🛡️ Posilněte svou imunitu! Vyberte si doplňky stravy pro posílení imunity ZDE.

Diabetes a výživové doplňky

  • Výživa

S výživovými doplňky se již jistě setkal každý nadšenec fit životního stylu. Doplňujeme vitamíny a minerály, protein, kreatin, BCAA, doplňky pro sportovce i běžné lidi od výmyslu světa. Jsou však všechny tyto doplňky výživy opravdu nápomocné a nejsou to jen peníze vyhozené ven oknem? A co když navíc trpíte určitou diagnózou, řekněme diabetem? Jaké doplňky potřebujete a jsou pro vás vhodné? Pojďme se tedy společně podívat na to, do jakých výživových doplňků se skutečně vyplatí investovat.

Diabetes a výživové doplňky

Z čeho funguje mé tělo?

Co se týče živin, které by naše tělo mělo získat, aby optimálně fungovalo nejde o žádnou komplikovanou matematiku. Důležité je definovat pojem bazální metabolismus, což je množství kalorií, které bychom měli denně sníst, aby naše tělo fungovalo v klidovém režimu bez extra výdajů energie. Samozřejmě každou běžnou činností jako je mytí zubů či cesta do práce se tato hodnota zvyšuje. Na její vypočítání existují kalkulačky, které by nám měly dát počet kalorií, které máme denně sníst, abychom váhu buď udrželi, shodili, nebo naopak nabrali. Množství kalorií je pro udržování zdravého těla důležité, neméně důležitý je však poměr konkrétních živin, které přijímáme.

Makroživiny

Vyvážená strava by podle specialistů měla obsahovat dostatečné množství proteinů, jak rostlinných tak živočišných, komplexní sacharidy jako primární zdroj energie a zdravé tuky, které získáme například z oříšků, ryb či avokáda. Každé jídlo denně by mělo obsahovat minimálně porci zeleniny nebo ovoce, i když názory odborníků se různí – podle některých studií doporučují sníst denně až 11 porcí ovoce nebo zeleniny.

Při takovém optimálním stravování bohatém na ovoce, zeleninu a všechny potřebné makroživiny by neměla být suplementace vitamínů a minerálů vůbec nutná, protože v ideálním případě jsou všechny potřebné látky obsaženy ve stravě. Bohužel, ne vždy se běžnému člověku dá během dne přijmout správná množství všech látek, které potřebuje ať už jde o makroživiny nebo vitamíny. Pro tyto případy jsou zde pro nás výživové doplňky!

Poslouchej své tělo

Pokud tě zajímá, jak si na tom s živinami můžeš svého lékaře požádat, aby ti z krve určil hladiny potřebných látek. Není to však potřebné protože nasloucháš-li svému tělu, samo ti prozradí, že mu něco chybí. Jsi často nemocný a tvá imunita pokrývá? Zkus doplnit vitamín C, praskají ti ústní koutky? Zkus zařadit B komplex. Na křeče zkus hořčík a tak podobně. Tělo si v konečném důsledku vždy vyptá přesně to, co potřebuje. Z doplňků, které by si však měl užívat pravidelně určitě patří vitamín C, který kromě imunity podporuje všechny důležité procesy odehrávající se v našem těle. Kromě toho je důležité hlavně v období podzimních a zimních měsících doplňovat vitamín D, který se sice tvoří v kůži, ale pouze vlivem slunečního záření, kterého máme ve studených měsících nedostatek.

Olimp Gold-Vit C 1000 Sport Edition, 60 kapslí
Olimp Olimp Gold-Vit C 1000 Sport Edition, 60 kapslí
290 Kč
414 Kč
Vyprodané / Na objednávku
VPLab Vitamin B komplex, 90 kps
VPLab VPLab Vitamin B komplex, 90 kps
169 Kč
242 Kč
Skladem

A co diabetici?

V případě že trpíš diabetem nebo jiným chronickým onemocněním vyvážený příjem živin je pro tebe ještě důležitější než u zdravých jedinců. U diabetiků by stravovací režim měl být upraven a zaměřovat se na příjem takzvaných sacharidových jednotek. To znamená, že diabetici by si měli ještě detailněji sledovat příjem sacharidů a zaměřovat se hlavně na celozrnné pečivo, těstoviny atp. Pro každého diabetika by kromě období akutní hypoglykémie měly být tabu čokolády, sušenky a podobné záležitosti. Naštěstí pro každého cukrovkáře, dnes už jsou na trhu i sladkosti s přívlastkem DIA, což znamená, že místo standardního cukru – sacharózy obsahují umělá sladidla. Ty sice pomohou zahnat chuť na sladké, často však obsahují spoustu tuků, proto to ani s náhražkami není třeba přehánět. Pro diabetiky je klíčová racionální strava s poctivým sledováním příjmu cukrů!

Diabetik.jpg

Suplementace pro diabetiky

Nabídka výživových doplňků je dnes ve všech lékárnách či fitness obchodech široká a vybere si opravdu každý. Při suplementaci u diabetiků je však třeba dávat pozor na složky konkrétního výživového doplňku, hlavně tedy na obsah sacharidů. Například takový diabetik sportovec, který doplňuje bílkoviny proteinovým práškem by si měl vybrat takový, ve kterém je co nejméně přidaného cukru a to platí o všech doplňcích stravy určených sportovcům. To co však diabetikům určitě doporučujeme je doplňování základních vitamínů jako jsou vitamíny C, D a E, B-komplex a minerály, hlavně zinek. Jelikož mezi časté komplikace diabetu patří zvýšený náchylnost k infekcím je důležité podporovat obranyschopnost organismu nejen vyváženou stravou, ale základními vitamíny a minerály. Pokud chceš is diagnózou diabetu zůstat zdravý a fit, na stránce www.fitplus.cz si určitě vybereš výživové doplňky vhodné i pro Tebe!

Weider Strong Zinc Caps, 120 kapslí
WEIDER Weider Strong Zinc Caps, 120 kapslí
299 Kč
Vyprodané / Na objednávku
VPLab Magnesium Citrate, 90 kps
VPLab VPLab Magnesium Citrate, 90 kps
243 Kč
345 Kč
Vyprodané / Na objednávku

Reference:

Beáta Loffayová

Naše další webové stránky

Od roku 1992 přinášíme novinky ze světa fitness, kulturistiky a zdravého životního stylu.

Navštivte

Každoročně motivujeme a vyhlašujeme soutěž Do formy s Muscle&Fitness.

Navštivte

Revoluční skupinový trénink kombinující hudbu, světla a senzory do interaktivního a motivujícího zážitku.

Navštivte

Souhlas se zpracováním cookies

Abychom mohli náš web vylepšovat, potřebujeme si o návštěvnícíh ukládat soubory Cookies.
Zakázat vše
Povolit vše