Novoroční fitness cíle – jak začít a udržet si odhodlání?

Máme zde nový rok, se kterým se už od nepaměti do našich životů dostávají i novoroční předsevzetí. Většina z nich se vždy týká našeho životního stylu či financí: žít zdravěji, stravovat se zdravěji, více sportovat, přestat kouřit, vyhýbat se alkoholu, více šetřit, méně utrácet na fast foody a více si vařit poctivé domácí jídlo a tak dále...

Měsíce leden a únor jsou již standardně důvěrným přítelem společností vyrábějících pilulky, čaje a různé jiné preparáty na hubnutí. Vyzkoušíš pár krát běhat, navštívíš fitko a po pár dnech bez výsledku je tvoje motivace fuč. Zatímco však ty nic dlouhodobě nezměníš, a v dobré víře holduješ zakoupeným „zázračným“ produktem, jediné co hubne, je tak tvoje peněženka. S novoročními předsevzetími je rázem konec. Je ti tento scénář povědomý? Pokud ano, pak bys měl dát na nás, a letos se rozhodne vybrat jinou cestou.

Ať už je tvým cílem letos nabrat svalovou hmotu, zhubnout tuk, vyrýsovat... s našimi tipy by tvůj scénář neměl ztroskotat! Tak pojďme na to!

Kde a jak máš začít?

1. V první řadě si stanov cíl a motivaci

Je dobré vědět kam tě mají tvé snahy dovézt, aby sis dokázal zkontrolovat progres. Také by tvoje motivace neměla být negativní, jako například, že se ti někdo vysmívá, nebo se nelíbíš své polovičce, a pod. Rozhodnutí něco změnit musí být v první řadě tvé a musíš se těšit z toho, že ho chceš dosáhnout.

2. Nedělej velké změny a neočekávej příliš velké výsledky

Tvé tělo není stroj, takže pokud se ho budeš snažit z jednoho režimu ze dne na den přeprogramovat na nový, s největší pravděpodobností se to nesetká s pochopením a selže. Můžeš si ublížit, vyčerpat se, selhat ba dokonce i onemocnět.

3. Stanov si jasné dílčí cíle, které tě dovedou k výsledkům

Pokud je například tvůj cíl zhubnout 10 kg, nebo nabrat 5kg, vyber si vhodné období, za které bys měl tohoto cíle dosáhnout – například 3 měsíce. Následně si to rozděl na měsíce a na týdny. Takto si budeš jednoduše umět sledovat, kde na cestě za svými cíli se nacházíš a případné neúspěchy tě mohou dovést k přehodnocení způsobu fungování (dosahování cíle).

4. Nevzdávej se při prvních neúspěších a netiskni zbytečně na pilu

Pokud první týdny nejdou věci tak, jak by měly, nevzdávej to hned, tělo potřebuje jistý čas, než si na nový režim zvykne. Pokud cítíš vyčerpání či nedostatek motivace, zkus se poradit s odborníky.

5. Stav na vyváženou a správně nastavenou stravu

Nezáleží jestli je tvým cílem zhubnout, přibrat nebo jen se cítit lépe, v každém případě je 80% tvého úspěchu v chladničce. Takže vyhoď všechno, co nepatří do správné životosprávy, resp. podaruj někomu, komu. by se potraviny ještě mohly sejít a vzhůru na to. Pokud si nejsi jistý, co, kdy, kolik a jak jíst, určitě se poraď s odborníkem. Nechceš přece, aby tvé úsilí vyšlo na zmar, kvůli nedostatku vědomostí. Mnoho užitečných informací o správné stravě a receptů najdeš i na našem blogu nebo na webu https://www.muscle-fitness.sk/category/vyziva/.

6. Nespoléhej se na kámoše a lidi z internetu

To, co funguje u tvého kámoše, nebo influencera, kterého jsi viděl na Instagramu neznamená, že bude fungovat iu tebe. Proto je dobré sledovat výsledky průběžně, stejně jako tvůj osobní pocit. Někomu stačí pár km běhu denně, upravit stravu, vyřadit nezdravé tuky a snížit příjem sacharidů a začne hubnout, jiní může oběhnout i okres, žít pouze na zelenině (což je nechtěný extrém!) a nic se nestane. Proto sleduj sám sebe, své pocity, dílčí výsledky a vyber si cestu, která je pro tebe nejvhodnější. Pokud si nejsi jistý, poraď se s trenérem či výživovým poradcem.

Jaké jsou tvé cíle?

A) Chci se vytvarovat

Neexistuje žádný ideální sport na vyrýsování svalstva, každopádně platí, že ve fitness centru se díky konkrétním cvikům umíš přesně zaměřit na partii, kterou chceš vyrýsovat, zlepšit a pod. Pokud tedy chceš vysekané břicho, tvým nejlepším kámošem bude pořádná strava a cviky zaměřené na břišní svalstvo, ale i nějaké to kardio, které ti pomůže spálit přebytečný tuk. Samozřejmě vyrýsovat lze i při jiných sportech, ale zřejmě to bude trvat déle a výsledek není až natolik cílený. Např. Lezení – ruce a záda. Fotbal, trailový běh, cyklistika - nohy a pod.

Po těžkých trénincích samozřejmě nesmíš zapomenout tělu dopřát, co potřebuje, v podobě doplnění energie kvalitními sacharidy, a hlavně dávkou poctivého proteinu. Doporučujeme komplexní 4-složkový Weider Whey Protein 80 Plus, kvalitní syrovátku... nebo to máš raději vegan? Potom zkus Weider Vegan Protein.

B) Chci zhubnout

V této chvíli se už určitě v mysli vidíš, jak šlapeš po schodech a běháš na běžeckém pásu hodiny týdně. Dovol nám ale vyvést tě z tohoto omylu. Už dávno se přece ví, že nejlepším na nejen vyrýsování těla, ale i spalování tuku a hubnutí je silový trénink. Díky němu totiž nespálíš kalorie jen během tréninku, ale díky narůstající svalové hmotě, bude tvé tělo spalovat víc i po tréninku a v klidu, když třeba jen ťukáš do mobilu.

Množství energie tělo potřebuje ik regeneraci po tak náročném tréninku. A to už máme dohromady docela slušný počet kalorií, co myslíš? Nemusíš hned zvedat šílené objemy závaží, stačí začít lehce a časem přecházet na větší váhy, než se tělo začne zátěži přizpůsobovat, sám zjistíš, že původní váha ti už „nic nedělá“ a můžeš si intuitivně přidat.

I zde platí, že klíčová je strava a výběr vhodných doplňků výživy. S efektivním spalováním tuku ti může pomoci například velmi oblíbený přírodní spalovač tuků L-karnitin nebo jiné typy spalovačů, které najdeš u nás v e-shopu. Jeden z nejoblíbenějších a nejúčinnějších vůbec je Max Muscle - ThermX.

C) Chci nabrat

Pokud jsi to dočetl až sem a po všech vánočních koláčích se divíš, že by chtěl ještě někdo přibírat, tak ti musíme s jistotou potvrdit, že ano! Nejde ovšem o nabírání tuku, ale svalové hmoty. Vybudovat si funkční svalovou hmotu však umí dát často pořádně zabrat, a je dost možné, že budeš potřebovat i trenéra, který ti poradí, jak na to.

Co však budeš určitě potřebovat je pořádná dávka komplexních sacharidů, pro budování hmoty, poctivou nálož bílkovin, potřebnou pro obnovu svalových tkání a v neposlední řadě nějaké pomocníky s energií pro tvrdé tréninky, díky kterým ti svaly pomalu, ale jistě narostou!

Našim TOP tipem pro doplňování sacharidů a budování kvalitní svalové hmoty je legendární Weider Mega Mass 4000.

S doplňováním bílkovin to budeš mít vyhráno, pokud si vybereš některý z těchto proteinů:, speciálně pro ochranu svalů během spánku, doporučujeme noční protein, který je při nabírání tak trochu nezbytností.

Za tvrdou práci je fajn občas se i odměnit, vyber si jednu z našich lahodných zdravých pamlsků.

Alfou a omegou dobrého tréninku a růstu svalů je kvalitní spánek v minimálním rozmezí 7 až 9 hodin. Pro tvé spokojené sny doporučujeme náš nejoblíbenější melatonin ve formě pryžových hvězdiček Weider Melatonin Up.

Držíme ti palce!

Iveta Škrabáková