Co je taurin a jaké jsou jeho účinky?

Taurin je neesenciální aminokyselina důležitá při vývoji nervového systému, oční sítnice a při správném vývoji dětí, které jej získávají z mateřského mléka. Víte však, jakou roli hraje a jaké jsou jeho účinky na naše tělo?

Název taurin je odvozen od prvního objevení této aminokyseliny v býčích žlázách. Následně byla objevena iv dalších tkáních.

Veřejnosti nejznámější je z energetických nápojů, z toho důvodu si řada lidí myslí, že je to škodlivá stimulační látka. Nicméně, do energetických nápojů se taurin přidává především kvůli zmírnění nepříjemných vedlejších účinků nadměrného obsahu kofeinu.

Taurin je organická kyselina aminokyselinového původu, která tvoří asi 0,2 % lidské hmotnosti, a hraje klíčovou roli v mnoha pochodech zdravého fungování lidského organismu.

.

Taurin v potravinách

Když člověk začal konzumovat maso, postupně ztratil schopnost syntetizovat taurin, protože ho přijímal zvenčí (přirozený obsah v mase). Pro udržení potřebného množství dnes potřebujeme přijímat taurin v potravě.

co-je-taurin-a-ake-su-jeho-ucinky

Taurin obsahují výlučně potraviny živočišného původu. Mléčné výrobky velmi málo, maso málo (30-160 mg/100 g), ale maso mořských plodů, jako jsou krabi a měkkýši, jej obsahují asi 10-krát více (300-900 mg/100 g).

Taurinem k dlouhověkosti

Studie z roku 2009 ukázala, že taurin je klíčem dlouhého života Japonců. Dřívější studie r. 2006, zkoumáním asijských zemí zjistili, že ti, u kterých měřili nejvíce taurinu v moči, byli nejzdravější, a mezi nimi je nejméně nemocné s ischemickou chorobou srdeční.

Toto potvrdily i novější studie zr. 2012, které kromě zmíněného konstatovaly, že lidé s vyšší úrovní taurinu mají nižší krevní tlak a index tělesné hmotnosti (BMI), jakož i lipidový profil v krvi mají lepší.

Skutečnost, že hladina taurinu u diabetiků je také nižší, víme už pomalu 20 let. Ale i v případě diabetu, rakoviny, selhání srdce a jater je v organismu také nízká hladina taurinu.

co-je-taurin-a-ake-su-jeho-ucinky aminokyselina

Jedna revize studií z roku 2012 považuje taurin za jeden z nejdůležitějších esenciálních prvků lidského organismu, a jeho optimální úroveň pro organismus lze zajistit pouze potravou s vysokým obsahem taurinu nebo užíváním kvalitních potravinových doplňků .

Studie, prokazující důležitost taurinu

Z veřejného zdravotního průzkumu v r. 2010 2002 vyplynulo, že nedostatek taurinu je častější, než si myslíme, protože se těžko měří a neukládá se. Za klíčově důležitou považují suplementaci taurinu u dětí (kvalitnější dětské výživy jej již obsahují).

  • Čerstvá studia z r. 2014 konstatovala, že 10-ti nemocným, s progresivní chorobou parodontu (tkáň kolem zubu) po 15 dnech užívání 500 mg taurinu se status nemoci změnil, přičemž šlo o velmi malou dávku.
  • Další studie (2012) zveřejnila údaje 7-týdenního sledování obézních pacientů s denní dávkou taurinu 3 g. Jejich tělesná váha podstatně poklesla a zlepšil se jejich krevní profil triglyceridů.
  • Denní dávka 2 g taurinu během 3 měsíců značně zlepšila zdravotní stav pacientů s onemocněním jater. V jedné studii (2003) denně podávali 1,5 g taurinu takovým kuřákům, kteří již trpěli zúžením cév od kouření. Již po 5 dnech se jejich cévy rozšířily na stav, jaký mají nekuřáci.
  • Taurin také zvyšuje atletický výkon (sílu i vytrvalost), chrání před zraněními, oxidačními účinky sportu a také od svalové horečky. V poslední době vycházejí na světlo výsledky zvířecích pokusech o účinných korekcích tinnitu (nemocné hučení v uších) důsledkem užívání taurinu.

Účinky a využití taurinu

Taurin působí jako výrazný energizér – stimulant mozkové aktivity. Podáním před výkonem (v dávkách od 500 do 4000 mg), taurin výrazně zlepšuje koordinaci pohybů, soustředění, psychickou odolnost a toleranci vůči stresu, u řidičů přispívá k potlačení únavy, celkovou stimulaci mozkových pochodů, oddálení pocitu vyčerpání a oddálení pocitu vyčerpání u studentů).

co-je-taurin-a-ake-su-jeho-ucinky

Snížení krevního tlaku a zlepšení koncentrace

Pomáhá snižovat krevní tlak, normalizovat průtok krve do srdečního svalu, zvyšovat sílu srdečního stahu a rytmus srdce, oddálit únavu, vznik depresí a stavů úzkosti, zlepšovat koordinaci pohybů, učení, zapamatování a koncentraci, tvorbu HDL, snížení LDL a VLD jater, ztukovatěním, poškozením od alkoholu, toxinů, léků, zlepšovat funkce bílých krvinek, podporovat tvorbu vlastního růstového hormonu GH, zesilovat činnost inzulínu a hydrataci organismu.

Pohyblivost spermií

Vědecky jsou prokázány účinky taurinu na zlepšení pohyblivosti spermií a tím i reprodukční schopnosti. Zajímavě se v této souvislosti jeví kombinace taurinu a l-argininu, přičemž tato směs působí výrazně stimulačně a je vhodná také ke snížení cholesterolu.

Léčba srdeční arytmie

Taurin je prokazatelně účinný při léčbě srdeční arytmie, snižování krevního tlaku a redukci hladiny LDL cholesterolu. Podobně jako L-carnitin se i taurin stále častěji přidává do dětské výživy (podílí se na správném vývoji malých dětí).

Urychlení regenerace

Užíváním taurinu ve formě doplňků výživy se mimo uvedené zlepšuje i vstřebávání tuků a vitamínů, urychluje regeneraci po náročném tréninku.

5 důvodů, které dělají z taurinu užitečného pomocníka

1. Taurin pomáhá eliminovat stres

Každodenní stres patří mezi největší nepřátele zdraví. Oslabuje imunitní systém, podporuje přibývání na pasivní hmotnosti a také zhoršuje kvalitu spánku. Nejnovější výzkumy potvrzují, že taurin pomáhá eliminovat stres a navozovat pocit duševní pohody.

Je to způsobeno tím, že taurin se přímo podílí na tvorbě (vylučování) kyseliny γ-aminomáslové v mozku (GABA), která je zodpovědná za potlačování stavů úzkosti a deprese. Kyselina γ-aminomáslová je také zodpovědná za kvalitu spánku. Podporuje usínání a regeneraci organismu.

2. Taurin zlepšuje mozkové funkce

Se zvyšujícím se věkem postupně klesá činnost mozku. Právě výše zmíněná kyselina γ-aminomáslová účinně chrání mozek před stárnutím. Kyselina γ-aminomáslová totiž rozhoduje o tom, který impuls (nervový vzruch) z obrovského množství impulsů se dostane do neuronu.

Pomáhá neuronům odpovídat (reagovat) pouze na ty impulsy, které mají v daném okamžiku smysl a jsou potřebné. Právě s přibývajícím věkem se tato výběrová schopnost neuronů snižuje. Užívání taurinu může tedy i ve vyšším věku efektivně zlepšovat činnost (funkce) mozku.

Experimentální výsledky amerických vědců ukázaly, že makaky (druh opic), které jsou velmi podobné člověku, ve vyšším věku, který je srovnatelný s věkem 90-letého člověka, po zvýšení hladiny kyseliny γ-aminomáslové (GABA) v mozku vykazovaly výrazně lepší mozkové funkce . Zlepšila se celková odpověď neuronů na příchozí impulsy (nervové vzruchy). Makaky se doslova staly mentálně mladší o 20 let.

3. Taurin zlepšuje citlivost buněk na inzulín a pomáhá přesouvat glukózu z krve do buněk

Taurin pomáhá účinně přesouvat glukózu z krve do buněk (podobně jako hormon inzulín). Tím, že taurin má antioxidační účinky, chrání slinivku břišní (pankreat) před záněty, čímž zabraňuje nekontrolovatelnému vyplavování inzulínu.

Má specifickou vlastnost - anorexigenní vliv, což znamená, že reguluje pocit hladu tím, že působí na oblast mozku (hypotalamus), která obsahuje skupiny neuronů uspořádaných do centra hladu a centra sytosti. Studie publikovaná v časopise Aminokyseliny (Amino Acids) ukázala, že anorexigenní vliv taurinu posiluje roli inzulínu a podporuje redukci pasivní hmotnosti.

4. Taurin podporuje produkci testosteronu a zlepšuje pohyblivost a funkčnost spermií

Byly výsledky prokázáno, že taurin podporuje produkci testosteronu a růstového hormonu (GH). Nízká hladina testosteronu u mužů může způsobovat různé zdravotní komplikace. Právě taurin může být pro mnohé muže nápomocný při zvyšování hladiny testosteronu i jako účinný pomocník při podpoře léčby neplodnosti.

co-je-taurin-a-ake-su-jeho-ucinky

Taurin totiž také podporuje reprodukční zdraví mužů, neboť chrání spermie (silný antioxidant) a zvyšuje jejich pohyblivost. Nejlepší účinnost byla prokázána v kombinaci taurin + zinek + L-karnitin .

5. Taurin podporuje srdeční činnost

Taurin je pozitivně inotropní, což znamená, že podporuje (zvětšuje) sílu stahu (kontrakce) srdečního svalu, čímž dochází k optimálnímu zásobování organismu krví. Chrání srdce před nepravidelnou frekvencí a účinně podporuje snižování krevního tlaku.

Výše uvedené jsou jen potvrzeny pozitivní aspekty užívání této aminokyseliny jako výživového doplňku. Výhodou organických aminokyselin je, že jsou tělu přirozené a nemají žádné vedlejší účinky. Nadměrné množství se tak jako u jiných látek z těla vyloučí.

Taurin: negativní účinky

Těhotenství a kojení

Jelikož neexistuje dostatek důkazů o bezpečnosti užívání taurinu během kojení, vyhněte se během něj jeho užívání.

Bipolární porucha

Příliš mnoho taurinu může zhoršit bipolární poruchu.

Dávkování taurinu

Ideální dávkou pro osoby s vysokou mírou zátěže (fyzické nebo psychické) se jeví cca 400 mg taurinu na 10 kg hmotnosti na den, přičemž starší lidé pociťují pozitivní účinek již při dávkování 100-150 mg taurinu na 10 kg hmotnosti na den.

Stejně jako u jiných doplňků působících na zlepšení metabolických procesů v organismu se doporučuje provádět vícenásobné „ozdravné kúry“ do roka s dobou užívání 4 až 12 týdnů s přestávkami minimálně 1 měsíc.

Reference a vědecké podklady

1. http://www.okicent.org

2. Yamori Y. Potraviny pro prevenci aterosklerózy:. Asijské perspektivy získané z analýz celosvětových potravinových biomarkerů Exp. Clin Cardiol 2006; 11: 94-8.

3. Yamori Y, Liu L, Mori M, et al. Taurin jako nutriční faktor pro dlouhověkost Japonců Adv Exp Med Biol. 2009; 643: 13-25.

4. Azuma J, Takihara K, AWAT N, et al. Příznivý vliv taurinu na městnavé srdeční selhání vyvolané chronickou aortální regurgitací u králíků. Res Commun Chem Pathol Pharmacol. 45 (2): 261-70.

5. Yamori Y, Taguchi T, Hamada A, Kunimase K, Mori H, Mori M. Taurin ve zdraví a nemoci: konzistentní důkazy z experimentálních a epidemiologických studií. J Biomed Sci. 2010; 17 Suppl 1: S6.

6. Wu JY, Prentice H. Role taurinu v centrálním nervovém systému. J Biomed Sci. 2.010 24.srpna; 17 Suppl 1: S1.

7. Kendler BS. . Taurin: přehled jeho úkolů v preventivní medicíně. Med. 1989 Jan; 18 (1): 79-100.

8. Ripps H, Shen W. Recenze: Taurin: "velmi důležitá" aminokyselina. Mol Vis. 2012; 18: 2673-86. Epub 12.11.2012.

9. Birdsall TC. Terapeutické aplikace taurinu. Altern Med Rev 1998 IV; 3 (2) :. 108-36

10. Stapleton PP, O'Flaherta L, Redmond HP, Bouchier-Hayes DJ. Hostitel obranného úkolu pro aminokyselinu taurin. J Parenter enterální Nutr. 1998 Jan-Feb; 22 (1): 42-8.

11. Lourenço R, Camilo ME. Taurin: podmíněně esenciální aminokyselina u lidí. Přehled ve zdraví a nemoci. Nutr Hosp. 2.002 listopad-prosinec; 17 (6): 262-70.

12. Cañas PE, Valenzuela A. Biologické a nutriční role taurinu a jeho derivátů na mobilní a ekologickou fyziologii. Arch Latinoam Nutr. 1991 červen; 41 (2): 139-151

13. K Szymański, Winiarski K. Taurin a jeho potenciální terapeutická aplikace. Postepy hig Med Dosw (Online). 2.008 25 února, 62: 75-86

14. Zhang M, Bi LF, Fang JH, et al. Příznivé účinky taurinu na sérové ​​lipidy v nadváze nebo obeze nediabetiky. Amino Acids. 2.004 červen; 26 (3): 267-71.

15. Du H, jste JS, Zhao X, JY Park, Kim SH, Chang KJ. Proti obezitním a hypolipidemickým účinkům extraktu z listů Lotusu obohacených o taurin u potkanů ​​krmených potravou s vysokým podílem tuku. J Biomed, Sci. 2010; 17 Suppl 1: S42.

16. Nardelli TR, Ribeiro RA, Balbo SL, et al. Taurin brání ukládání tuku a zlepšuje profil lipidů v plazmě obézních potkanů ​​krmených s přídavkem glutamanu sodného. Amino Acids. 2011 Oct; 41 (4): 901-8.

17. Batista TM, Ribeiro RA, da Silva PM, et al. Taurin: suplementace zlepšuje kontrolu glukózy jater u normálních a podvyživených myší krmených potravou s vysokým obsahem tuku. Mol Nutr Food Res. 2012 Prosinec 26.

18. Ribeiro RA, Santos-Silva JC, Vettorazzi JF, et al. Suplementace Taurinu brání morpho-fyziologické změny pankreatických beta-buněk u myší s vysoce tlustou stravou. Amino Acids. 2012 ZZÚ, 43 (4): 1791-801.

19. Tsuboyama-Kasaoka N, Shozawa C, Sano K, et al. Nedostatek Taurinu (2-aminoethansulfonová) vytváří začarovaný kruh obezity. Endocrinology. 2006 červenci, 147 (7): 3276-84.

20. Franconi F, Bennardini F, Matana A, et al. Plasma a krevní partikuly taurinu jsou sníženy u pacientů s inzulín-dependentním diabetem mellitus: Doplnění účinků taurinu. Am J Clin Nutr. 1995 May; 61 (5): 1115-9.

21. Franconi F, Loizzo A, Ghirlanda G, Seghieri G. Suplementace Taurinem a diabetes mellitus. Curr Opin Clin Nutr Metabo Care. 2006 Jan 9 (1): 32-6.

22. Kim KS, Oh da H, Kim JY, et al. Taurin zlepšuje hyperglykémii a dyslipidemii snížením inzulínové rezistence a úrovně leptinu v Otsuka Long-Evans Tokushima mastné (OLETF) potkanů ​​s dlouhodobým diabetem. Exp Mol Med. 2012 30 listopadu, 44 (11): 665-73.

23. Moloney MA, Casey RG, O'Donnell DH, Fitzgerald P, Thompson C, Bouchier-Hayes DJ. . Dva týdny taurinové supplementace reverzuje endoteliální dysfunkci u mladých s mužským diabetem typu 1. Vasco Dis Res 2010 ZZÚ, 7 (4): 300-10.

24. Tappia PS, Thliveris J, Xu YJ, Aroutiounova N, Dhalla NS. Účinky suplementace aminokyselinami na myokardiální poškození buněk a srdeční funkce při cukrovce. Exp Clin Cardiol. 2.011 Fall; 16 (3): e17-22.

25. Das J, Vasan V, Sil PC. Taurin uplatňuje hypoglycemické působení Alloxanem-vyvolaných diabetických potkanů, zlepšuje inzulínem-zprostředkovanou signálnudráhy transportu glukózy v srdci a zlepšuje srdeční oxidační stres a apoptózu. Toxicol Appl Pharmacol. 2.012 Jan 15; 258 (2): 296-308.

26. Pokud F, Abatan OI, Kim H, et al. Taurin vrací neurologické a neurovaskulární strukturální deficity u diabeticky obézních potkanů. Neurobiol Dis. 2.006 červen; 22 (3): 669-76.

27. Askwith T, Zeng W, Eggo MC, Stevens MJ. Oxidační stres a dysregulace taurinu transportéru v lidských Schwannových buňkách vystavených vysoce glukózovému působení. Důsledky pro patogeneze diabetické neuropatie. Am J Physiol Endocrinol Metabo 2009 Zář; 297 (3): E620-8.

28. Askwith T, Zeng W, Eggo MC, Stevens MJ. Taurin snižuje nitrosativní stres a syntézu oxidu dusnatého v lidských Schwannových buňkách exponovaných vysokým dávkám glukózy. Exp Neurol. 2012 Jan; 233 (1): 154-162.

29. Obrosova IG, Fathallah L, Stevens MJ. Taurin působí proti oxidačnímu stresu a proti nervovému růstovému deficitu v rané experimentální diabetické neuropatii. Exp Neurol. 2001 Nov; 172 (1): 211-9.

30. Yu X, X Z, Mi M, et al. Suplementace taurinem zlepšuje diabetickou retinopatii prostřednictvím anti-excitotoxicity glutamátu. Sprague-Dawley. Neurochem Res. 2008 Mar; 33 (3): 500-7.

31. Zeng K, Xu H, Mi M, et al. . Suplementace Taurinem zabraňuje vzniku gliových změn v sítnici diabetických krys. Neurochem. Res 2009 únor, 34 (2): 244-54.

32. Zeng K, Xu H, Mi M, et al. Účinky taurinu na gliových buňkách apoptózy a exprese Taurinu transportéru v sítnici v diabetických podmínkách. Neurochem Res. 2.010 Oct; 35 (10): 1566-1574.

33. Das J, Sil PC. Taurin zlepšuje oxidační stres signálních drah a apoptózu u laboratorních potkanů ​​s diabetickým poškozením ledvin. Amin Acids. 2012 ZZÚ, 43 (4): 1509-23.

34. Murakami S. Taurin a ateroskleróza. Amino Acids. 2.012 8.prosince.

35. Abebe W, Mozaffari MS. . Role taurinu v cévách: přehled experimentálních a humanitních studií. Am J Cardiovasc Dis. 2011; 1 (3): 293-311.

36. Rahman MM, Park HM, Kim SJ, et al. Taurin zabraňuje růstu hypertenze a zvyšuje zátěžovou kapacitu u potkanů ​​s fruktózo-indukovanou hypertenzí. Am J hypertenze. 2011 May; 24 (5): 574-81.

37. Jeejeebhoy F, Keit M, Freeman M, et al. Nutriční doplňky se základními živiny pro srdeční myocyty obézních zmenšují velikost levé komory srdce u pacientů s dysfunkcí levé komory. Am Heart J. 2002 Jun; 143 (6): 1092-100.

38. Zhang M, Izumi I, Kagamimori S, et al. Důvody suplementace taurinu, aby se zabránilo zvýšenému námahovému oxidačnímu stresu u zdravých mladých mužů. Amino Acids. 2004 Mar; 26 (2): 203-7.

39. Balshaw TG, Bampouras, Barry TJ, Sparks SA. Účinek akutního podání taurinu na 3km chod u trénovaných běžců na středně dlouhé tratě. Amino Acids. 2.013 únor, 44 (2): 555-61.

40. Goodman CA, Horvath D, Stathis C, et al. Suplementace Taurinem zvyšuje produkci síly kosterních svalů a chrání svalovou funkci v průběhu a po zátěži s vysokou intenzitou. J Appl Physiol. 2009 Jul; 107 (1): 144-54

41. Molaparast-Saless F, Nellis SH, Lédké AJ. Účinky propionylkarnitin-taurinu na srdeční výkon v aerobním a ischemickém zatížení myokardu. J Mol Cell Cardiol., 1988 Jan; 20 (1): 63-74.

42. Manabe S, Kurroda I, Okada K, et al. Snížené hladiny kyseliny mléčné a vylučování 3-methylhistidinu po cvičení během dlouhodobé léčby taurinem u potkanů. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 2003 prosinec; 49 (6): 375-80.

43. Imagawa TF, Hirano I, Utsuki K, et al. Kofein a taurin zvyšuje vytrvalostní výkon. Int J Sports Med. 2009 Jul; 30 (7): 485-8.

44. Dawson R, Jr., Biasetti M, Messina S, Dominy J. Cytoprotektivní účinky taurinu v námahou zraněném svalu. Amino Acids. 2.002 červen; 22 (4): 309-24.

45. Drobek-Słowik M, Karczewicz D, Safranow K. Potenciální role oxidačního stresu v patogenezi věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD). Postepy hig Med Dosw (online). 2007; 61: 28-37.

46. ​​Militante JD, Lombardini JB. . Taurin: důkaz fyziologických funkcí v sítnici. Nutr Neurosci. 2002 duben; 5 (2): 75-90.

47. Militante J, Lombardini JB. Věková degenerace sítnice na zvířecích modelech stárnutí:. Možnost spojení deficitu taurinu a oxidačního stresu. Neurochem. Res 2004 Jan; 29: 151-60.

48. Jammoul F, Degardin J, Pain D, et al. Nedostatek Taurinu poškozuje fotoreceptory a retinální gangliové buňky u vigabatrinem ošetřených novorozených potkanů. Mol Cell Neurosci. 2010 duben; 43: 414-21.

49. Froger N, Cadetti L, Lorach H, et al. Taurin poskytuje neuroprotekci gangliových buněk u degenerace sítnice. PLoS One. 2012; 7 (10): e42017.

50. Chesney RW. Taurin: Jeho biologická role a klinické důsledky. Adv Pediatr. 1985; 32: 1 - 42.

51. Desai TK, Maliakkal J, Kinzie JL, Ehrinpreis MN, Luk GD, Čejka J. Nedostatek Taurinu po intenzivní chemoterapii a/nebo záření. Am J Clin Nutr. 1.992 Mar; 55: 708-11.

52. Yu X, Chen K, Wei N, Zhang Q, Liu J, Mi M. Suplementace taurinem snižuje poškození sítnice fotochemickým stresem prostřednictvím antioxidačních a anti-apoptotických mechanismů. Sprague-Dawley. Br J Nutr. 2007 Oct; 98: 711-9.

53. Liu HY, Gao WY, Wen W, Zhang YM. Taurin moduluje příliv vápníku L-typu přes napěťově řízené kalciové kanály v izolovaných kochleárních vnějších periferních bunikách u morčat. Neurosci Lett. 2006 May 15; 399: 23-6.

54. Liu HY, Chi FL, Gao WY. Taurin zeslabuje aminoglykosidovou ototoxickou inhibici indukcibilní syntázu oxidu dusnatého v kochley ucha. Neuroreport. 2008 Jn 8; 19: 117-20.

55. Brozoski TJ, Caspary DM, Bauer CA, Richardson BD. . Účinek doplňkového taurinu na hučení v uších a sluchovou diskriminaci ve zvířecím modelu. Hear Res. 2010 Prosinec 1, 270: 71-80.

56. Liu HY, Chi FL, Gao WY. Taurin moduluje vstup vápníku za normálních podmínek a ototoxicitu v izolovaných kochleárních neuronech spirálového ganglia. Pharmacol Rep. 2008 Jul-Aug; 60: 508-13.

57. Galazyuk AV, Wenstrup JJ, Hamid MA. Tinnitus a podkladové mozkové mechanismy. Curr Opin Otolaryngol, Head & Neck Surg. 2.012 ZZÚ, 20: 409-15.

58. Davies E, Donaldson I. Tinnitus, membránové stabilizátory a taurin. Praktický lékař. 1988 22 října, 232 (1.456 (Pt 2)): 1.139.

59. L'Amoreaux WJ, Marsillo A, El Idrissi A. Farmakologická charakterizace GABA receptorů u taurinem krmených myší. J. Biomed Sci. 2010; 17 Suppl 1: S14.

60. Jin HB, Li B, J Gu, Cheng JS, Yang R. Elektroakupunktura zlepšuje epileptické záchvaty vyvolané kyselinou Kainovií u taurinů krmených potkanů. Acupunct Electrother Res. 2005; 30: 207-17.

61. El Idrissi A, L'Amoreaux WJ. Selektivní odpor taurinem krmených myší na isoniazid. Zvýšení záchvatů: in vivo funkční test pro činnost dekarboxylázy kyseliny glutamové. Neuroscience. 2008 října 15; 156: 693-9.

62. Miyazaki T, Bouscarel B, Ikegami T, Honda A, Matsuzaki Y. Ochranný účinek taurinu proti poškození jater v modelu onemocnění jater a jaterních hvězdicovitých buněk. Adv Exp Med Biol. 2009; 643: 293-303.

63. Gentile CL, Nivala AM, Gonzales JC, et al. Experimentální důkaz pro terapeutický potenciál taurinu v léčbě onemocnění nealkoholického ztučnění jater. Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol. 2011 Pro; 301 (6): R1710-22.

64. Chen X, Sebastian BM, Tang H, et al. Suplementace Taurinem zabraňuje snížení etanolu, indukovaného v séru adiponektinu a snižuje steatózu jater u potkanů. Hepatologem. 2009 May; 49: 1554-62.

65. Hu YH, Lin CL, Huang YW, Liu PE, Hwang DF. Suplementace taurinem zlepšuje poškození jater u pacientů s chronickou hepatitidou. Amino Acids. 2008 Aug; 35 (2): 469-73.

66. Wolk BJ, Ganetsky M, Babu KM. Toxicita energetických nápojů. Curr Opin Pediatr. 2012 duben, 24: 243-51.

67. Nandhini AT. Anuradha CV. Taurin moduluje kalikreinní aktivitu a metabolismus glukózy u inzulin-rezistentních potkanů. Amino Acids. 2002; 22 (1): 27-38.

68. Zhao L, Lou JS, Kang Y. Koordinace sloučeniny Taurin-hořčík zeslabuje hypoxii / reoxygenaci vyvolanou iontovým kanálem dysfunkce komorových myocytů u potkanů. Drug Res (Stuttg). 2.013 Mar 13. [Epub před tiskem]

69. Schaffer S, Takahashi K, Azuma J. Role osmoregulace v účincích taurinu. Amino Acids. 2000; 19: 527-46.

70. Fujita T, Ando K, Noda H, et al. Účinky zvýšené adrenomedullární činnosti a taurinu u mladých pacientů s hraniční hypertenzí. Circulation 1987; 75: 525-32.

71. Timbrell JA, Seabra V, Waterfield CJ. In vivo a in vitro ochranné vlastnosti taurinu. Gen Pharmacy 1995; 26: 453-62.

72. Hwang DF, Wang LC. Vliv taurinu na toxicitu kadmia u potkanů. Toxikologie. Října 2001; 167: 173-80.

73. Waters E, Wang JH, Redmond HP, et al. Role taurinu v prevenci acetaminophénem vyvolaného poškození jater u potkanů. Am J Physiol gastrointesti Liver Physiol. Červen 2001, 280: G1274-9.

74. Wu C, Kennedy DO, Yano Y, et al. Thioly a polyaminy v cytoprotektivním účinku taurinu na tetrachlormethanem indukované hepatotoxicitě. J Biochem Mol Toxicol. , 1999; 13: 71 - 6.

75. Yanagita T, Han SY, HuY, Nagao K, Kitajima H, Murakami S. Taurin snižuje sekreci apolipoproteinu B100 a lipidů v buňkách HepG2. Lipids Health Dis. 2.008 17.10, 7: 38.

76. Wójcik OP, Koenig KL, Zeleni-Jacquot A, Costa M, Y. Chen. Potenciální ochranné účinky taurinu na ischemickou chorobu srdeční a Aterosklerózu. 2.010 Jan; 208: 19-25.

77. Rána SK & Sanders TA. Koncentrace taurinu v potravě, plazmy, moči a mateřském mléce veganů v porovnání s všežravci. Br J Nutr 0,1986 Červen; 56: 17-27.

78. Laidlaw SA, Grosvenor M, Kople JD (1990). Obsah taurinu v dostupných potravínách. JPEN J Parental Enteral Nutr. 1990 Mar-Apr, 14: 183-8.

79. Pierno S, De Luca A, Camerino C, Huxtable RJ, Camerino DC. Dlouhodobá suplementace taurinem u starých potkanů ​​zlepšuje elektrické a kontraktilní vlastnosti kosterních svalových vláken. J Pharmacol Exp Ther. 1998 SkVP, 286 (3): 1183-90.

Laidlaw SA, Shultz TD, Cecchini JT, Kople JD. Plazmové a močové úrovně taurinu u veganů. Am J Clin Nutr. 1.988 dubna; 47: 660-3.