Listopad – měsíc mužského zdraví

Listopad je měsíc, který je znám také jako měsíc mužského zdraví. Kromě toho na 19. listopad připadá i mezinárodní den mužů. Pojďme se tedy spolu podívat jak je to s mužským zdravím, vitalitou a výkonností!

Jsou muži silnější pohlaví?

Muži jsou již od nepaměti považováni za takzvané „silnější“ pohlaví. Díváme-li se na fyzickou schránku, většinou je to pravda. Muži mají typicky rozložené svalstvo – jinak než ženy také mají vyšší podíl svalové hmoty, větší tělesnou konstrukci (i když existují i ​​výjimky). Jejich větší fyzickou sílu podporuje i fakt, že jejich varlata tvoří testosteron – hormon, který podporuje růst svalstva a také jeho typické rozložení. Jak už ale určitě víš, fyzická síla není všechno. Hlavně v dnešní moderní a rychlé době je rovněž důležité zaměřovat se i na psychickou sílu. Kvůli stereotypům z ne až tak dávné historie jako například, že muž musí být vždy silný, vždy vše zvládnout a podobně se dnes často setkáváme s tím, že muži se stydí přiznat, že se necítí dobře. Ať už fyzicky nebo psychicky. Snadno se tak potom stane, že jsou hlavně se stoupajícím věkem frustrovaní, což se může negativně projevit na jejich zdraví, výkonnosti či vitalitě. Proto i tak důležité, abychom se nezaměřovali pouze na ženské, ale také na mužské zdraví a přesně na to zde máme Listopad – měsíc mužského zdraví!

Zdravá životospráva – cesta k vitalitě

Pro nikoho určitě není překvapením když řeknu, že nejlepší cestou ke zdraví a vitalitě je správná životospráva. Základem je vyvážený jídelníček bohatý na komplexní sacharidy, zdravé tuky, rostlinné i živočišné proteiny, hodně ovoce, zeleniny atp. Pokud je strava správně složená, dokážeš v ní dodat svému tělu všechny potřebné živiny, vitamíny a minerály. Nikdy však není na škodu doplňovat základní vitamíny či minerály. Navíc u mužů, kteří sportují, je potřeba živin vyšší a tak je nejen pro budování svalstva, ale i pro udržení energie na místě doplňovat bílkoviny ve formě proteinů pro sportovce. Nároky se samozřejmě mění s věkem. U mužů s věkem klesá přirozená tvorba testosteronu, což se může projevit sníženým libidem, ztrátou energie a celkovou nevýkonností. V takových případech je k tomu, aby si zůstal fit vhodné užívat i různé adaptogeny a přípravky podporující tvorbu testosteronu.

Sport je cesta!

Pravidelný pohyb a sportovní aktivita jsou ověřeným způsobem, jak se udržovat zdravý, vitální, plný energie a fit. Jakýkoli pohyb je lepší než žádný. Cokoli od procházek se psem, kol až po trénování ve fitku ti pomůže budovat sílu a psychicky si odpočinout. Výzkumy ukazují, že jedním z nejefektivnějších způsobů jak se udržovat v síle a dobrém zdraví je silový trénink alespoň 3x týdně nakombinovaný s kardiem. Silový trénink není jen o zvedání činek – i když jestli tě to baví je to super! Efektivní silový trénink může být také funkční silový trénink s vlastní váhou. Kardio si vyber podle toho, co tě nejvíc baví. Nabídka je pestrá od běhu přes cyklistiku až po zimní sporty jako například běžky! Nejdůležitější je vybírat si aktivitu podle toho, co tě nejvíc baví. Sport tak pro tebe nebude něco, do čeho se musíš nutit, ale prostředek k budování síly a udržování vitality, při kterém si navíc i psychicky odpočineš!

Jak si můžu pomoci?

Životní situace někdy nejsou vůbec ideální ai přesto, že se zdravě stravuješ, sportuješ a udržuješ se v psychické pohodě se může klidně stát, že v určitém období tvého života se začneš cítit unavený, vyčerpaný as nedostatkem síly. Tyto změny mohou být způsobeny stresem v práci, rodinnými obtížemi, ale v konečném důsledku za většinou z nich stojí pokles hladiny testosteronu. Ten je přirozený u zvyšujícího se věku, ale faktory jako stres, kouření či alkohol mohou situaci ještě zhoršit. V takovém případě zkus sáhnout po adaptogenech. Že jsi o nich ještě neslyšel? Tak potom čti dál!

Mužské adaptogeny

Adaptogeny jsou látky rostlinného původu, kterým se připisují zázračné schopnosti. Říká se, že pozitivně ovlivňují duševní zdraví i fyzickou stránku. U žen většinou dodávají energii či zvyšují snížené libido. U mužů dodávají energii, podporují vitalitu a „mužskou sílu“. Mezi nejznámější adaptogeny patří Ženšen, Maca či Ashwagandha. Mezi muži je však bezkonkurenčně nejpopulárnější Tribulus terrestris - česky Kotvičník zemní. Kromě toho že má klasické adaptogenní účinky je znám také jako „booster“ testosteronu. Pozitivně ovlivňuje klesající hladinu testosteronu, zvvšuje libido, sexuální výkonnost, ale také fyzickou výkonnost. Na webu FITPLUS ti rádi poradíme a každý muž si jistě vybere doplňky vhodné přesně pro něj!

Pečuj o sebe!

Mužské zdraví je důležité nejen v listopadu, ale po celý rok. Milí muži – dávejte na sebe pozor a udržujte se zdraví, silní, ale hlavně spokojení. To je totiž klíčem ke spokojenosti a vitalitě!

Reference:

Beáta Loffayová