Jsi diabetik? Svět pro tebe nekončí!

Diabetes mellitus možná znáš také jako cukrovku. Toto vážné onemocnění se rychle stává civilizačním a počty pacientů na celém světě se rapidně zvyšují, nejvíce však ve vyspělých a rozvinutých zemích. O co vlastně jde, na co je třeba si dát pozor, a jak udržet cukrovku pod kontrolou? Pokud ty, nebo tvůj blízký trpíte touto diagnózou čti dál. Přinášíme ti účinné rady a tipy, jak žít plnohodnotný fit život is diabetem!

Co je cukrovka?

Diabetes nebo Diabetes mellitus je onemocnění, o kterém jsi už určitě slyšel. Jedná se o závažné civilizační onemocnění, které je charakterizováno chronickou hyperglykémií, neboli trvalým zvýšením hladiny glukózy v krvi. Glukóza je základním zdrojem energie pro naše buňky a proto si možná říkáš, že zvýšené množství glukózy se rovná vyššímu množství energie. Háček je ovšem v tom, že k tomu, aby naše buňky a tím pádem i celé tělo mohlo využívat glukózu k tvorbě energie, potřebujeme ji dostat dovnitř buněk. Tady se dostáváme k základu cukrovky. Glukóza nevstupuje do buněk tak, jak by měla, ale se hromadí v krvi. Pokud její hodnoty převyšují normální hodnoty, mluvíme o zvýšené glykémii, což je zároveň základní parametr pro stanovení diagnózy diabetu.

Není diabetik jako diabetik

S diabetem to však není tak jednoduché. Má mnoho dalších podtypů, ze kterých si my dnes vzpomeneme dva nejčastěji a to jsou Diabetes mellitus typu 1 a 2 (zkráceně DM1 a DM2). U diabetu se jedná o poruchu tvorby resp. využívání inzulínu, což je hormon zodpovědný za „hospodaření“ s glukózou. Inzulín je tvořen buňkami slinivky břišní. U DM1 je problém autoimunitní. To znamená, že trpí poruchou, kdy jejich tělo ničí vlastní buňky slinivky břišní a tím pádem se inzulín nemá jak tvořit. Inzulín podporuje vstup glukózy do buněk a tedy když se netvoří, glukóza se hromadí v krvi. Diabetici 1. typu jsou spíše menšina, popisuje se, že tvoří přibližně 10-20% všech diabetiků. Takoví pacienti jsou diagnostikováni většinou v mladším věku a jejich stav nesouvisí s nadváhou nebo fyzickou inaktivitou, jak často posloucháme. U takových pacientů je prognóza nepříznivá a jsou v podstatě odkázáni na doživotní suplementaci inzulínu. Jak je tomu však u diabetik 2. typu? Umíme díky fit životnímu stylu jejich onemocnění zkrotit? Čti dál!

Diabetici 2. typu

U DM2 je úplně jiná káva. Problém zde není genetický jako je tomu u předchozí skupiny. Většinou jsou diagnostikováni ve vyšším věku a častým společným znakem pacientů bývá nadměrný přívod kalorií, strava bohatá na živočišné tuky, fyzická inaktivita az toho vyplývající nadváha. V takovém případě se nejedná o destrukci buněk slinivky břišní, ale o inzulínovou rezistenci. Inzulínová rezistence může znít na první pohled jako něco komplikované. Zjednodušeně řečeno jde vlastně o to, že tkáně jako například svaly, srdce či játra přestanou na inzulín reagovat. jsou na něj rezistentní. Znamená to, že inzulín se tvoří, ale tkáně na něj nedokážou reagovat a glukóza se v konečném důsledku v krvi stejně hromadí. Je tomu tak právě kvůli nadváze, nesprávnému složení stravy a fyzické inaktivitě. Dobrou zprávou však je, že DM2 lze účinně zkrotit a umíme tak minimalizovat závažné komplikace. Diabetici 2. typu nejsou závislí na příjmu exogenního inzulínu a většinou se léčí pilulkově a dietou. Pokud ovšem v těchto případech dokáží změnit životní styl, upravit stravovací režim a zařadit sportovní aktivitu mohou být opět zdravý a fit!

Strava a pohyb

Správná strava a pohyb je kombinace, která vyřeší spoustu potíží. Cukrovka není výjimkou. Pacienti s DM1 jsou v horší situaci a protože jejich slinivka nedokáže produkovat inzulín zatím neznámé řešení jak by se mohli zbavit léčby. I pro jejich zdraví je však prospěšné vést aktivní životní styl a dodržovat zásady racionálního stravování. Při sportu by měli být opatrní. Vhodné je začínat s fyzickou aktivitou postupně a před tréninkem si vždy změřit glykémii. Pokud by klesla pod 6 mmol/l před tréninkem si dopřej alespoň 2 sacharidové jednotky což může být například banán či sklenice džusu. Trénuj vždy opatrně s ohledem na svůj zdravotní stav a hlavně poslouchej své tělo. I když se diabetikům 1. typu zdravou životosprávou nepodaří úplně se zbavit inzulínu, fit životní styl jim dodá sílu a energii, která nikdy nejsou na škodu.

Jak se zbavit léků?

U pacientů trpících DM2 je situace jiná. Většinou se jedná o pacienty s nadváhou či obezitou. Trpí inzulínovou rezistencí, kterou však dokážeme zkrotit. Dobrá zpráva je, že jejich tkáně mohou ztracenou citlivost na inzulín obnovit a tak při dodržování správných režimových opatření mohou diabetici druhého typu dostat svou glykémii pod kontrolu a zbavit se tak léků na cukrovku navždy!

Strava pro diabetika

Opětovné obnovení citlivosti tkání na inzulín není jednoduché, ale ani nemožné. Základem je redukce hmotnosti, upravení jídelníčku a zařazení fyzické aktivity, sportu. Co se týče stravování, důležité je pravidelně si samokontrolovat glykémii as ohledem na hodnoty si nastavit denní příjem kalorií na takovou hodnotu, při které budeš postupně hubnout. U diabetik se vyplatí investovat do výživového poradce či lékaře, který ti na míru vypočítá potřebný příjem kalorií a sestaví jídelníček s ohledem na diagnózu diabetu. Základem však je redukovaný příjem živočišných tuků, nezdravých cukrů, polotovarů, smažených jídel, slazených nápojů či alkoholu. Správný jídelníček by měl vycházet z pravidel racionálního stravování neboli by měl obsahovat komplexní sacharidy, dostatek proteinů, zdravé tuky, vlákninu a minimum zpracovávaných potravin.

Cvičíme s diabetikem!

Cíl nejjednodušeji splníme ak ke správné stravě přidáme i fyzickou aktivitu. Ať už preferuješ procházku, kolektivní sport nebo trénink ve fitku, ideál je hýbat se minimálně 5x týdně alespoň 20 minut, nejlépe však i déle. Se sportem hlavně u dříve neaktivních lidí je důležité začínat postupně. Zařadit nejprve procházky, postupně rychlou chůzi, silový trénink buď s vlastní váhou, klidně však i ve fitku. Alespoň ze začátku je vhodné monitorovat si glykémii. Pokud je moc nízká buď doplň sacharidy, nebo raději vynech jeden trénink. Můžeš se tak vystavit riziku hypoglykémie. Čím déle se však budeš řídit zdravou životosprávou, tím rychleji půjdou nadbytečná kila dolů a tím rychleji se i bude zlepšovat tvá inzulínová rezistence. Pokud se ti podaří obnovit citlivost periferních tkání na inzulín, můžeš po další kontrole od lékaře odcházet lehčí nejen o několik kilo, ale také o krabičku léků. Pokud kouříš, nebo si rád dopřeješ skleničku alkoholu zkus se vzdát i těchto zlozvyků. Brzy uvidíš, že tvé tělo ti poděkuje.

Život s diabetem nemusí být konec!

Diabetes mellitus je vážné onemocnění se spoustou akutních i chronických komplikací. Na to, abychom jim předcházeli, máme naštěstí ověřený návod. Pokud jsi diabetik ty, nebo tvůj blízký nezoufej. Stačí upravit jídelníček, dodržovat zásady racionálního stravování a zařadit do své rutiny sport. Pokud trpíš touto diagnózou, stravu i aktivity konzultuj s odborníkem. Při dodržení našich rad brzy uvidíš, že is diabetem můžeš být fit!

Reference:

Beáta Loffayová