Jaký je vliv veganské stravy na budování svalové hmoty?

Veganská strava se v současné době stává stále populárnější, proto je podle našeho názoru poměrně logické, že mnozí se zajímají o to, jak ovlivňuje fyzickou výkonnost a budování svalové hmoty.

V tomto článku se proto blíže podíváme právě na téma toho, jak veganská strava ovlivňuje tělo a zda je vhodná pro sportovce a ty, kteří se snaží budovat svalovou hmotu.

Veganská strava se zaměřuje na konzumaci rostlinné stravy a vylučuje výrobky zvířecího původu.

Mnozí lidé ji považují za zdravější alternativu k tradiční stravě, která obsahuje více tuků a cholesterolu a zároveň jde podle mnohých o schůdnější cestu v rámci ekologie. Tyto myšlenky podporujeme i našem e-shopu, kde si umíš i ty prohlédnout přehled našich veganských výrobků si prohlédneš kliknutím na TENTO ODKAZ.

Veganská strava a budování svalstva

Veganská strava nezahrnuje žádné produkty živočišného původu az toho důvodu může mít některé výhody pro fyzickou výkonnost. Jednou z těchto výhod je i to, že je obvykle velmi bohatá na sacharidy a vlákninu. Sacharidy jsou důležité pro tělo, protože slouží jako zdroj energie a mohou pomoci zlepšit výkon během cvičení a vláknina zase pomáhá udržovat trávicí systém zdravý a reguluje hladinu cukru v krvi.

Nicméně, pokud se snažíš budovat svalovou hmotu, veganská strava může být náročnější. Pro svaly je klíčovým zdrojem výživy protein, ale mnohé potraviny z rostlinného zdroje obvykle obsahují méně proteinů než potraviny živočišného původu. Proto je pro vegany a vegetariány důležité zahrnout do svého jídelníčku potraviny, které jsou bohaté na proteiny, jako jsou například sója, luštěniny, ořechy a semínka.

Je také velmi důležité mít stále na paměti, že veganská strava může být pro zajištění všech potřebných živin pro zdraví a fyzickou výkonnost i skutečnou výzvou. Proto by měli vegani a vegetariáni být dostatečně informováni o tom, jaké potraviny obsahují potřebné živiny a jak si je mohou zajistit v dostatečném množství.

Správně složená veganská strava může být plnohodnotnou a zdravou stravou, která podporuje fyzickou výkonnost a zdraví.

Dostatečný příjem mikroživin

Vegani a vegetariáni by měli také dbát na to, aby dostali dostatečné množství vitamínů a minerálů, které se často nacházejí v potravinách živočišného původu. Vitamin B12, například, je důležitý pro zdraví nervového systému a svalů, ale v rostlinné stravě se nenachází v dostatečném množství. Proto určitě doporučujeme užívání doplňků stravy.

Veganská strava může mít pozitivní vliv na zdraví a fyzickou výkonnost, ale pouze při správně zvoleném a doplňovaném množství živin. Při tvorbě veganského jídelníčku by se proto do něj měly zahrnout potraviny, které jsou bohaté na proteiny, vitamíny a minerály. Kromě toho určitě doporučujeme sledovat také množství přijatých kalorií a přizpůsobit si je podle vlastních potřeb a aktivity.

Naše doporučení

Na závěr tu ještě pro tebe máme pár ttipů. Chystáte-li se na veganskou stravu a chcete budovat svalovou hmotu, je také důležité zajistit si dostatečný příjem kalorií a proteinů. Rostlinné potraviny, které jsou bohaté na proteiny, můžeš kombinovat s jinými potravinami, aby se zajistil dostatečný příjem aminokyselin. Kombinace luštěnin a cereálií, jako jsou například fazole s rýží, může poskytnout plnohodnotný zdroj již také zmíněných proteinů.

Na našem e-shopu máme bohatý výběr těch nejrůznějších veganských proteinových doplňků. Kdybychom ti ale měli doporučit opravdu to nejlepší z nejlepších, tak jasnou volbou v tomto směru je za nás Vegan Protein od známé a kvalitní značky Weider.

Dobrou zprávou je zároveň to, že tento kvalitní veganský protein máme aktuálně iv akčním balíčku dvou kusů za výhodnější cenu. Jedná se o hrachový izolát, který ve zmiňované akci na 2 kusy najdeš na TOMTO ODKAZE.

Stanislav Fatul