Tyto vodní sporty musíš toto léto určitě vyzkoušet

Dny jsou stále žhavější a brzy už to lepší ani nebude. Tedy, ještě minimálně ne nejbližší týdny. Jak byste si však mohli aktuální léto čímsi ozvláštnit, naučit se něco nového a potenciálně se přitom i zaslouženě zchladit? Máme tu pro vás pár návrhů, u kterých se rozhodně nudit nebudete. Pojďme na to!

Léto je v plném proudu. Jaké letní sporty musíš určitě toto léto zkusit na vlastní kůži?

Pokud se i ty řadíš mezi fyzicky aktivní lidi (nebo přímo sportovce), při následujících doporučeních ti dané názvy sportů budou určitě cosi říkat. Dali jsme totiž pro tebe dohromady pár typů, které letní sporty určitě stojí za vyzkoušení. Všechny se nesou ve znamení vodního prostředí, tedy na aktuální roční období je to přímo ideální.

Jaké vodní sporty je třeba v létě vyzkoušet?

Šnorchlování a potápění

To jsou jistě sportovní aktivity, které jsou všem velmi dobře známé. Nemusí jít jen o zábavu pro děti, s jednoduchým vybavením si tak umíš ozvláštnit své léto i v dospělosti. Přece jen – když už se vypravíš na tu vytouženou dovolenou, takhle alespoň pěkně uvidíš, že co za mořský život se to odehrává pod hladinou.

Windsurfing a vodní lyže

Pokud si tu dovolenou chceš opravdu okořenit nějakým novým a zajímavým sportovním zážitkem, z těch akčnějších vodních sportů jsou ve hře například windsurfing či vodní lyže.

Kvůli těmto sportům (ani kvůli ostatním) ovšem samozřejmě k moři cestovat nemusíš. Dnes se již provozují také na vodních plochách v našich domovských končinách. Stačí si jen „ohlédnout terén“ (například na internetu) a zjistit, že jestli cosi takového z těchto letních vodních sportů najdeš na svém místním jezeře i ty.

Zábava, pohyb a jednoduše kvalitně strávený volný čas. Léto je tradičně obdobím, kdy si většina z nás chce utvořit pěkné vzpomínky a sportování takového typu ti k tomu určitě může jen pomoci.

Paddleboarding

Donedávna ještě absolutní neznámý pojem se dnes stal takzvaným „must have“ letní sezóny. Kdo si ještě pořádně nezapádloval přichází mnohem. Na nafukovací desce SUP (stand up paddle) dnes už sportuje nejen spousta lidí. Nadšenci této aktivity si často na něj berou i své čtyřnohé kámoše – psy.

Díky veslování na paddleboardu zapojíš celé tělo. Nohy a hýždě, které ti zajistí stabilitu na prkně, core, ruce a chrbát budeš zapojovat během veslování a balancování. Hodinkou na vodě tak spálíš nezanedbatelné množství kalorií a užiješ si zábavu.

Wakeboarding a wakesurfing

Opět sporty, které se pojí s deskami. Pokud jsi někdy snowboardoval či lyžoval, neměl by být tento pohyb pro tebe úplně cudzí. Pokud se nechceš vydat na klasické vodní lyže, právě wakeboard nebo wakesurf jsou vhodnou volbou.

Je to skvělá aktivita, kde zapojíš do pohybu celé tělo a sice to vypadá lehce, věru je to pořádná makačka. Pokud si netroufaš učit se sám můžeš si zaplatit i osobní či skupinový trénink. Vítáni jsou malí i velcí.

Kayaking

K létu již tradičně patří splavy vodních toků, spojující se s dobrou náladou, přáteli a příjemnou atmosférou. Pokud chceš zažít něco nového, můžeš se ale vybrat i na kajak, kde budeš sedět sám a "pádlovat" pouze sám za sebe.

Vyžaduje to trochu odvahy, tréninku a samozřejmě i zkušeného člověka, který ti vysvětlí co a jak. Výsledek však rozhodně stojí za to. Ti aktivnější dokáží na kajaku přebrázdit nejkrásnější kouty nejen Slovenska.

Kiting

Pokud chceš zkusit něco opravdu netradičního a ověřit si své schopnosti a dovednosti, jakož i vůli učit se nové věci, pak je kiting pro tebe to pravé ořechové.

Jeden z nejmladších a zároveň nejrychleji se rozvíjejících adrenalinových sportů současnosti. Jeho základem je vlečný drak – kite, který sportovcům slouží jako hybný nástroj pro tahání jezdce a hybnou silou je vítr s větrným rozsahem 3 – 20 m/s.

Drak má tvar leteckého křídla o ploše od 4 – 16 m2, který jezdec stojící na prkně (boardu) ovládá cca 25 m dlouhými šňůrami. Draky jsou většinou nafukovací, jejichž tvar drží několik od sebe oddělených částí a které jsou napuštěny stlačeným vzduchem nebo komorové, jejichž technologie je převzata z paraglidingu.

Surfing

Surfování na Slovensku? Ano, i to je možné! Samozřejmě na moři to nebude, ale například na Bratislavské divoké vodě vytvořili umělou vlnu speciálně pro tyto účely. Na ní si můžeš surfování do sytosti užít i za pomoci zkušených trenérů.

Takové vlny dnes standardně mívají už iv aquaparcích, takže si svůj výkon můžeš předem natrénovat třeba i tam. Porozhlédni se po svém okolí a najdi tu správnou vlnu.

Jak se na tento „vodní“ výkon připravit?

Všichni provozovatelé těchto vodních sportů tě většinou na vše důkladně připraví. Nemusíš si pořizovat žádné vybavení, vše si umíš zapůjčit přesně v rozměru, jaký potřebuješ.

Pokud to však bereš jako skutečný sportovní výkon, umíš se na něj připravit kvalitní výživou. Na mysli máme například sportovní nápoje, které jsou ideálním způsobem jak doplňovat chybějící proteiny, minerály, vitamíny a samozřejmě také energii. Náš výběr si umíš PODÍVAT ZDE.

Pokud bys chtěl/a však vše to podstatné doplňovat vysloveně po podání daného výkonu, z těchto produktů si můžeš vybrat naopak ZDE. Pokud se však chceš na ten výkon teprve připravit, vyber si některý z předtréninkových nápojů.

Který ze zmíněných vodních sportů se rozhodneš vyzkoušet tohle právě TY? Klidně nám o tom napiš do komentářů!