Proč ceny syrovátkových proteinů neustále rostou? Kreatiny jsou na tom podobně

Určitě sis už i ty všiml, že ceny mnoha našich proteinů i kreatinů porostly. Není to však proto, že bychom najednou chtěli vydělávat mnohem víc. Růst cen syrovátkových proteinů a kreatinů je celosvětovým trendem (problémem), který bohužel, jak se zdá, již nebude možné zvrátit. A protože si tvé přízně a oddanosti tvým oblíbeným produktům vážíme, myslíme si, že si zasloužíš vysvětlení. Tak pojďme na to.

Odkud vlastně syrovátkový protein pochází?

Syrovátka se standardně tvoří jako vedlejší produkt hlavně při výrobě sýra a podobných potravinářských výrobků. Jelikož jejich konzumace byla historicky vždy velká, o syrovátku proto nouze nebyla.

Mléčná směs, která vznikne při tomto procesu, se sklízí, odšťavňuje a vznikne sýr. Zbylá tekutina, která po ní zůstane je ultra-filtrovaná, vysušená a vzniká z ní produkt s vysokým obsahem bílkovin, nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem sacharidů. To je sladká syrovátka, kde sacharidy tvoří asi 75 % objemu. Tato sladká syrovátka se dále očišťuje od sacharidů (přednostně laktózy) a tuků a vysušuje. Nejkvalitnějším zpracováním je CFM (Cross Flow Microfiltration), tento proces však vyžaduje nejdelší dobu i nejvíc energie pro sušení a další zpracování.

Jak se kreatin vyrábí jako doplněk výživy? Ten nejlepší je z Německa.

Společnost AlzChem Trostberg GmbH , odkud pochází používá jako suroviny sarkozinát a kyanamid. Chemická syntéza a rekrystalizace zajišťuje 100% čistotu. Tento způsob výroby se považuje za nejlepší a nejbezpečnější.

Creapure® se vyrábí v Německu ve výrobním závodě speciálně navrženém tak, aby se eliminovalo riziko křížové kontaminace a kontaminace jinými produkty. Ne všechny kreatinové doplňky podléhají stejně přísným výrobním normám jako Creapure®. Hledejte logo Creapure® jako pečeť kvality. Renomovaní výrobci potravin, výživových doplňků a produktů sportovní výživy používají Creapure®. My rovněž preferujeme kreatinové produkty, kde je raw materiál Creapure®.

Začalo to „Covidem“ (Ministerstvem zdravotnictví zařazené mezi běžná onemocnění: August,2022)

Lockdowny jako politická rozhodnutí rozhodně nepomohly celé situaci. Mnoho výrobních provozů mělo kvůli onemocnění nedostatek zaměstnanců, což vedlo ke zpoždění, v horším případě zneschopnění výroby, ba dokonce některé z nich musely i úplně zavřít. Určitě si pamatujete období, kdy jsme všichni byli zavřeni doma.

Na Slovensku během COVID situace zbankrotovalo asi 5000 firem. Logicky jejich prostor převzaly silnější domácí i zahraniční firmy.

Dalším faktem jsou i gastro provozy, kterých je nepočítaně, a když byly zavřené, většinou nepotřebovali dodávat produkty z kravského mléka. V důsledku těchto faktorů logicky poklesla dodávka syrovátky na poškozené trhy a přesunula se na jiné. I toto podpořilo nárůst její ceny u nás.

Klimatická krize a krize nedostatku materiálů

Nelze nezmínit ani změnu klimatických podmínek (obrovské sucho, nedostatek srážek, požáry), která přímo úměrně ovlivňuje celý zemědělský průmysl. Stejně po vypuknutí pandemie covidu vznikl nedostatek surových materiálů potřebných v celém hospodářství. Mnoho společností také zažívalo problém s nedostatkem řidičů kamionů, kteří mají zboží přepravit a tak nový personál je dražší. Což v konečném důsledku také způsobí nárůst konečné ceny produktu.

Návrat do života po Covid-19

S návratem lidí do běžného života po ukončení primární vlny strachu z pandemie se lidé opět vrátili ik běžnému cvičení ve fitness centrech, ba dokonce i ti, kteří necvičili, protože během lockdownů mnoho lidí přibralo na váze. To samozřejmě celou situaci ohledně doplňků výživy a syrovátky samotné ještě zhoršilo. Větší poptávka při slabé zásobě = vyšší cena.

Poptávka po kreatinu na budování svalů prudce vzrostla, protože lidé se vrátili do posiloven – co způsobilo nedostatek a nárůst cen, který bude trvat až do roku 2023?

Kreatin, jeden z nejúčinnějších doplňků pro budování svalů, je již dlouho levným a spolehlivým pomocníkem vedle cvičení kulturistů, sportovců i milovníků fitness.

Zvýšená poptávka, problémy v dodavatelském řetězci a zpoždění dopravy však způsobují nedostatek, uvedl pro Insider provozní ředitel společnosti XY.

Nedostatek přišel v době, kdy se zvýšil zájem o kreatin – maloobchodní ceny od dubna 2021 stouply o 150 %, uvedli pro Insider prodejci doplňků ve společnosti XY.

Trénující v posilovně tvrdí, že jsou ochotni nadále „vyhazovat“ peníze za výhody doplňku, jelikož existuje tolik důkazů, že kreatin zlepšuje objem svalů, sílu a dokonce i zdraví mozku.

Nárůst prodeje kreatinu se shoduje s návratem lidí do posiloven po pandemických výlukách. Podle analytické společnosti Bloomberg dosáhla společnost Crunch Fitness do konce roku 2021 rekordního počtu členů. Společnost Planet Fitness v nedávném hovoru k výsledkům uvedla, že leden ukončila s rekordním počtem 15,6 milionu členů, čímž překonala úroveň před pandemií.

Forbes uvedl, že s prosbou o radu, kde lze kreatin sehnat, se na něj obrátili i profesionální sportovci. "Problémy v makropodnikovém dodavatelském řetězci nadále ovlivňují dostupnost kreatinu," řekl Jones.

Jack Gayton, manažer divize pro obchod s výživovým zbožím, uvedl, že kreatin byl doplňkem, který byl nejvíce postižen omezením dodávek, nedostatkem pracovních sil a logistickými problémy v obchodech.

Ceny kreatinu se ztrojnásobily, ale lidé jsou ochotni si za výhody připlatit

Pro lidi, kteří byli schopni najít kreatin, se cena dramaticky zvýšila, a to o 20 až 300 % v závislosti na druhu, značce a regionu, uvedli spotřebitelé pro Insider.

Sulman Aziz Mirza, psychiatr, který už deset let užívá kreatin na podporu svého silového tréninku, řekl, že byl šokován, když viděl nedávné ceny. Řekl, že v roce 2020 ho nákup kilogramu práškového kreatin-monohydrátu stál něco přes 22 dolarů – minulý měsíc ho stejné množství vyšlo na téměř 60 dolarů.

Mirza řekl, že neplánuje přestat užívat kreatin, neboť za zlepšení výdrže v posilovně mu to stojí. "Je to nepopiratelné. Pokud cvičíte, musíte ho užívat“.

Osobní trenéři a návštěvníci posiloven uvedli, že jejich cena od jeho koupě pravděpodobně neodradí, ale nebudou jím „plýtvat“.

Allen ze společnosti XY řekl, že jelikož většina kreatinu se vyrábí v Německu, Číně a Japonsku, problémy s nedostatkem pracovní síly a logistikou začínají v zámoří. Čínské továrny čelí stále většímu nedostatku pracovníků a stárnutí německé populace také způsobuje úbytek pracovních sil.

Dodávky kreatinu byly omezeny i kvůli zpožděním v přístavu v Šanghaji, uvedl Allen. Počet lodí v Šanghaji čekajících na start se za poslední měsíc zvýšil o 34% na 344, uvedla agentura Reuters.

Nedostatek však neznamená katastrofu pro milovníky fitness – trenéři tvrdí, že pokud přestanete užívat kreatin, nepřijdete o své přírůstky a že si můžete dát i krátkou přestávku, aniž byste zaznamenali velký rozdíl.

"Únava se může začít projevovat o něco dříve nebo se vám nepodaří udělat poslední opakování navíc," řekl Andre Adams, hlavní trenér Národní akademie sportovní medicíny.

Kreatin můžete získat také z potravin, jako je hovězí maso a ryby, ačkoli byste museli sníst hodně, abyste získali množství kreatinu v malé odměrce prášku, řekl Adams.

Podle trenérů a odborníků na výživu tvoří doplňky výživy, bez ohledu na jejich účinnost, jen malé procento celkového pokroku v oblasti tělesné kondice v porovnání se základními zdravotními návyky.

"Kreatin není něco, co bych považoval za nezbytné, zejména pro lidi, kteří začínají. Vaše zdravá strava a makronutrienty jsou důležitější," řekl Adams.

„Vytvořte si zdravý pohybový návyk a teprve potom přidejte kreatin.“

Válka na Ukrajině a celosvětový nárůst cen komodit

I když změny v cenách směrem nahoru jsme avizovali už v úvodu roku, kdy primárním spouštěčem byl Covid-19 a problémy související s ním, které jsme zmínili výše, nastávají další změny.

Konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem způsobil řadu obtíží jako jsou výpadek zákazníků velkých společností, kvůli ukončení obchodování s Ruskem, což logicky znamená pokles produkce nebo nárůst ceny pro ostatní zákazníky. Politicky řízené obchodní sebepoškozování EU díky sankčním balíkům cítíme všichni na vlastní kůži.

Těžišťovým faktorem, který jistě zpozorovali všichni je nárůst cen energií, ať už jde o palivo, elektřinu nebo plyn. Jelikož se s výrobou a distribucí produktů neodmyslitelně spojují, není možné, aby se při zachování kvality produktu nepřetavily do jeho konečné ceny. Na ohřev, sušení, pasterizaci i jakékoli tepelné zpracování je používán plyn, elektřina. Na logistiku zase palivo.

S narůstajícími cenami komodit, energií a celkově života samozřejmě přichází tlak na společnosti i ze strany zaměstnanců. Ti byli zvyklí na jistý standard a jen tak ho nebudou chtít opustit, stejně jako ty. Přichází proto další problém s požadavkem zaměstnanců, vedle zvyšování nákladů na život, na zvýšení mezd. Odkud však mají samotné společnosti všechny tyto zvýšené výdaje pokrýt při zachování kvality svých výrobků? Odpověď znáte, nezbývá nic jiného než zvýšit konečné ceny, jak velkoobchodní tak i maloobchodní. Nejvíce pocítí zvyšování cen slabší části obchodního prostoru EU.

Závěr

Momentální prognózy na snižování cen tedy růžově nevypadají, právě naopak. Mnoho odvětví avizuje neustálé zvyšování cen. Jak to všechno ekonomika jednotlivých států či společností zvládne, je však zatím jednou velkou neznámou.

My ti však umíme zaručit, že kvalita produktů, které zakoupíš u nás zůstane nezměněna, a díky akciím které si pro tebe neustále připravujeme je máš možnost vždy nakoupit za výhodné ceny.

Jak ušetřit při koupi proteinu nebo kreatinu, dvou nejpoužívanějších výživových doplňků?

Pokud chceš ušetřit nějaké to euro, určitě ti doporučujeme předzásobit se svými oblíbenými produkty z řad syrovátkových proteinů či kreatinů v době, kdy je na nich výhodná sleva. Například během našeho BLACK FRIDAY.

V rámci kreatinu mnoho alternativ neexistuje, s proteinem se už dá něco vymyslet.

Například vyměnit syrovátkový protein za rostlinný. V naší nabídce najdeš výběr těch nejkvalitnějších rostlinných proteinů, obsahující složky jako rýže, sója, hrách a jejich kombinace. Jelikož tyto základní suroviny jsou levnější, ceny rostlinných proteinů se daří držet v lepších číslech. Pokud se však neumíš vzdát svých syrovátkových oblíbenců doporučujeme ti jednoduše sledovat naše akce a nakupovat ve větších množstvích.

Reference:

Iveta Škrabáková