pokud se však nechceš spoléhat pouze na vitamíny z potravy, můžeš sáhnout i po doplňcích výživy, ať už po vitamínu C, D, nebo po komplexních multivitamínových přípravcích, které najdeš i na eshopu fitplus.cz.

Vitamin D3

Vitamin D je často podceňován. O vitamínu C se mluví jako o super složce, která je nejdůležitější, avšak pravdou zůstává, že vitamín C doplníš v dostatečné dávce i jedním pomerančem denně. Vitamin D však vzniká jen v pokožce působením slunečního světla, ai když jej umíme přijmout v určitých množstvích iv potravě, jedná se o nízké a nepostačující dávky. Během slunečných letních dnů se vitamín D vytváří v kůži v potřebném množství, avšak se změnou počasí na podzim jeho produkce klesá a proto je třeba jej doplňovat. Vitamin D3 podporuje zdraví kostí a využívání vápníku či fosforu, ale podílí se také na normálním fungování důležitých biochemických procesů! Nezapomeň však, že vitamín D3 patří k vitamínům rozpustným v tucích a proto je třeba (pro jeho optimální využití) jej přijímat spolu s tukem, buď ve formě oleje, nebo případně spolu s potravinou bohatou na tuky.

Sport, spánek a stres

Dalšími, neméně důležitými pomocníky v boji proti podzimní únavě a nemocem je i po zbytek roku pravidelný pohyb, ideální kromě sportu i procházky na čerstvém vzduchu. Kromě toho je dobré dopřát si kvalitní spánek, ideálně 7-9 hodin denně. Sama nemám radu vyhýbej se stresu, jelikož každý z nás ví, že existují období, kdy je vyhýbat se nervům a stresu téměř nemožné. Zkus tedy stres alespoň minimalizovat, a každý den si dopřát alespoň půl hodinku aktivity, která tě těší a uklidňuje, ať už jde o procházku se psem, nebo čas strávený při dobře kávě či knize. Tvůj organismus – imunitní systém nevyjímaje se ti za takovou péči odvděčí pevným zdravím i během podzimu.