Novoroční předsevzetí – tipy a rady jak při nich vydržet po celý rok!

Novoroční předsevzetí jsou každoroční klasika. Všichni plánujeme zhubnout, zdravěji žít, šetřit více peněz a cokoli tě napadne.

Statistiky týkající se předsevzetí na rok 2023 hovoří jasně:

- 52% z dotázaných si dalo předsevzetí více cvičit v roce 2023

- 50% z dotázaných si dalo předsevzetí zdravěji se stravovat v roce 2023

- 40% si dalo předsevzetí zhubnout v roce 2023

- 39% si dalo za cíl více šetřit peníze

- 37% z dotázaných chce v roce 2023 více času věnovat rodině a přátelům

- 20% z dotázaných si dalo za cíl strávit méně času online na sociálních sítích

- 19% chce snížit svůj pracovní stres

Určitě ti nemusíme připomínat, jak předsevzetí ve většině případů skončí. Fitness centra během ledna praskají ve švech, ovšem do léta to vydrží jen málokdo. Přinášíme ti tedy ověřené rady a doporučení jak si správně nastavit novoroční předsevzetí tak aby vydrželi nejen po celý další rok, ale aby sis je i užil a nebyli pro tebe jen povinností.

Urči si reálné cíle

Pro začátek je důležité stanovit si reálné cíle. Pokud si člověk trpící jen mírnou nadváhou dá za cíl řekněme zhubnout 10 kg je jen malá pravděpodobnost, že se mu to povede. Totéž platí, dá-li si člověk, který nikdy necvičil předsevzetí chodit do fitka každý den. V obou případech to taková předsevzetí zřejmě nedotáhnou do konce. Dobré je stanovovat si reálné cíle, například zhubnout 3 kg, nebo dát si na začátek trénink dvakrát do týdne. Pokud budou tvé cíle reálné, je mnohem pravděpodobnější, že se ti podaří je naplnit. S tím vzroste i tvoje motivace a chuť pokračovat dál!

Krok za krokem

Zkus své cíle určovat optimálně iz časového hlediska. Na místo „tento rok se naučím německy“ si definuj cíl přesně a rozděl si ho na časové úseky. Vědci říkají, že cíle, na které si určíme i deadline uskutečníme dříve než ty na dobu neurčitou. Zkus tedy svůj cíl definovat například tak, že každý týden se z němčiny naučíš jednu kapitolu nebo lekci. Takto budeš mít ze sebe po každé dokončené lekci dobrý pocit a v konečném důsledku se do roka německy velmi pravděpodobně i opravdu naučíš!

Trpělivost růže přináší

Tato řada se snáze řekne než udělá, ale zkus být trpělivý a nechci vidět výsledky hned. Chceš zhubnout? Nevaž se každý den, ale odvaž se jen jednou za měsíc. Chceš budovat svaly? Nečekej že za měsíc budeš mít na břiše cihličky. Některé cíle vyžadují více času, a proto je dobré postupovat krok za krokem a stále si připomínat, proč jsme si ten cíl vlastně dali. S motivací a trpělivostí je vyšší pravděpodobnost, že se ti tvůj cíl podaří splnit.

Motivace je základ

Připomeň si proč ses rozhodl zhubnout, cvičit, více šetřit, nebo se naučit něco nového. I když sis určil dobrý cíl, a na začátku jsi byl plný motivace, každému z nás se občas stane, že je už vyčerpaný, ztrácí chuť a motivaci na svém cíli pracovat. Je to naprosto normální. Proto je dobré stále si připomínat proč jsme se tak rozhodli, čeho chceme dosáhnout. Klidně si můžeš pomoci motivačními citáty, hudbou, obrázky umístěnými na viditelných místech, nebo tím, že o svých plánech řekneš rodině či kamarádům, a budeš v nich tak mít podporu, ale závazek svá předsevzetí dotáhnout do úspěšného konce.

Pomoz si když můžeš

Tato rada platí hlavně pro ty z vás, kteří se rozhodli zhubnout, budovat svaly nebo zdravěji žít. Při předsevzetí, jako jsou tyto jde o zdraví, a proto se vyplatí alespoň na začátek konzultovat svůj cíl s odborníkem. Pokud chceš změnit své stravovací návyky, vyhledej výživového poradce. Pokud chceš zhubnout nebo cvičit, zkus to alespoň pro začátek s trenérem. Pokud chceš být fit a přitom zůstat zdravý nezaměřuj se jen na cvičení a váhy, ale hlavně na techniku. Vyhneš se tak případným zraněním. Víme, že ne každý si může dovolit pravidelně cvičit pod dohledem zkušeného trenéra. Věř však, že alespoň na začátek se taková investice určitě vyplatí. Od trenéra kromě techniky můžeš dohlížet i různé cviky, tréninky a časem si tak můžeš tréninky vést i ve vlastní režii. Při předsevzetí týkajících se zdravého životního stylu je jistě dobré pomoci si i výživovými doplňky. To se týká hlavně těch z vás, kteří se rozhodli rýsovat, budovat svalstvo či vyformovat a zpevnit postavu. Kromě cvičení k tomu potřebuješ také změnit stravu a doplňovat specifické živiny, k čemuž ti pomohou různé doplňky výživy pro sportovce. Pro začátek každému doporučujeme hlavně protein, který zajistí, že svaly budou mít pro svůj růst všechny potřebné živiny. Pro správnou po tréninkovou regeneraci je vhodný i kreatin. Ten ti pomůže kromě budování svalstva také s regenerací a výkonností. Nabídku kvalitních proteinů, kreatinu a dalších výživových doplňků najdeš na eshopu fitplus.cz.

Najdi si partu

Ve dvou nebo ve skupině se mnoho aktivit dělá lépe. Najdi si partu, nebo zapoj kámoše a rodinu, kteří mají stejný cíl jako ty. Můžete se vzájemně motivovat, podporovat a posouvat se dál. Posloužit mohou také různé appky, kde můžeš sdílet své výsledky a progres. Přihlas se do skupinového kurzu, nebo začni s kolektivním sportem. Ve skupině svého cíle dosáhneš jednodušší!

Oddechuj!

Na tom, jestli se ti podaří splnit předsevzetí má podíl i tlak, který na sebe vyvíjíš. Nebuď na sebe přísný. Pokud si unavený odpočini se a dopřej si den bez tréninku. Máš-li chuť na nezdravé jídlo klidně si dopřej cheat day. Stejně jako nezhubneš z jednoho salátu, nepřibereš z jedné pizzy či z jednoho vynechaného tréninku. Když budeš svá předsevzetí hnát do extrému, může se stát, že rychle vyhoříš nebo ztratíš motivaci.

Hlavně buď v pohodě

Nejdůležitější ze všeho je hlavně být v pohodě. Mít cíle a předsevzetí je sice fajn, ale určitě ne na úkor tvé psychické pohody. Dnes v době kdy život probíhá na sociálních sítích vidíme stále jen dokonalé postavy, dokonalý život, dokonalé dovolené. Je obtížné nesrovnávat se a také je naprosto přirozené, i když ne správně že cítíme tlak. Pokud máš pocit, že musíš zhubnout, trápit se ve fitku, hodně vydělávat, nebo se oblékat od hlavy k patě do značkového oblečení jen proto, že to vidíš na Instagramu, takový cíl není důvodem aby ses trápil. Určuj si předsevzetí podle sebe, podle toho co chceš ty, ale hlavně to dělej pro sebe. Jen pokud budeš pracovat na tom, co skutečně chceš, ty budeš mít dostatečnou motivaci a chuť dotáhnout svůj cíl do konce. Nesrovnávej se s ostatními. Tady jde o tebe a tvůj cel. Pokud jsi unavený odpočini si, když si chceš dát pauzu dej si ji. Pamatuj, že základem je dostatek spánku, dobré stravování, pohyb a psychická pohoda. A když budeš v pohodě a šťastný ty, určitě se ti podaří i dodržet své novoroční předsevzetí!

Beáta Loffayová