Chystáš se na kolo? Tyto věci by neměly chybět žádnému cyklistovi

Ať už patříš mezi rekreační nebo profesionální cyklisty, aktuální teplé a slunečné počasí by byl hřích nevyužít na pořádnou cyklomakačku. Co by ti určitě nemělo chybět na toulkách na horském nebo silničním kole? Vyzbroj se s námi na letní dobrodružství! V článku ti povíme, co všechno si vzít, aby tě na cestách nic nepřekvapilo.

Správná výživa je základ

Když se vydáš na cykloturu, dostatečný příjem živin určitě podceňovat není třeba. Není však ideální brát si s sebou zbytečnou zátěž v podobě nepraktických jídel či potravin. Službu ti v tomto případě nejlépe udělají některé z našich tyčinek, cookies či energetické gely, kterými snadno doplníš energii i potřebné minerály. S nimi se ti jednak nezkazí trávení a zároveň jsou všechny mimořádně skladné.

Vyber si například výhodné akční balení energetických gelů od firmy Named Sport (oficiální partner Tour de France) či zásobu veganských cookies za zvýhodněnou cenu.

Za zmínku stojí i naše speciální kombo pro hydrataci a ochranu svalstva. Jedná se o duopack Olimp Iso Plus + Taurine, díky jejichž kombinaci zvládneš i intenzivní a náročný trénink. Iso Plus pomáhá k udržení výkonnosti během náročných fyzických aktivit. Naopak Taurin kontroluje hladinu hydratace ve svalových vláknech, tím pádem ve tvém těle zvyšuje schopnost mobilizace energie. A to se ti při cestách na cyklistických trasách našich domácích hor určitě sejde! Koupíš ZDE.

Bez kvalitního vybavení ani na krok

V rámci cyklistiky by měla být určitě důležitá bezpečnost. Nesmíme tedy zapomínat hlavně na ochranu hlavy v podobě kvalitní helmy. A podle čeho si tu kvalitní cyklistickou helmu vlastně vybrat? Měla by splňovat určité technické normy, tedy rozhodně ji nekupuj bez certifikátu. Vyplatí se také myslet na její hmotnost (čím lehčí, tím lepší), a zároveň je vhodné, aby byla dostatečně odvětrávána.

I když ti zmíněné doplňky stravy z našich předchozích doporučení nezaberou mnoho místa, dobrá kapsička se ti může také jenom sejít. Kromě energetických gelů si do ní totiž můžeš schovat také opravnou sadu pro případ defektu nebo i kopec potřebných drobností, které chceš mít s sebou.

Mezi další podobná doporučení bychom určitě uměli zařadit i dostatečný pitný režim v podobě minimálně vody nebo ideálně sportovních nápojů. Tedy držák na láhev a láhev samotnou rozhodně třeba brát jako další ze základních prvků vybavení na delší či kratší trasy.

bike, kolo, vylet, cyklovylet, napoj, sport, protein, helma, iso gel, energia, cyklistika

Co se bezpečnosti týče, neměl bys zapomenout třeba ani na cyklistické rukavice, které ti v případě nechtěného pádu výrazně ochrání dlaně před bolestivým oškřením. No a v neposlední řadě, neméně důležité cyklistické brýle, které tvůj zrak ochrání nejen před nebezpečným UV zářením, ale také před poraněními oka způsobenými větrem či hmyzem. Kdo by už chtěl chodit s muškami v očích, že?

Dozajista je však jedním ze základních pravidel v první řadě opatrnost, aby ideálně všechny bezpečnostní pomůcky nikdy nebylo nutné otestovat přímo v akci.

Móda nebo funkčnost? Obojí!

Co se týče dalšího cyklistického oblečení, díky (pravděpodobně) dlouhým hodinám v cyklistickém sedle budeš určitě chtít své pozadí ochránit nejvíce, jak je to možné. Cyklistické kalhoty totiž obsahují speciální výztuž, která ti při šlapání v sedle zajistí maximální komfort.

U cyklotur je třeba také myslet i na náhradní vrstvy oblečení. Převléct si propocené tričko nebo doplnit další vrstvu například v podobě cyklistické bundy. Ta se ti sejde například iv případě, kdy se chceš spustit po namáhavém výstupu dolů kopcem a rozhodně nechceš, aby tě v takovém rozžhaveném stavu profouklo.

Sportovat můžeš prakticky v čemkoli, ale přímo doporučené oblečení se nazývá „funkční“. Obyčejné bavlněné věci ti totiž nasáknou potom a budou způsobovat nepříjemné chlazení. Funkční trička nebo dresy tento problém nemají a zároveň si s nimi umíš efektivně doplnit svůj sportovní outfit.

Únava svalů po náročném výkonu?

Po těžkých výkonech na kole si určitě člověk zaslouží i dostatečný odpočinek. Ideální i aktivní, ale velkou službu ti udělají například i masážní válce. S jejich pomocí si totiž umíš zlepšit průtok krve, plus ti také masážní válec dopomůže také s regenerací svalových tkání.

Velký výběr masážních válců najdeš ZDE

Na bike spolu s užitečnými drobnostmi

K cyklistice se ti při snaze o vyšší profesionalitu může sejít například i cyklocomputer. Tato malá zařízení totiž nabízejí široké škály funkcí, se kterými se měření tvého sportovního výkonu stane opravdu jednoduchým. Ať už půjde o převýšení, odšlapané kilometry nebo cokoli jiného.

Co by se ti ještě mohlo na „bajkovačce“ hodit?

  • rychlá svačinka z proteinového chleba
  • ručník v teplém počasí si ho můžeš zabalit mokrý, pro příjemné zchlazení se během cesty
  • bandáže či trhačky pro zpevnění kloubů a namáhaných zápěstí
  • speciální výživa pro cyklisty
  • kvalitní zámek, zvonek, stojan na kolo, držák na mobilní telefon pro kola a pod.
  • sada na první pomoc (obvaz, leukoplast, náplasti, dezinfekce...)
  • lehký a praktický batoh

Přejeme hodně šťastných kilometrů!