Tribulus Terrestris – jak jej nejúčinněji kombinovat?

Kotvičník zemní, mezi sportovci známý spíše jako Tribulus terrestris je jedním z nejznámějších a nejpoužívanějších adaptogenů vůbec. Jedná se o nenápadnou rostlinu se žlutým květem, která ve formě kapek nebo kapslí disponuje velkým množstvím zdraví prospěšných vlastností. Stejně jako ostatní adaptogeny má rostlinný původ, čili se jedná o čistě přírodní doplněk výživy. Adaptogeny, Tribulus nevyjímaje se vyznačují pozitivním účinkem na hormonální profil, udržují hormonální rovnováhu, čímž přispívají ke stabilní náladě, posílení obranyschopnosti a mnoha dalším pozitivním účinkům. Co je však nejdůležitější, Tribulus terrestris působí jako přírodní booster testosteronu, což z něj činí oblíbený suplement hlavně u kulturistů, bodybuilderů a aktivních sportovců. Přes svůj vliv na hladinu testosteronu také zvyšuje výkonnost a zlepšuje po tréninkovou regeneraci. Dalším významným efektem, pro který muži často sahají po Tribulusu je jeho vliv na sexuální funkce. Zvyšuje totiž libido, zvyšuje kvalitu erekce od jejího nástupu až po udržení, pozitivně ovlivňuje plodnost, ale také zdraví prostaty. Mimo jiné působí také jako antioxidant, snižuje hladinu LDL cholesterolu, nebo je znám i jeho kardioprotektivní účinek.

S čím kombinujeme Tribulus terrestris?

Na trhu je dostupné obrovské množství doplňků stravy a jejich kombinací, v různých formách a od různých výrobců. Někdy se může zdát složité zorientovat se v nabídce a zjistit co s čím můžeme, nebo naopak nemůžeme kombinovat, jak si „namíchat“ výživové doplňky tak, abychom maximalizovali jejich pozitivní účinky, ale zároveň se vyhnuli nežádoucím efektům a neohrozili své zdraví. My jsme si na toto téma posvítili i za Tebe. Jak a s čím kombinovat Tribulus terrestris tak, abychom dosáhli nejlepšího možného účinku při budování svalstva a regeneraci, ale i při jeho vlivu na sexuální funkce? Čti dál!

S čím kombinovat Tribulus pro lepší růst svalů?

Nejběžnějšími a zároveň nejúčinnějšími suplementy, po kterých sahají sportovci, kteří chtějí budovat svalovou hmotu jsou gainery, proteinykreatin. Základním makronutrientem potřebným pro růst svalů jsou bílkoviny – proteiny. Tribulus stimuluje tvorbu vlastního testosteronu, který pozitivně ovlivňuje růst svalstva a regeneraci po tréninku. Bez dostatečného příjmu proteinů však samotné užívání Tribulusu nepomůže. Ideální situace je taková, při které sportovec přijímá dostatečné množství bílkovin v potravě, v takovém případě suplementace proteiny nebo gainery není nutná. Vezmeme-li si však za příklad 90 kg vážícího mladého muže, který cvičí 4x týdně a jeho cílem je nabrat svalovou hmotu, většinou není v jeho schopnostech při běžném racionálním stravování naplnit množství bílkovin potřebné k budování svalové hmoty. V takovém případě je výhodné, aby se užívání Tribulusu doplnilo o protein nebo gainer. Rozdíl mezi gainerem a proteinem je ve složení, jelikož gainer obsahuje kromě proteinu i sacharidy. Ideální kombinace suplementů při cíleném budování svalstva je tedy Tribulus terrestris, gainer, popřípadě protein spolu s vyváženou stravou.

Tribulus a kreatin

Dalším populárním suplementem podporujícím růst a regeneraci svalů je kreatin. Ten je vhodný hlavně pro sportovce praktikující sporty s krátkodobou zátěží, jako jsou například box či kulturistika. Udržuje optimální hladinu ATP, což je forma energie využívaná svaly. Kreatin pozitivně ovlivňuje tvorbu bílkovin, a proto je spolu s proteiny a Tribulusem ideální trojkombinace při budování svalstva.

S čím kombinovat Tribulus pro zlepšení potence?

Zvýšení potence a sexuální výkonnosti je jedním z nejčastějších důvodů, proč zejména muži sahají po Tribulusu. Při pravidelném užívání za účelem zlepšení sexuálních funkcí je vhodné jej kombinovat s afrodiziaky či ostatními adaptogeny. Je však třeba určitě myslet na to, že erektilní dysfunkce je zdravotní problém, který patří do režie lékaře. Proto je nejlepší volbou užívat léky předepsané od lékaře a tuto léčbu doplnit o Tribulus, afrodiziakum v jakékoli formě a v neposlední řadě se udržovat v psychické pohodě, která hraje klíčovou funkci v sexuálním životě každého člověka.

Jak dosáhneme s Tribulusem co nejlepších účinků?

Jelikož Tribulus terrestris je rostlinný výživový doplněk a díky svým přírodním vlastnostem má minimum nežádoucích účinků, můžeme jej kombinovat s mnoha dalšími suplementy. Nejvýhodnější jsou však jeho kombinace s proteinygainery, kreatinem, vitamíny a minerály, ale můžeš ho kombinovat například is ostatními adaptogeny. Pokud však užíváš léky předepsané od lékaře, nebo máš problémy s krevním tlakem, o užívání Tribulusu se vždy poraď s odborníkem, protože mezi léky na vysoký krevní tlak a Tribulusem mohou vznikat interakce!

Reference:

B.L.