Detox ženy - má smysl?

Jarní detox, 10 tipů jak očistit své tělo či návody jak zhubnout 5 kg za týden. To vše jsou jen příklady nadpisů, které na nás hlavně s přicházejícím jarem vyskakují z mnoha článků a časopisů. Reklamy nám nabízejí zázračné doplňky, pilulky, nápoje a jiné přípravky od výmyslu světa, které nám pomohou „zbavit se toxinů“. Tento „detoxikační“ trend však může být nebezpečný a může více ublížit než pomoci. Má tedy vůbec smysl držet detox? Jak se naše tělo očišťuje a co dělat, aby náš organismus fungoval tak, jak má? Čti dál!

Zdravá játra

Snad nejdůležitějším co je třeba zmínit je fakt, že naše tělo se detoxikuje samo a nepotřebuje k tomu žádné zázračné pomůcky. Orgány, které se podílejí na detoxikaci jsou hlavně játra, ledviny, ale také kůže, střeva a lymfatický systém – vysvětlíme. Cokoli se do našeho těla dostane, ať už je to jídlo, nápoj, nebo léky, naše tělo tuto látku zpracovává na různých úrovních. Jídlo se tráví, živiny se vstřebají, nepotřebné látky vyloučí. Pokud je v jakékoli přijaté látce něco navíc, toto „navíc“ se detoxikuje při průchodu játry. Jelikož játra jsou bohatě cévně zásobena a zastává velké množství funkcí, krev, která jí protéká a kdyby obsahovala škodliviny, zde se zpracují a odbourají. Proto jste již možná pochopili, že to, co je nejdůležitější pro správný detox, je udržování dobrého zdraví jater. K normálnímu zdraví jater přispívá vyvážená a pestrá strava s redukcí živočišných tuků, dostatek pohybu a vyhýbání se alkoholu či nadužívání léků. Pokud už chcete svým játrům dopomoci za pomoci přírodních doplňků výživy, bylinou, která je součástí i různých hepatoprotektiv (léky na podporu normální funkce jater) je Ostropestřec mariánský. Detox za pomoci zázračných přípravků je hloupost, což potvrzují i různé studie. Klíčovým je proto udržovat si zdravá játra, ledviny, střeva a kůži!

Jak jíst?

Jako u jiných témat, i zde platí, že pestrá strava je základ. Vyvážená strava by měla být složena z dostatku bílkovin, sacharidů a tuků. Nejvhodnějšími bílkovinami je například libové maso, drůbež. Co se týká sacharidů, upřednostni celozrnné pečivo, obiloviny a zařaďte přílohy jako quinoa či bulgur. Zdravé tuky získáte z ryb, oříšků nebo třeba avokáda. Hydratace je také extrémně důležitá. Ideální je pít čistou vodu a pro zdraví jater platí dvojnásob zlaté pravidlo – vyhýbat se alkoholu! Vynechávej zpracované a polotovarové potraviny. Vzdej se mastných a smažených jídel a tvé tělo ti poděkuje. Všeho moc škodí a tak rovnou jako je nesprávné přijímat příliš mnoho kalorií, dobré není ani jíst málo a nedostatečně. To se týká hlavně žen, u kterých nadvýživa nebo podvýživa mohou vést ik poruchám menstruačního cyklu či ke snížené plodnosti až neplodnosti!

Půst

Půst je jedním z populárních typů detoxu. Má však smysl? Závisí na tom do jaké míry a jak dlouho půst dodržuješ. Také je rozdíl, zda ses rozhodl pro půst ve stylu „suchý leden“- bez alkoholu, který ti určitě neublíží, právě naopak – prospěje, nebo jde o úplný půst a tudíž nepřijímáš žádnou potravu. Těla dospělého a zdravého člověka zvládne takovou hladovku 2, maximálně 3 dny. Takový půst však tvůj organismus nezlikviduje pomyslné „toxiny a škodliviny“. Efekt spočívá spíše v tom, že ulevíš svému trávicímu traktu. Pro vyváženou stravu však neexistuje důvod, proč by měl tvůj žaludek nebo střeva být „unavený“. Půst, i když spíše částečný, je vhodný například po dietní chybě, resp. po delším období dietního chybování, jakým jsou například vánoční či velikonoční svátky. Po delším období kdy jsi přijímal nadměrné množství mastných, těžkých nebo sladkých jídel můžeš svým střevům pomoci například tak, že pár dní až týden budeš jíst střídmě – řekněme čerstvé ovoce, zeleninu či lehké polévky. Takto svému trávení na rozdíl od rýžové diety, týdenní hladovky či podobných výmyslů opravdu pomůžeš.

Pohyb

Pohyb je hned po stravě nejdůležitějším pomocníkem při udržování zdravého těla. Čím je vyšší podíl svalstva a nižší podíl tělesného tuku, tím lépe tvé tělo pracuje, což platí také pro metabolismus a trávení. Nemusíš trávit hodiny dřinou ve fitku, stačí zařadit půl hodinku pohybu denně. My vřele doporučujeme cvičení s pomůckami od značky SKLZ a Sveltus. S podložkami Sveltus Training či SKLZ Trainer Mat Performance si efektivně zacvičíš kdekoli a kdykoli. S pomocí gum SKLZ Mini bands či Sveltus Elastiband procvičíš celé tělo a pokud jsi spíše fanynkou silového tréninku, sáhni po hrazdě či bradlech od značky Body Solid.

Ve zdravém těle zdravý duch, a přidali bychom také dovětek na zdravé trávení. Dodržovat dlouhodobě zdravý a aktivní životní styl je pochopitelně náročnější než nasypat do sebe pár zázračných detoxikačních tablet. Při jejich koupi se však na místo organismu detoxikuje spíše tvůj bankovní účet a proto zůstaňme věrni zdravému a aktivnímu životnímu stylu – neboť být fit se vyplatí!

Beáta Loffayová