TOTO musíš vědět dříve, než se vybereš na túru: TOP rady a tipy

Možná i ty uvažuješ, že toto léto bude právě tím obdobím, kdy se začneš konečně naplno věnovat turistice. A my bychom ti v tom samozřejmě velmi rádi pomohli, jelikož se ti na začátku určitě sejdou nějaké ty základní tipy a rady. Jak se tedy na tak pořádnou turistiku připravit a na co všechno nezapomenout?

Co všechno musíš vědět před tím, než se vydáš na plánovanou túru? Máme pro tebe TOP rady a tipy, co potřebuješ k přežití v přírodě.

Ať už si na svou túru vezmeš s sebou cokoli, potřebuješ zejména pořádný batoh, kam si všechny ty potřebné věci vložíš. Abychom ti v tomto uměli pomoci, doporučujeme například TENTO sportovní gym bag. Nejen v něm vše spolehlivě odneseš, ale zároveň je také velmi skladný. Když už třeba sníš a vypiješ co v něm máš, nebude tě těžit zbytečný poloprázdný batoh.

Pokud však plánuješ jít do hor na delší dobu, než jen krátkou vycházku, velikost batohu tomuto faktoru je určitě třeba přizpůsobit a porozhlížet se v opravdu vhodném turistickém batohu. A pokud plánuješ zůstat v horách i během noci (možná více), v rámci přenocování je třeba myslet alespoň na základní komfort.

Rovněž dále závisí tvé vybavení i na tom, zda se chystáš přespávat na chatě, v přístřešku nebo pod širým nebem. Při poslední variantě je zapotřebí i kvalitní nepromokavý stan, ale spací pytel je třeba mít s sebou víceméně vždy.

Pitný režim a vhodné jídlo

Dostatečný přísun tekutin je na každé túře jistě velmi podstatný. Zároveň ale není třeba zapomínat ani na jídlo, protože na zvládnutí náročných cest přírodou je energetický příjem základem. Co se týče té vody, na našem e-shopu máme v nabídce nejen typické fitness šejkry, ale samozřejmě také velký výběr klasických sportovních lahví, které se ti na turistiku jistě mohou hodit. Tu svou si umíš vybrat ZDE.

V rámci toho zmiňovaného energetického příjmu, základní jídlo dne si do svého batohu ideálně balit ani nepotřebuješ. Měla by to být totiž lehká snídaně, kterou si dáš ještě doma před svou cestou.

Během turistiky však hladovku držet nemusíš, protože si s sebou do batohu můžeš vzít některé snacky z našeho e-shopu. Energii ti takto na túře mohou doplňovat například chutné proteinové tyčinky, skladné energetické gely nebo i kvalitní iontové nápoje, které ti doplní obsah ztracených minerálů.

Základní vybavení

Nikdo se asi nechce ztratit kdesi daleko od civilizace. Zabránit tomu můžeš samozřejmě přibalením jsi tradiční fyzické mapy, která ti může sloužit nejen v případě sjetí z plánované trasy. Ve svém chytrém telefonu sice určitě mapu i včetně GPS máš, ale pro každý případ se vyplatí myslet i na možné problémy s vybitou baterií, ztrátou signálu a podobně. A když už je řeč u té baterky, v případě setmění se ti světlo i mimo tvého (možná vybitého) telefonu určitě jen sejde.

Když se chystáš na opravdu dlouhou túru, turistické hole ti ji mohou pomoci zvládnout o něco jednodušší. A není třeba se obávat toho, že něco takového je jen výsadou seniorů. Stydět se pro případ nouze není třeba ani za opalovací krém a samozřejmě ani za sluneční brýle. Protože i když budeš v horách, tak slunce tě může velmi nepříjemně překvapit.

Pozor na nohy a úrazy

Na vybavení, na kterém ti budou záviset výsledky tvé túry, se určitě nevyplatí šetřit. Resp. nemusíme se bavit o prestižních módních značkách, ale v horách je třeba určitě myslet v první řadě na kvalitu. Jedná se například o kvalitní obuv, která ti dostatečně ochrání chodidlo i s kotníkem.                                                                                                                                                                                                           

V principu se tedy takto přísně je třeba v rámci kvality dívat určitě na veškeré základní vybavení. Protože nedostatečná kvalita se hluboko v horách může podepsat pod skutečnými nepříjemnostmi, které mohou ohrozit tvé zdraví.

Funkční oblečení pro každé počasí

Téma oblečení také není třeba brát na lehkou váhu. Přestože momentálně za okny může být horko, hluboko v horách se teploty umí velmi měnit. Rezervní vrstvy oblečení by si tedy ve tvém batohu určitě měly najít své místo. Mezi základní věci určitě patří i vhodné ponožky.

Náhradní kusy outfitu, tričko, ponožky, pláštěnku si můžeš přizpůsobit podle délky trasy, ale veškeré oblečení by mělo být dostatečně schopno chránit tě před vlivy počasí. V tomto případě se tvoje výbava určitě bude odvíjet od aktuálního ročního období, ale v každém případě by měly být vrchní vrstvy nepromokavé.

Nezbaudni určitě ani na lékárničku, ve které by ti nemělo chybět základní vybavení. Máme na mysli například: Náplasti, dezinfekci, nůžky, základní obvaz a podobně. Ideálem je samozřejmě nepoužít nic z toho, ale vhodná příprava pro co nejvíce krizových situací je zejména při delších trasách velmi důležitá.

Praktické maličkosti

Zejména při turistice v zahraničí se jednoznačně vyplatí vybavit si pojištění do hor. V rámci takových záležitostí tedy určitě nezapomeň mít u sebe své doklady totožnosti (alespoň jeden), rezervní peníze v hotovosti a samozřejmě nabitý mobilní telefon (případně is powerbankou). I si můžeš udělat hezké fotky, ale hlavně máš spojení se světem pro případ nouze.

Vyplatí se také turistiku vhodně naplánovat co se týče počasí. Oblečení proti špatnému počasí sice sbalené mít můžeš, ale ideálem je samozřejmě pokud tě bouře kdesi hluboko v lesích nepotká vůbec.