Co je lepší než Vitamin C? Je jeho účinek přeceňován?

 

K čemu je dobrý vitamín C?

Vitamin C se jinak nazývá také kyselina askorbová. Jedná se o jeden z nejznámějších, ne-li zcela nejznámější vitamín. Vybíráme si potraviny, které jej obsahují, doplňujeme jej práškem či šumivými nápoji. Je však opravdu tak účinný jak se o něm mluví?

Vitamin C se v těle zapojuje do mnoha procesů. Je silný antioxidant, což znamená, že chrání naše buňky před oxidačním stresem a podporuje obranyschopnost organizmu. Je důležitý při tvorbě kolagenu, ovlivňuje cévy, kosti, orgány a vlastně i celé tělo. Studie říkají, že pro optimální fungování organismu je zapotřebí přibližně 90 mg vitaminu C denně s tím, že u kuřáků a těhotných žen jsou tato čísla o něco vyšší. Jeho potřeba stoupá i tehdy, když se tělo potřebuje regenerovat. například po operacích, kdy je vitamin C potřebný pro syntézu kolagenu.

Potřebuji vitamín C?

Při závažném nedostatku vitamínu C vzniká onemocnění, které se nazývá kurděje. Jedná se o závažnou nemoc, která se projevuje poruchou zubů a kostí, krvácivými projevy, ale může vést až ke smrti! K prevenci kurděje však stačí i 10 mg vitaminu C denně, čili se jedná o množství, které při pestré stravě i několikanásobně překročíme. Pro představu, takový pomeranč obsahuje přibližně 70 mg vitaminu C.

Studie ukázaly, že doplňování vitamínu C například takovými pilulkami nemá vliv na prevenci před rýmou, chřipkou či jinými onemocněními. Dokonce se ukázalo, že pokud již onemocníte, ani průběh nemoci není zmírněn či zkrácen při suplementaci vitamínem C. Abychom nezaváděli, mírné zkrácení průběhu rýmových onemocnění bylo zaznamenáno u vrcholových sportovců, ne však u běžných lidí.

Sáhni raději po vitamínu D!

Za vitamínem C ostatní vitamíny a minerály často zaostávají co se týče popularity. Co se týče účinnosti však určitě ne. Například takový vitamín D. Naše tělo si ho sice dokáže vytvořit i samé, ale pouze vlivem slunečního záření. V létě, kdy je počasí jasné, a naše pokožka je vystavována slunci, vitamín D se tvoří v dostatečném množství. Během podzimu a hlavně zimy se však v našem těle vitamín D netvoří vůbec a zásoby z léta na pokrytí jeho potřeb zdaleka nestačí. Vitamin D se v malém množství nachází také v některých rybách, červeném mase, vaječném žloutku či obilovinách. Toto množství ale nepostačuje, a proto je důležité vitamín D doplňovat. Dokonce je to důležitější, než doplňovat vitamín C.

Zázrak na písmeno D

Vitamin D se nazývá také kalciferol a nejedná se pouze o jeden vitamín, ale o celou skupinu. Vitamíny skupiny D mají důležitou roli při metabolismu vápníku a fosforu. Podílí se na správném vývoji, normálním fungování nervového systému a je mimořádně důležitý pro normální stav zubů a kostí. Při nedostatku vitamínu D můžete trpět zvýšenou křehkostí kostí, která je už jen krok k osteoporóze. Zvýšené množství potřebují i ​​těhotné ženy, protože vitamín D je nezbytný pro správný vývoj kostí miminka. Ocení ho také proto, že zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Vitamin D najdeš v různých formách, od pilulek až po kapky. Na webu Fitplus si najdeš ten nejlepší přesně pro tebe!

A co ostatní doplňky?

Na pultech lékáren a všech eshopech s výživovými doplňky však nabízejí mnohem víc než jen vitamíny C a D. Které jsou tedy ty pravé? Pro správné fungování organismu jsou esenciální i vitamíny skupiny B, známé také jako B komplex či vitamín E. Vitamin K ovlivňuje srážení krve, a proto bychom nedoporučovali suplementovat jej rutinně, ale pouze po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem. Kromě vitamínů jsou na trhu také minerály, které jsou součástí většiny enzymů v těle, mezi nejpopulárnější patří hořčík, vápník, selen či zinek. Všechny z preparátů, které jsme si vzpomněli, jsou zdraví prospěšné a pro správné fungování organismu nezbytné. Je však třeba zmínit i to, že při vyvážené a pestré stravě bychom je měli dodat organismu bez problémů i prostřednictvím jídla (neplatí pro těhotné ženy). Vždy je však třeba myslet na to, že výživové doplňky nejsou náhradou pestré stravy, která zůstává stále základem a je nejdůležitější. Pokud tě stejně zajímá, jestli tvému ​​tělu některá složka chybí, požádej svého lékaře, aby ti změřil hodnoty.

Nabídka doplňků je pestrá a jsou dostupná v různých formách či dávkováních, stačí si už jen vybrat!

Reference:

Beáta Loffayová