Jak nejlépe využít vnější workout zóny?

Letní období bývá tradičně velmi plodným pro nespočet sportovních aktivit. Ne že by se během zbytku roku lidé nehýbali, ale přece jen - pěkné počasí a slunce přirozeně láká trávit více času na vzduchu, případně tam i sportovat.

Zejména u nadšenců silových tréninků se objevuje záliba využití vnějších workout zón, kde se mohou pěkně zapotit i opálit zároveň. Jak tedy tyto vnější workout zóny využít co nejlépe?

Tipy a triky pro workout zónu

1. Začni pořádnou rozcvičkou

Jelikož na vnějších workout zónách budeš ve velkém využívat zejména váhu vlastního těla, doporučujeme nepodcenit úvodní rozcvičku. Pořádně zahřát všechny části svalstva může být klíčovým faktorem toho, kolik toho v daném tréninku zvládneš.

2. Neboj se použít cvičební pomůcky

Bradla, žebřiny, hrazdy… Doslova hřiště pro dospělé. Venkovní workout zóny nabízejí nespočet možností cvičení, které si můžeš přizpůsobit i zapojením dodatečných pomůcek dle vlastního výběru. Například kettlebelly, gumy na cvičení, závěsné systémy a pod. (ty své si můžeš VYBRAT ZDE).

3. Své síly si rozlož efektivně

Zejména náročnější cviky (jako například shyby na hrazdě) tě mohou hlavně na začátcích tvého cvičení velmi rychle vyčerpat. Své síly během tréninků na těchto „přelézkách pro dospělé“ ti tedy doporučujeme rozložit co nejefektivněji. Nevyplatí se totiž vyhrotit prvních 10 minut cvičení a pohřbít tak možnost efektivně odcvičit například dalších 30.

4. Můžeš se i opálit

Díky tomu, že umíš cvičit pod oblohou, v případě pěkného počasí svůj outfit můžeš přizpůsobit tomu, aby sis kromě zpocení dopřál/a příjemné opálení. S tím to samozřejmě moc nepřežeň, neboť trávit následující dny i se svalovicí i se spálenou kůží zároveň není zrovna příjemné!

Nezapomeň se natřít ochranným faktorem alespoň OF20, než vyrazíš. Neboj se, při cvičení tě nemusí otravovat nepříjemný pocit mastné pokožky. Dnes už existují také sportovní přípravky na opalování. Porozhlížej se po nich v lékárně či větší drogerii, případně na internetu.

Kdo může jít na workout hřiště?

Jednoduše každý. Dnes jsou již workoutová hřiště navržena způsobem, ve kterém si „to své“ umí v dané zóně najít každý. Bez ohledu na tvou fyzickou kondici si dokážeš najít cviky, které na workoutovém hřišti zvládneš určitě odcvičit i ty.

Úroveň náročnosti jednotlivých cviků si umíš v závislosti na vlastním progresu neustále přizpůsobovat, tedy cvičit v takové zóně si můžeš dovolit i jako úplný začátečník. Ale zapotíš se tam i pokud sebou nosíš živou horu svalů!

Tipy na základní cviky ve workout zóně

1. Shyby

Klasické shyby jsou jedním z nejlepších cviků na záda. Pokud jsi začátečník/začátečníčka, umíš si u nich pomoci zapojením odporové gumy. Ta ti při cvičení usnadní jeho obtížnost a ty se budeš moci více soustředit na zdokonalování techniky a celkového provedení.

2. Přítahy na hrazdě

V rámci tohoto cviku se opět využívá hrazda, ale tentokrát snížena. Při přítazích totiž zapojuješ hlavně mezilopatkové svalstvo a při daném cviku máš pevně stabilizované celé tělo. Nohama se opíráš o zem a čím nižší hrazdu zvolíš, tím náročnější cvičení budeš mít!

3. Kliky na bradlech

Ruce se na workoutových prolézkách zapojují téměř vždy. Pokud je však chceš procvičit ještě dodatečně izolovaným cvikem, kliky na bradlech jsou ideální možností. Při nich zapojíš nejen tricepsy, ale také přední ramena a také i hrudník.

4. Přítahy nohou ke hrazdě

Své břišní svalstvo dokážeš procvičit samozřejmě i mimo workout zónu. Jedním z náročnějších cviků na břicho však může být i přitahování rovných nohou k hrazdě, na kterou se zavěsíš. Jednodušší variace je přitahování pokrčených nohou k vlastnímu tělu.

5. Dřepy

V případě dřepů samozřejmě nebudeš potřebovat využívat hrazdy či jiné konstrukce. Ovšem s cílem efektivně procvičit celé tělo jde jednoznačně o jeden ze základních cviků. Nohy umíš zároveň dostat kvalitně do plamenů například i výskoky/výstupy na vyvýšenou překážku (lavička).

Tak co, s kým z vás se vidíme na workoutových prolézkách toto léto?

sportuj naplno, weider, protein, victory endurance, energie